Search

Document No. 125993111

  • Date of the hearing: 18/03/2025
  • Date of the decision: 18/03/2025
  • Case №: 991/1761/25
  • Proceeding №: 62023000000000400
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Decision type: Decision on temporary access
  • Presiding judge (HACC): Oliinyk O.V.

Справа № 991/1761/25

Провадження № 1-кп/991/24/25

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

18 березня 2025 року м. Київ

Вищий антикорупційний суд у складі головуючого судді ОСОБА_1,

з участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2,

прокурора ОСОБА_3,

захисника ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів,подане в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62023000000000400 від 18.05.2023, за обвинуваченням

ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Олександрія Кіровоградської області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, проживає за адресою: АДРЕСА_2,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України,

ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м. Києва, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 (щодо якого здійснювалось спеціальне досудове розслідування),

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вищого антикорупційного суду на стадії підготовчого судового провадження перебуває зазначене кримінальне провадження.

11.03.2025 захисник обвинуваченого ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_4 подав суду клопотання, у якому просить надати йому тимчасовий доступ до електронної інформаційної системи, яка перебуває у володінні Офісу Генерального прокурора, а саме до Єдиного реєстру досудових розслідувань, шляхом зняття копії інформації, що міститься в такій системі щодо кримінального провадження № 62023000000000400 від 18.05.2023 у повному обсязі по розділах: «Основні відомості», «Кримінальні правопорушення», «Рух провадження», «Прикріплені файли».

Захисник мотивував клопотання тим, що з дня направлення обвинувального акта до суду закінчилась стадія досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000400 від 18.05.2023, у зв`язку з чим Офіс Генерального прокурора як володілець має право надавати для ознайомлення інформацію із ЄРДР.

На переконання сторони захисту, відомості у Реєстрі мають істотне значення для здійснення захисту прав ОСОБА_5, оскільки містять дані щодо зупинення і відновлення досудового розслідування, дані щодо виконання, або не виконання міжнародного правового доручення стосовно ОСОБА_5 . Зазначені дані сторона захисту має намір використати для встановлення наявності підстав для закриття кримінального провадження у зв`язку з недотриманням (закінченням) строків досудового розслідування.

Відомості з ЄРДР щодо кримінального провадження № 62023000000000400 від 18.05.2023, до яких просить надати тимчасовий доступ сторона захисту, не становлять та не містять у собі охоронювану законом таємницю.

Те, що інформаційна система, до якої захисник просить надати тимчасовий доступ, перебуває у володінні Офісу Генерального прокурора і останній має повноваження власника і розпорядника Реєстру, підтверджується нормами пунктів 1, 2, 4 глави 2 Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298.

Самостійно захисник не мав можливості одержати відомості, зазначені у клопотанні, оскільки на стадії досудового розслідування йому було відмовлено в доступі до Реєстру як у відповіді Офісу Генерального прокурора на адвокатський запит, так і ухвалою слідчого судді на подане клопотання.

Позиції учасників судового провадження

Захисник обвинуваченого ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_4 у підготовчому судовому засіданні 18.03.2025 підтримав подане клопотання і просив задовольнити. Пояснив, що відомості із ЄРДР дадуть можливість стороні захисту перевірити відповідність переліку відкритих їй в порядку ст. 290 КПК України постанов про зупинення та відновлення досудового розслідування із відомостями про такі постанови в Реєстрі, переконатись, чи сторона обвинувачення відкрила усі відповідні постанови, та перевірити, чи було дотримано стороною обвинувачення строк досудового розслідування.

Офіс Генерального прокурора, повідомлений про день, час і місце розгляду клопотання, у підготовче судове засідання свого представника не направив і не повідомив про свою позицію щодо заявленого клопотання захисника.

Прокурор ОСОБА_3 подав письмові заперечення, у яких з посиланням на правові позиції Верховного Суду зазначив, що інформація з ЄРДР не є процесуальним джерелом доказів, бо є похідною від процесуальних рішень прокурора, слідчого, та не визначає належність і допустимість доказів, не породжує правові наслідки у кримінальному провадженні. Зміст та інші атрибути процесуальних рішень у кримінальному провадженні не можуть бути спростовані відомостями з ЄРДР. Усі процесуальні рішення про зупинення і відновлення досудового розслідування та ухвали слідчих суддів за наслідками розгляду скарг на них наявні в матеріалах досудового розслідування, з якими сторона захисту ознайомлювалась у повному обсязі. Вважає, що відомості з ЄРДР щодо кримінального провадження не можуть бути використані стороною захисту для встановлення недотримання строків досудового розслідування. Також зауважив, що відомості щодо виконання запитів про міжнародну правову допомогу наявні в матеріалах досудового розслідування, але інформація про такі запити не вноситься до ЄРДР. У зв`язку із наведеним просив відмовити в задоволенні клопотання захисника ОСОБА_4 .

За правилами ч. 4 ст. 163 КПК України неявка в судове засідання представника володільця документів не перешкоджає розгляду клопотання захисника про тимчасовий доступ до речей і документів.

Мотиви та висновки суду

Відповідно до ст. 2 КПК України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно із ч. 1 ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.

Стаття 333 КПК України регулює порядок застосування заходів забезпечення кримінального провадження та проведення слідчих (розшукових) дій під час судового провадження. Відповідно до ч. 1 цієї статті заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ цього Кодексу з урахуванням особливостей, встановлених цим розділом. Під час розгляду клопотання про надання тимчасового доступу до речей і документів суд також враховує причини, через які доступ не був здійснений під час досудового розслідування (ч. 2).

За змістом ст. 131, 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів, як захід забезпечення кримінального провадження, застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження та полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп`ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп`ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.

Положеннями ч. 1, 2 ст. 132 КПК України, у контексті застосування в цьому кримінальному провадженні, визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали Вищого антикорупційного суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

При цьому для оцінки потреб судового провадження, з точки зору права сторони захисту, суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Також під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати суду докази обставин, на які вони посилаються (ч. 5, 6 ст. 132 КПК України).

Частиною 1 ст. 160 КПК України визначено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.

Вимоги до клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів встановлені ч. 2 ст. 160 КПК України і цих вимог захисник у цілому дотримався.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (ч. 6 ст. 163 КПК України).

Порядок формування та ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР або Реєстр), а також надання відомостей з нього врегульований Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженим Наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298 (далі - Положення № 298).

Реєстром, згідно з п. 3 глави 1 розділу І Положення № 298, є електронною інформаційно-комунікаційною системою, призначеною для збирання, зберігання, захисту, оброблення, обліку, пошуку, узагальнення даних, зазначених у пункті 1 глави 1 розділу II цього Положення, які використовуються для формування звітності, а також надання інформації про відомості, внесені до Реєстру, з дотриманням вимог кримінального процесуального законодавства та законодавства, яким урегульовано питання захисту персональних даних та доступу до інформації з обмеженим доступом.

Відповідно до пунктів 1, 2 глави 2 розділу І Положення № 298 власником і розпорядником Реєстру є держава в особі Офісу Генерального прокурора; володільцем інформації, що обробляється в Реєстрі, є Офіс Генерального прокурора.

Згідно з п. 3 розділу І Положення № 298 право доступу до відомостей, внесених до Реєстру, мають: власник (у повному обсязі з урахуванням повноважень структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора, для забезпечення виконання покладених на них завдань); Директор Національного бюро, перший заступник Директора Національного бюро, керівник Головного підрозділу детективів, керівник підрозділу детективів, керівник управління внутрішнього контролю, керівник відділу детективів Національного бюро (у межах повноважень, визначених статтею 17 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України»); керівники органів прокуратури, прокурори (у межах кримінальних правопорушень, щодо яких слідчими, дізнавачами піднаглядних їм органів проводиться досудове розслідування); керівники органів досудового розслідування, дізнання (за винятком посадових осіб, зазначених в абзаці третьому цього пункту), а також слідчі та дізнавачі (уповноважені особи інших підрозділів) органів Національної поліції, безпеки, Державного бюро розслідувань, детективи Національного бюро, органів Бюро економічної безпеки України (у межах кримінальних правопорушень, щодо яких цими органами проводиться досудове розслідування); користувачі (у межах наданих адміністратором прав доступу, визначених з дотриманням вимог кримінального процесуального законодавства, для отримання інформації, що обробляється в Реєстрі, забезпечення ведення спеціальних обліків, проведення аналізу результатів діяльності правоохоронних органів).

Отже, володільцем Єдиного реєстру досудових розслідувань як електронної інформаційно-комунікаційної системи та інформації, яка міститься в ньому, є Офіс Генерального прокурора, а сторона захисту не наділена правом доступу до відповідних відомостей Реєстру.

Пунктом 5 розділу IV Положення № 298 передбачено, що надання витягу з Реєстру на всіх стадіях кримінального провадження, а також копії інформації, яка міститься у Реєстрі, у конкретному кримінальному провадженні до закінчення досудового розслідування здійснюється Реєстраторами, уповноваженими на здійснення досудового розслідування та нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва в ньому. Водночас власник надає інформацію з Реєстру у кримінальному провадженні з додержанням та на виконання вимог КПК України та Закону України «Про захист персональних даних» (п. 6 розділу IV Положення № 298).

Зважаючи на викладене, Офіс Генерального прокурора як власник Реєстру, маючи у повному обсязі доступ до відомостей, внесених до Реєстру, уповноважений надавати інформацію із Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Захист обґрунтовує потребу в отриманні копії інформації з Єдиного реєстру досудових розслідувань необхідністю перевірки дотримання стороною обвинувачення вимог Кримінального процесуального кодексу України щодо строку досудового розслідування після повідомлення особам про підозру у зв`язку із неодноразовим зупиненням та відновлення досудового розслідування і направленням запитів про надання міжнародної правової допомоги.

Суд погоджується з доводами прокурора, які ґрунтуються на правових позиціях Верховного Суду (постанови від 26.03.2019 у справі № 807/1456/17, від 09.09.2020 у справі № 761/28347/15-к, від 30.11.2021 у справі № 644/7203/19), про те, що відомості з Реєстру, який є електронною інформаційно-комунікаційною системою, не можуть підміняти собою конкретні процесуальні рішення слідчого, прокурора у формі постанов та впливати на належність чи допустимість доказів, зібраних стороною обвинувачення у провадженні. Однак суд вважає, що відомості, які містяться в Реєстрі, зокрема щодо руху кримінального провадження (зупинення та відновлення досудового розслідування - ч. 4 ст. 280, ч. 2 ст. 281, ч. 3 ст. 282, ч. 3 ст. 298-5, п. 3 ч. 1 ст. 615 КПК України, що передбачено абзацом сьомим п. 1 глави 2 розділу ІІ Положення № 298), можуть мати значення для побудови лінії захисту, зокрема для доведення наявності підстав для закриття кримінального провадження за п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Згідно з розділом ІІ Реєстру матеріалів досудового розслідування, доданого до обвинувального акта, на стадії досудового розслідування постановами прокурора та слідчого досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000400 від 18.05.2023 неодноразово зупинялось і відновлювалось.

Наразі досудове розслідування кримінального провадження № 62023000000000400 закінчено, тобто запитувана інформація в цій частині не містить таємницю досудового розслідування.

На стадії досудового розслідування захиснику ОСОБА_4 було відмовлено в наданні доступу до інформації щодо кримінального провадження, яка міститься в Реєстрі, що підтверджено копіями відповіді Офісу Генерального прокурора від 26.11.2024 та ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 18.12.2024. Тобто на стадії досудового розслідування захист не здійснив доступ до Реєстру з підстав, які від нього не залежали.

Отримання тимчасового доступу до запитуваної інформації з Реєстру в повній мірі відповідає заявленій захисником у клопотанні меті такого заходу забезпечення кримінального провадження.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про задоволення клопотання захисника ОСОБА_4 .

Суд роз`яснює, що відповідно до ч. 2 ст. 333 КПК України особа, яка під час судового провадження отримала речі і документи внаслідок здійснення тимчасового доступу до них, зобов`язана надати до них доступ у порядку, передбаченому ст. 290 цього Кодексу.

У поданому клопотанні захисник не вказав строк, необхідний для виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, проте, з огляду на обсяг інформації, до якої стороні захисту надано тимчасовий доступ, та стадію судового провадження, суд вважає за необхідне встановити строк дії ухвали один місяць.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України, із метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів (ч. 1 ст. 166 КПК).

Керуючись ст. 132, 159, 163-165, 333, 372, 392 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_4 від 11.03.2025 про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.

Надати захиснику обвинуваченого ОСОБА_5 - адвокату ОСОБА_4 (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 2766 від 18.01.2007, видане Київською міською КДКА) тимчасовий доступ до електронної інформаційної системи, яка перебуває у володінні Офісу Генерального прокурора (м. Київ, вул. Різницька, буд. 13/15, 01011), а саме до Єдиного реєстру досудових розслідувань шляхом зняття копії інформації, що міститься в такій системі щодо кримінального провадження за № 62023000000000400 від 18.05.2023, у повному обсязі по розділах реєстру: «Основні відомості», «Кримінальні правопорушення», «Рух провадження», «Прикріплені файли».

Строк дії ухвали - два місяці з дня її постановлення, тобто до 18.04.2025.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1