- Presiding judge (HACC): Dubas V.M.
Справа № 991/2576/25
Провадження 1-кс/991/2569/25
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2025 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду (ВАКС) ОСОБА_1 (далі - слідчий суддя чи суд)
за участю :
секретаря судового засідання ОСОБА_2,
детектива ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про залучення захисника
ОСОБА_4 (народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Дніпро, громадянина України, місце реєстрації та останнє відоме місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 )
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України (далі-КК),
у кримінальному провадженні №52024000000000578 від 07.11.2024,
ВСТАНОВИВ:
1. Стислий опис судового провадження.
25.03.2025 до ВАКС надійшло клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) ОСОБА_3 (далі-детектив), погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) ОСОБА_5, про здійснення спеціального досудового розслідування, для розгляду якого відповідно до статті 35 Кримінального процесуального кодексу України (далі-КПК) і протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду визначено слідчого суддю ОСОБА_1, яким призначено судовий розгляд на 31.03.2025 з перервами на 03.04.2025, 07.04.2025, 09.04.2025, 10.04.2025.
2. Короткий виклад питання та позицій учасників судового провадження.
Досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні №52024000000000578 від 07.11.2024 здійснюється за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК, за участю таких захисників (адвокатів): ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 .
31.03.2025 попри здійснені належним чином судові виклики у судове засідання не прибув жоден із захисників ОСОБА_4 - ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 - які подали клопотання про відкладення судового засідання в зв`язку з їх хворобами.
03.04.2025 попри здійснені належним чином судові виклики у судове засідання знову не прибув жоден із захисників ОСОБА_4, та захисники ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_8 надіслали клопотання про відкладення судового засідання в зв`язку з їх хворобами. Захисник ОСОБА_6 будь-яких заяв чи клопотань не надіслала.
Присутній в судовому засіданні детектив ОСОБА_3 вважав необхідним залучити захисника підозрюваному ОСОБА_4 за призначенням.
3. Обґрунтування позиції суду.
3.1. Згідно із частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, а за частиною 3 статті 6 Конвенції, кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: c) захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або - за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя..
Відповідно до статті 59 Конституції України, кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Статтею 63 Конституції України зокрема визначено, що підозрюваний, обвинувачений чи підсудний має право на захист. Засуджений користується всіма правами людини і громадянина, за винятком обмежень, які визначені законом і встановлені вироком суду.
Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
3.2. Відповідно до статті 2 КПК завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Частиною 1 статті 20 КПК визначено, що підозрюваний, обвинувачений, виправданий, засуджений має право на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу підозри чи обвинувачення, право збирати і подавати докази, брати особисту участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника, а також реалізовувати інші процесуальні права, передбачені цим кодексом, та частиною 3 статті 20 КПК визначено, що у випадках, передбачених цим кодексом та/або законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги, підозрюваному, обвинуваченому правова допомога надається безоплатно за рахунок держави.
Відповідно до частини 1 статті 28 КПК, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Згідно з частиною 2 статті 28 КПК, проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
Наведені норми кореспондуються із вищезгаданими положеннями статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та покликані забезпечити, аби обвинувачений не залишався занадто довгий час під тягарем обвинувачення, обґрунтованість якого має бути доведена (наприклад, рішення ЄСПЛ у справах Вемхофф проти Німеччини, § 18; Карт проти Туреччини, § 68).
Пунктом 3 частини 3 статті 42 КПК визначено, що підозрюваний, обвинувачений має право на першу вимогу мати захисника і зустріч із ним незалежно від часу в робочі, вихідні, святкові, неробочі дні до першого допиту з дотриманням умов, що забезпечують конфіденційність спілкування, а також після першого допиту - зустрічі без обмеження в часі та кількості у робочі, вихідні, святкові, неробочі дні; на участь захисника у проведенні допиту та інших процесуальних діях; на відмову від захисника в будь-який момент кримінального провадження; на отримання правової допомоги захисника за рахунок держави у випадках, передбачених цим кодексом та/або законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги, в тому числі у зв`язку з відсутністю коштів для оплати такої допомоги.
Частиною 2 статті 48 КПК встановлено, що захисник залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням у випадках та в порядку, визначених статтями 49 та 53 цього кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 49 КПК, слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд зобов`язані забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо: 1) відповідно до вимог статті 52 цього Кодексу участь захисника є обов`язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника; 2) підозрюваний, обвинувачений заявив клопотання про залучення захисника, але за відсутністю коштів чи з інших об`єктивних причин не може його залучити самостійно; 3) слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд вирішить, що обставини кримінального провадження вимагають участі захисника, а підозрюваний, обвинувачений не залучив його. Захисник може бути залучений слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом в інших випадках, передбачених законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги.
Відповідно до частини 1 статті 53 КПК, слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд залучають захисника для проведення окремої процесуальної дії в порядку, передбаченому статтею 49 цього Кодексу, виключно у невідкладних випадках, коли є потреба у проведенні невідкладної процесуальної дії за участю захисника, а завчасно повідомлений захисник не може прибути для участі у проведенні процесуальної дії чи забезпечити участь іншого захисника або якщо підозрюваний, обвинувачений виявив бажання, але ще не встиг залучити захисника або прибуття обраного захисника неможливе.
Частиною 1 статті 297-3 КПК визначено, що клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування розглядається слідчим суддею не пізніше десяти днів з дня його надходження до суду за участі особи, яка подала клопотання, та захисника. Якщо підозрюваний самостійно не залучив захисника, слідчий суддя зобов`язаний вжити необхідних заходів для залучення захисника.
3.3. Статтею 13 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» від 02.06.2011 №3460-VI визначено, що безоплатна вторинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Безоплатна вторинна правнича допомога включає такі види правничих послуг: 1) захист; 2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; 3) складення документів процесуального характеру.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу», право на безоплатну вторинну правничу допомогу згідно з цим законом та іншими законами мають особи, у кримінальних провадженнях стосовно яких відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України залучається захисник для здійснення захисту за призначенням, - на правничі послуги, передбачені пунктами 1 і 3 частини 2 статті 13 цього Закону, а також на правничі послуги, передбачені пунктом 2 частини 2 статті 13 цього Закону, у разі застосування до таких осіб насильства, катувань, інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 17 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу», центр з надання безоплатної правничої допомоги забезпечує участь захисника під час здійснення досудового розслідування та судового провадження у випадках, якщо захисник відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України залучається для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії.
Частиною 6 статті 19 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» визначено, що у разі отримання постанови слідчого, дізнавача, прокурора, ухвали слідчого судді, суду про залучення захисника для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії осіб, зазначених у пунктах 7, 8 частини 1 статті 14 цього Закону, центр з надання безоплатної правничої допомоги зобов`язаний негайно прийняти рішення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги.
3.4. Враховуючи, що розгляд клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні №52024000000000578 від 07.11.2024 щодо підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК, яке відповідно до статті 12 КК кваліфікується як тяжкий злочин, повинно здійснюватись за участю захисника, відсутність якого може призвести до порушення права на захист, тоді як завчасно повідомлені захисники не можуть прибути для участі у проведенні такої процесуальної дії, а також враховуючи гарантоване право на справедливий розгляд та вирішення справи у розумні строки, суд вважає необхідним доручити Північному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити захисника підозрюваного ОСОБА_4 .
Керуючись статтями 2,20,28,42,48,49,52 КПК, 13,14,17,19 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу», слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Доручити Північному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити захисника ОСОБА_4 (незалежно від наявності обраних ним захисників за договором) для розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування щодо такого у кримінальному провадженні №52024000000000578 від 07.11.2024 та забезпечити прибуття призначеного захисника в судове засідання, яке відбудеться 07 квітня 2025 року о 09.00 в приміщенні Вищого антикорупційного суду (адреса: місто Київ, Берестейський проспект, 41).
Ухвалу негайно направити Північному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги (адреса: 04050, місто Київ, вулиця Платона Майбороди, 23 телефони: (044) 593-97-60, (096) 593-97-60, (073) 593-97-60 Email: [email protected]).
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя ____________________ ОСОБА_1