- Presiding judge (HACC): Sikora K.O.
Справа № 991/10457/20
Провадження 1-кп/991/90/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2025 року Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
обвинуваченого ОСОБА_6,
його захисника адвоката ОСОБА_7,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві клопотання прокурора ОСОБА_5 про звернення з запитом про міжнародну правову допомогу у межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28 січня 2020 року за № 52020000000000080, за обвинуваченням
ОСОБА_8, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Донецьк, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, проживає за адресою: АДРЕСА_2,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 368, ч. 1 ст. 209 КК України,
В С Т А Н О В И В:
І. Історія провадження
1. 23 грудня 2020 року до Вищого антикорупційного суду надійшло зазначене кримінальне провадження, у якому ухвалою суду від 24 грудня 2020 року було призначено підготовче судове засідання, а 17 березня 2021 року на підставі обвинувального акта було призначено судовий розгляд.
Згідно пред`явленого обвинувачення ОСОБА_6, будучи виконуючим обов`язки ректора, а потім ректором Донецького національного медичного університету, протягом 2018 року отримав з використанням свого службового становища неправомірну вигоду від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські освітні послуги» (далі за текстом, ТОВ «УОП») ОСОБА_9 у виді двох легкових автомобілів: марки «BMW ХЗ» (VIN: НОМЕР_1 ) та «BMW Х5» 2018 року випуску (VIN: НОМЕР_2 ), за зарахування іноземних абітурієнтів на перший курс навчання до Університету.
Окрім зазначеного, 29 березня 2019 року ОСОБА_6, будучи особою (суб`єктом декларування), яка зобов`язана подавати декларацію відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», вчинив дії, спрямовані на маскування незаконного набуття, володіння та використання автомобіля марки «BMW ХЗ» (VIN: НОМЕР_1 ) вартістю 1 276 270 гривень, одержаного ним в якості неправомірної вигоди.
2. 20 березня 2025 року прокурор ОСОБА_5 звернувся до суду з клопотанням, у якому порушив питання щодо необхідності скерування запиту про міжнародну правову допомогу для допиту в якості свідка громадянина Ісламської Республіки Пакистан ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ІІ. Позиція учасників судового провадження
3. У судовому засіданні прокурор підтримав заявлене ним клопотання та просив його задовольнити, обґрунтовуючи свою позицію тим, що ОСОБА_9 був допитаний під час досудового розслідування в якості свідка та повідомив обставини, які підлягають доказуванню у цьому кримінальному провадженні. Оскільки свідок виїхав за межі території України та на теперішній час проживає у Сполучених Штатах Америки, прокурор вважав за необхідне отримати усні показання свідка шляхом проведення його допиту за допомогою відеоконференції за запитом компетентного органу України у порядку ст. 567 КПК України.
4. Обвинувачений ОСОБА_6 та його захисник - адвокат ОСОБА_7 висловили спільну позицію, згідно якої заперечували проти задоволення клопотання прокурора. Захисник зауважив, що повідомлена стороною обвинувачення адреса викликає обґрунтовані сумніви, адже невідомо яким чином прокурор зв`язувався зі свідком та отримав скріншот з адресою місця його знаходження.
ІІІ. Мотиви та обґрунтування суду
Заслухавши думку учасників кримінального провадження та проаналізувавши доводи клопотання прокурора, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для направлення запиту про міжнародне співробітництво до Сполучених Штатів Америки з метою отримання усних показань свідка, при цьому виходить з наступного.
5. Відповідно до ст. 23, ч. 1, 4 ст. 95 КПК України показаннями є, зокрема, відомості, які надаються в усній або письмовій формі під час допиту свідка про відомі йому обставини, що мають значення для цього кримінального провадження. Водночас суд може обґрунтовувати свої висновки лише на тих показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання, або отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 цього Кодексу.
Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них, крім порядку отримання показань, визначеного ст. 615 цього Кодексу. При цьому, сторона обвинувачення зобов`язана забезпечити присутність під час судового розгляду свідків обвинувачення з метою реалізації права сторони захисту на допит перед незалежним та неупередженим судом.
Оскільки, за твердженням прокурора, ОСОБА_9 можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню, адже він, будучи представником ТОВ «УОП», був обізнаний щодо окремих аспектів набору іноземних громадян для навчання в Донецькому національному медичному університеті у 2018 році і від нього ж надійшла заява про вчинення злочину (том 3, а.с. 18-19), то допит цього свідка у судовому засіданні є обов`язковою складовою всебічного та повного судового розгляду кримінального провадження.
Таким чином, з огляду на таку загальну засаду кримінального провадження як безпосередність дослідження доказів, зокрема, шляхом усного отримання судом показань свідка, а також враховуючи обов`язок сторони обвинувачення забезпечити присутність свідків обвинувачення під час судового розгляду з метою реалізації права сторони захисту на допит перед незалежним та неупередженим судом, клопотання прокурора про допит ОСОБА_9 в якості свідка підлягає задоволенню.
6. Разом з тим, відповідно до інформації Національного антикорупційного бюро України, отриманої на виконання ухвали Вищого антикорупційного суду, ОСОБА_9 06 листопада 2022 року о 03:37:00 залишив територію України через пункт пропуску Чоп (Тиса) та на територію України не повернувся.
Натомість, згідно скріншоту, долученого прокурором, громадянин ОСОБА_9 в телефонному режимі повідомив, що на теперішній час перебуває на території Сполучених Штатів Америки, де проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
За таких обставин, наразі постала необхідність у застосуванні механізму міжнародного співробітництва, передбаченого Розділом ІХ КПК України.
7. Відповідно до ст. 542 КПК України міжнародна правова допомога може надаватись шляхом вручення документів, виконання окремих процесуальних дій, видачі осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, перейняття кримінального переслідування, тимчасової передачі особи та в інших формах, які передбачені міжнародними договорами України.
8. Така процесуальна дія як допит свідка під час судового провадження за допомогою відео- або телефонної конференції проводиться за правилами, передбаченими ст. 567 КПК України, у таких випадках:
1) неможливості прибуття свідка до компетентного органу України;
2) для забезпечення безпеки свідка;
3) з інших підстав, визначених судом.
9. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на всій території країни введено воєнний стан, який дотепер не скасовано.
З огляду на існування небезпеки для життя та здоров`я, пов`язаної із повномасштабним вторгненням та військовою агресією Російської Федерації проти України, а також перебування на теперішній час свідка ОСОБА_9 на території Сполучених Штатів Америки, суд дійшов висновку про забезпечення проведення його допиту за допомогою відеоконференції з приміщення судової інстанції запитуваної сторони, у спосіб, передбачений законодавством України.
10. Як передбачено ч. 2, 4 ст. 545 КПК України під час судового провадження із запитами про міжнародну правову допомогу суди звертаються через Міністерство юстиції України або через інший уповноважений орган, якщо такий порядок передбачений чинним міжнародним договором України.
12. Між Україною та Сполученими Штатами Америки укладено Договір про взаємну правову допомогу у кримінальних справах від 22 липня 1998 року, який ратифіковано Україною та Сполученими Штатами Америки. Відповідно до п. а ч. 2 ст. 1 цього Договору взаємна допомога включає, зокрема, отримання показань або заяв осіб. Поряд з цим, ст. 5 Договору передбачає, що Центральний Орган Запитуваної Держави негайно виконує запит або, в разі доцільності, передає його органу, що має відповідну юрисдикцію. Компетентні органи Запитуваної Держави роблять все в межах своїх повноважень для виконання запиту.
13. Отже, з метою реалізації цієї ухвали суд вважає за необхідне звернутись з запитом про надання міжнародної правової допомоги у виді допиту свідка шляхом проведення відеоконференції до компетентного органу Сполучених Штатів Америки через Міністерство юстиції України на підставі ч. 2 ст. 545 КПК України, у порядку, передбаченому Договором між Україною та Сполученими Штатами Америки про взаємну правову допомогу у кримінальних справах, що був підписаний 22 липня 1998 року.
14. Виходячи з викладеного, колегія суддів, вживаючи заходів для забезпечення реалізації прав сторін кримінального провадження на допит свідка перед судом та оперативності судового провадження, вважає за необхідне надіслати до уповноваженого органу України запит про міжнародну правову допомогу у кримінальному провадженні для організації компетентними органами Сполучених Штатів Америки відеоконференції для допиту свідка ОСОБА_9 .
На підставі викладеного, керуючись ст. 369-372, 376, 541, 542, 545, 548 КПК України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А :
1. Клопотання прокурора ОСОБА_5 про звернення з запитом про міжнародну правову допомогу - задовольнити.
2. Надіслати до Міністерства юстиції України запит для направлення до компетентних органів Сполучених Штатів Америки про надання міжнародної правової допомоги, а саме: організації проведення відеоконференції з Вищим антикорупційним судом для допиту свідка сторони обвинувачення - громадянина Ісламської Республіки Пакистан ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2, який проживає за адресою:
АДРЕСА_4 . Допит свідка в режимі відеоконференції з приміщення відповідної установи Сполучених Штатів Америки буде здійснено Вищим антикорупційним судом (колегією суддів у складі головуючої судді ОСОБА_1, суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3 ), у відкритому судовому засіданні з приміщення Вищого антикорупційного суду за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 42А.
4. Призначити допит свідка ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2, в режимі відеоконференції з приміщення відповідної установи Сполучених Штатів Америки на наступні дати та час:
- основна дата та час: 20 травня 2025 року о 18 годині 00 хвилин (за Київським часом);
- резервні дати та час: 27 травня 2025 року о 18 годині 00 хвилин (за Київським часом), 29 травня 2025 року о 18 годині 00 хвилин (за Київським часом).
5. У випадку неможливості здійснення допиту у визначені цією ухвалою дати, доручити секретарю судового засідання (особі, відповідальній за технічне забезпечення відеоконференції) Вищого антикорупційного суду погодити з представником компетентних органів Сполучених Штатів Америки, що буде забезпечувати надання міжнародної правової допомоги у вигляді допиту свідка за допомогою відеоконференції, додаткові дати для допиту свідка.
6. Доручити уповноваженій особі відповідної компетентної установи (суду), на території якої (якого) буде здійснюватися допит свідка ОСОБА_9, вручити останньому пам`ятку про його процесуальні права та обов`язки за ст. 66 КПК України та текст присяги свідка за ст. 352 КПК України, роз`яснити, що він може користуватися під час давання показань правовою допомогою адвоката або скористатися правом відмовитись давати показання, яке йому надане законодавством України відповідно до ст. 63 Конституції України, ст. 65 КПК України, або законодавством Сполучених Штатів Америки, перевірити документи, що посвідчують його особу, та перебувати поряд з вказаним свідком до закінчення його допиту, а після судового засідання всі надані свідком документи скерувати до Вищого антикорупційного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали може бути включено до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2
ОСОБА_3