- Presiding judge (HACC AC) : Bodnar S.B.
- Judge (HACC AC) : Kaluhina I.O., Semennykov O.Yu., Panaid I.V., Pankulych V.I.
- Secretary : Dubyna T.Yu.
Справа № 760/22049/16-к
Провадження №11-п/991/132/19
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
АПЕЛЯЦІЙНА ПАЛАТА
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2019 року м. Київ
Колегія суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду у складі:
головуючого судді Боднара С.Б.
суддів Калугіної І.О., Семенникова О.Ю.
Панаіда І.В., Панкулича В.І.
секретаря судового засідання Дубини Т.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду подання слідчого судді Вищого антикорупційного суду щодо вирішення питання про направлені обвинувального акта з матеріалами судового провадження у кримінальному провадженні за № 42013000000000042, за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, до іншого суду,
ВСТАНОВИЛА:
13 вересня 2019 року до Вищого антикорупційного суду із Солом`янського районного суду міста Києва на підставі ухвали цього суду від 05 вересня 2019 року надійшов обвинувальний акт з матеріалами судового провадження у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04 лютого 2013 року за № 42013000000000042, за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Колегія суддів Вищого антикорупційного суду звернулася до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду з поданням, у якому, в порядку визначеному статтею 34 КПК України, просить вирішити питання про направлені обвинувального акта з матеріалами судового провадження у кримінальному провадженні № 42013000000000042 з Вищого антикорупційного суду до місцевого загального суду.
Подання обґрунтоване тим, що відомості про кримінальне правопорушення у цьому кримінальному провадженні внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04 лютого 2013 року, досудове розслідування здійснювалося та було завершено слідчим відділом управління процесуального керівництва та нагляду за додержанням законів органами, що проводять оперативно-розшукову діяльність Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України, тобто іншим органом, ніж передбачено п. 202 Розділу XI Перехідні положення КПК України.
Учасники кримінального провадження, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду подання, в судове засідання не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, у зв`язку з чим колегією суддів прийнято рішення розглянути подання у їх відсутність.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення обвинувачених, перевіривши доводи подання та дослідивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення подання колегії суддів Вищого антикорупційного суду з наступних підстав.
Відповідно до ст. 331 КПК України Вищому антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних злочинів, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 2062, 209, 211, 3661 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п`ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України.
Згідно з приміткою до ст. 45 КК України корупційними злочинами відповідно до цього Кодексу вважаються злочини, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також злочини, передбачені статтями 210, 354, 364, 3641, 3652, 368-3692 цього Кодексу.
Згідно з обвинувальним актом ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України (в редакції Закону України №3207-71 (3207-17) від 07.04.2011), за ознаками зловживання владою та службовим становищем, тобто умисного в інтересах третіх осіб, використання службовою особою влади та службового становища Міністра оборони України всупереч інтересам служби, яке спричинило тяжкі наслідки, що полягають у заподіянні матеріальних збитків державі в особі Міністерства оборони України у сумі 42 965 500 грн.
Відповідно до п. 202 Розділу XI «Перехідні положення» КПК України (в редакції Закону України № 100-ІХ від 18.09.2019, який набрав чинності 22 вересня 2019року) підсудність Вищого антикорупційного суду, передбачена цим Кодексом як суду першої інстанції, зокрема, поширюється на кримінальні провадження, відомості за якими про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду», якщо досудове розслідування здійснюється або здійснювалося Національним антикорупційним бюро України та закінчено прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Як убачається з обвинувального акту, відомості про кримінальне правопорушення у цьому кримінальному провадженні внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04 лютого 2013 року, досудове розслідування здійснювалося та було завершено слідчим відділом управління процесуального керівництва та нагляду за додержанням законів органами, що проводять оперативно-розшукову діяльність Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України, тобто іншиморганом, ніж передбачено п. 202 Розділу XI Перехідні положення КПК України.
З огляду на викладенеколегія суддів Вищого антикорупційного судудійшла висновку, що вказане кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил предметної підсудності Вищого антикорупційного суду.
Питання направлення кримінального провадження з одного суду до іншого врегульовано положеннями статті 34 КПК України.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 34 КПК України визначено, що кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями п. 4 ч. 3 ст. 314 КПК України, відповідно до якої, у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про направлення обвинувального акту, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановлення непідсудності кримінального провадження.
Абзацом 2 ч. 3 статті 34 КПК України визначено, що питання про направлення кримінального провадження з Вищого антикорупційного суду до іншого суду вирішується колегією у складі п`яти суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, зокрема, за поданням складу суду, визначеного для розгляду кримінального провадження, не пізніше п`яти днів з дня внесення такого подання, про що постановляється вмотивована ухвала. Про час та місце розгляду подання чи клопотання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого повідомляються учасники судового провадження, проте їх неприбуття не перешкоджає розгляду питання.
Направлення до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду в порядку, передбаченому статтею 34 КПК України, подань або клопотань про направлення кримінального провадження з Вищого антикорупційного суду до іншого суду можливе після направлення обвинувального акту до суду першої інстанції в порядку, передбаченому КПК України, для розгляду її по суті за правилами глав 27 та 28 КПК України.
Отже, саме Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду (колегією у складі п`яти суддів) уповноважена вирішувати питання направлення кримінальних проваджень з Вищого антикорупційного суду до інших судів.
Вирішуючи питання щодо належного суду, до якого вказане кримінальне провадження має бути направлено для розгляду по суті, колегія суддів виходить з такого.
20.12.2016 р. від прокурора відділу процесуального керівництва досудових розслідувань та підтримки державного обвинувачення у кримінальних провадженнях слідчого відділу управління процесуального керівництва та нагляду за додержанням законів органами, що проводять оперативно-розшукову діяльність Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України Приходька І.С. до провадження Солом`янського районного суду надійшов обвинувальний акт та реєстр матеріалів відносно ОСОБА_1 про вчинення останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 07 лютого 2019 року кримінальне провадження відносно ОСОБА_1 призначено до судового розгляду.
Станом на 05 вересня 2019 року, коли розпочав свою процесуальну діяльність Вищий антикорупційний суд, судовий розгляд у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_1 Солом`янським районним судом м. Києва не завершено.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 05.09.2019 р. кримінальне провадження за фактом вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, передано на розгляд Вищому антикорупційному суду на підставі п. 202 Розділу XI КПК України.
Водночас, відповідно до абз. 1 п. 202 Розділу XI «Перехідні положення» КПК України (в редакції Закону України № 100-ІХ від 18.09.2019, який набрав чинності 22 вересня 2019року) визначено, що підсудність Вищого антикорупційного суду, передбачена цим Кодексом, як суду першої інстанції, суду апеляційної інстанції та слідчих суддів, поширюється на кримінальні провадження, відомості за якими про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, зокрема, до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду», - якщо досудове розслідування здійснюється або здійснювалося Національним антикорупційним бюро України та закінчено прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, відомості про кримінальне правопорушення, у вчиненні якого ОСОБА_1 висунуте обвинувачення, передбачене ч. 2 ст. 364 КК України, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.02.2013 року за № 42013000000000042 - тобто, до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду» від 18.09.2019 р.
Досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні було завершене слідчими Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України (Т.1 а.с. 8-9), а обвинувальний акт затверджено прокурором відділу процесуального керівництва досудових розслідувань та підтримки державного обвинувачення у кримінальних провадженнях слідчого відділу управління процесуального керівництва та нагляду за додержанням законів органами, що проводять оперативно-розшукову діяльність Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України Приходьком І.С. (Т.1 а.с. 41)
Таким чином, з дати набрання законної сили Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду», зазначене кримінальне провадження не підсудне Вищому антикорупційному суду.
Отже, колегія суддів Вищого антикорупційного суду погоджується з доводами подання колегії суддів Вищого антикорупційного суду про те, що кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.02.2013 року за № 42013000000000042, не підсудне Вищому антикорупційному суду.
При визначенні належного суду, колегія суддів виходить із загальних засад визначення територіальної підсудності, відповідно до положень ч. 1 ст. 32 КПК України, згідно з якою, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення.
Згідно обвинувального акту, місцем вчинення кримінального правопорушення є службовий кабінет Міністра оборони України (м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6), де колишній Міністр оборони України ОСОБА_1, підписав, видав та забезпечив виконання окремих доручень від 29.04.2011 № 5107/з; від 08.07.2011 № 8525/з; від 29.12.2011 № 16830/з та від 08.02.2012 № 1620/з.
Отже, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що кримінальне правопорушення вчинено на території Солом`янського району м. Києва, що є визначальним при визначенні суду, якому підсудне вказане провадження.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 32, ст. 331, ст. 34, ч. 5 ст. 216, ч. 3 ст. 314, ст.ст. 369-372, ч. 4 ст. 532, абз. 1 п. 202 Розділу XI «Перехідні положення» КПК України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
1. Подання колегії суддів Вищого антикорупційного суду від 08 жовтня 2019 року щодо вирішення питання про направлення до іншого суду кримінального провадження № 42013000000000042 за обвинуваченням ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, - задовольнити.
2. Кримінальне провадження № 42013000000000042 (єдиний унікальний номер судової справи 760/22049/16-к) по обвинуваченню ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, передати на розгляд Солом`янського районного суду м. Києва.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: С.Б. Боднар
Судді: І.О. Калугіна
О.Ю. Семенников
І.В. Панаід
В. І. Панкулич