- Presiding judge (HACC): Oliinyk O.V.
- Secretary : Stashaka Ya.V.
- Lawyer : Demenka A.H.
Справа № 4910/19/19-к
Провадження1-кс/991/752/19
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2019 року м.Київ
Вищий антикорупційний суд у складі:
слідчого судді Олійник О.В.
з участю:
секретаря судового засідання Сташака Я. В.
адвоката Деменка А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Деменка А.Г. про тимчасовий доступ до речей і документів, подане в рамках кримінального провадження, внесеного 14.09.2018 до ЄРДР за № 42018000000002298 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України,
ВСТАНОВИВ:
До Вищого антикорупційного суду, на підставі ухвали слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 09.09.2019, відповідно до ст. 4 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» та п. 20-2 Перехідних положень КПК України, надійшло клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_3 - адвоката Деменка А.Г., про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні Києво-Святошинського управління ГУ ДФС у Київській області.
Зі змісту клопотання вбачається, що в провадженні Національного антикорупційного бюро України перебуває кримінальне провадження № 42018000000002298 від 14.09.2018. У вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_3 . 07.03.2019 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, а саме в тому, що працюючи заступником Голови Державного агентства водних ресурсів, він створював штучні перешкоди в здійсненні господарської діяльності ТОВ «Агроленд Україна» з метою отримання неправомірної вигоди за вчинення дій щодо підписання договору біологічної меліорації водосховища товариства з Ірпінським міжрайонним управлінням водного господарства.
За твердженням адвоката, ТОВ «Агроленд Україна» не виконувало умови договору з Ірпінським міжрайонним управлінням водного господарства, діяльність здійснювало з порушенням законодавства.
У клопотанні адвокат просить надати йому тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Києво-Святошинського управління ГУ ДФС у Київській області - до реєстраційних документів ТОВ «Агроленд Україна», а саме: документів стосовно дати реєстрації в ДФС ТОВ «Агроленд Україна», розміру його статутного фонду, видів діяльності, кількості працюючих, номеру свідоцтва платника ПДВ, своєчасності подання звітів Товариством упродовж 2013-2018 років, розміру його господарського обороту, даних стосовно банківських рахунків та їх стану, доходів, задекларованих засновником Товариства ОСОБА_4 та співзасновником ОСОБА_5
Адвокат обґрунтовує клопотання тим, що вказані документи та інформація, які перебувають у володінні Києво-Святошинського управління ГУ ДФС у Київській області, мають істотне значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, іншого способу довести зазначені обставини не має можливості.
Предметна підсудність клопотання.
Слідчий суддя встановив, що дане клопотання підсудне Вищому антикорупційному суду, відповідно до ст. 31-1, 216 КПК України.
Позиція учасників провадження в судому засіданні.
Адвокат Деменко А.Г. в судовому засіданні клопотання підтримав, просив його задовольнити. Вказав, що за допомогою інформації та документів, доступ до яких він просить, має намір встановити обставини задля спростування підозри відносно його підзахисного ОСОБА_3 Адвокат зазначив, що підстав заключати Ірпінському міжрайонному управлінню водного господарствановий договір з ТОВ «Агроленд Україна» не було, так як в діяльності товариства були численні порушення. Твердження про те, що ОСОБА_3 висунув незаконну вимогу уповноваженому представнику Товариства ОСОБА_6 щодо передачі йому неправомірної вигоди в розмірі 50% статутного капіталу Товариства та 50 % прибутку від подальшої його діяльності за укладення Договору, не відповідає дійсності, оскільки Товариство не має прибутку, банківських рахунків, так як фактично не здійснює господарської діяльності, що і має на меті довести захисник.
Мотиви, з яких виходив слідчий суддя при постановленні ухвали, положення закону, якими він керувався.
Частинами 1, 2 ст. 93 КПК України визначено, що збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом; і сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Доказами в кримінальному провадженні відповідно до ст. 84 КПК України є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Пунктом 5 частини 2 статті 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, зокрема, тимчасовий доступ до речей і документів.
Положеннями ст. 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку без їх вилучення.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи, зокрема, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Положеннями ч. 6 ст. 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Дослідивши всі наявні матеріали, слідчий суддя прийшов до висновку про часткове задоволення клопотання, оскільки адвокатом доведено, що в разі отримання тимчасового доступу до документів ТОВ «Агроленд Україна» може бути виконане завдання, для виконання якого він звернувся із клопотанням, а саме, встановити чи здійснювало Товариство господарську діяльність, яка і була підставою укладення договору між ним та Ірпінським міжрайонним управлінням водного господарства, яке в свою чергу є уповноваженою організацією Державного агентства водних ресурсів. Доцільним є надання доступу до інформації щодо розміру статутного фонду, розміру валового доходу та прибутку Товариства, так як зазначені дані фігурують у пред`явленій підозрі ОСОБА_3 як предмет неправомірної вимоги (до її зміни), і ці дані адвокат має намір використовувати як доказ для доведення невинуватості свого підзахисного.
Разом з тим, необґрунтованими є вимоги щодо надання тимчасового доступу до дати реєстрації ТОВ «Агроленд Україна», кількості працюючих, звітності стосовно діяльності, банківських рахунків Товариства, а також задекларованих доходів засновника Товариства ОСОБА_4 та співзасновника ОСОБА_5 , так як зазначена інформація виходить за межі необхідного для встановлення відповідних обставин у кримінальному провадженні.
Керуючись статтями 26, 132, 159, 162, 163, 309, 392 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання Деменка А.Г. про тимчасовий доступ до речей і документів, подане в рамках кримінального провадження, внесеного 14.09.2018 до ЄРДР за № 42018000000002298 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України - задовольнити частково.
Надати Деменку А. Г. тимчасовий доступ до документів ТОВ «Агроленд Україна», володільцем яких є Києво-Святошинське управління ГУ ДФС у Київській області, з можливістю ознайомитися та зробити їх копії, про розмір статутного фонду ТОВ «Агроленд Україна» (код ЄДРПОУ 35153058), види діяльності ТОВ «Агроленд Україна», розмір валового доходу та прибутку вказаного підприємства за період з 2018 року по березень 2019 року включно.
В іншій частині клопотання - відмовити.
Строк дії ухвали - один місяць з дня її постановлення - до 10.11.2019.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя О.В. Олійник