- Presiding judge (HACC AC): Panaid I.V.
- Judge (HACC AC): Bodnar S.B., Hlotov M.S., Mykhailenko D.H., Semennykov O.Yu.
- Secretary : Rymarenko M.S.
- Prosecutor : Kravchuk S.V.
Справа № 760/3297/19
Провадження №11-п/991/16/20
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
АПЕЛЯЦІЙНА ПАЛАТА
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2020 року м. Київ
Колегія суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду у складі:
головуючого судді Панаіда І.В.
суддів Боднара С.Б., Глотова М.С., Михайленка Д.Г.,
Семенникова О.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання - Римаренко М.С.,
прокурора - Кравчука С.В.,
обвинуваченого - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду подання колегії суддів Вищого антикорупційного суду про направлення кримінального провадження №42018100000000934, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 жовтня 2018 року, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України, до іншого суду
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 09 вересня 2019 року до Вищого антикорупційного суду передано обвинувальний акт від 21 січня 2019 року у кримінальному провадженні №42018100000000934 від 05 жовтня 2019 року відносно ОСОБА_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Колегія суддів Вищого антикорупційного суду звернувся до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду з поданням, у якому просить вирішити питання про направлення кримінального провадження за обвинувачення ОСОБА_1 до іншого суду.
Подання ґрунтується на положеннях п. 20-2 розділу ХІ «Перехідні положення» КПК України, згідно яких підсудність Вищого антикорупційного суду, передбачена цим Кодексом як суду першої інстанції, суду апеляційної інстанції та слідчих суддів, поширюється на кримінальні провадження, відомості за якими про кримінальне правопорушення внесені до ЄРДР до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду», якщо досудове розслідування здійснюється або здійснювалося Національним антикорупційним бюро України та закінчено прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (в редакції від 18 вересня 2019 року №100-ІХ). Дане кримінальне провадження зареєстроване в ЄРДР 05 жовтня 2018 року, досудове розслідування в ньому не здійснювалося Національним антикорупційним бюро України та не закінчувалося прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а отже таке провадження не підсудне Вищому антикорупційному суду.
Заслухавши суддю-доповідача, думку прокурора, обвинуваченого та його захисника, перевіривши доводи подання та матеріали справи, колегія суддів вважає, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
04 лютого 2019 року до Солом`янського районного суду м. Києва надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42018100000000934 відносно обвинуваченого ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 жовтня 2019 року.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 09 вересня 2019 року кримінальне провадження №42018100000000934 від 05 жовтня 2018 року відносно ОСОБА_1 передано на розгляд до Вищого антикорупційного суду.
Водночас, відповідно до абз. 1 пункту 20-2 Розділу XI «Перехідні положення» КПК України (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду» № 100-IX від 18.09.2019 р., який набрав чинності 22.09.2019 року) визначено, що підсудність Вищого антикорупційного суду, передбачена цим Кодексом, як суду першої інстанції, суду апеляційної інстанції та слідчих суддів, поширюється на кримінальні провадження, відомості за якими про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, зокрема, до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду», - якщо досудове розслідування здійснюється або здійснювалося Національним антикорупційним бюро України та закінчено прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Як убачається з матеріалів кримінального провадження, відомості про кримінальне правопорушення відносно ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 жовтня 2019 року - тобто, до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду» від 18 вересня 2019 р. Досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні здійснювалось старшим слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві, а обвинувальний акт затверджено прокурором першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури міста Києва.
Отже, з дати набрання законної сили Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду» зазначене кримінальне провадження не підсудне Вищому антикорупційному суду.
Саме наведеними вище обставинами обґрунтовані доводи подання Вищого антикорупційного суду, з якими погоджується колегія суддів Апеляційної палати цього суду.
У відповідності до ст. 30 КПК України, у кримінальному провадженні правосуддя здійснюється лише судом згідно з правилами, передбаченими цим Кодексом.
Засади розгляду справ незалежним і безстороннім судом регламентовані ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якої, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Визначення підсудності кримінального провадження є важливою складовою забезпечення права особи на справедливий розгляд судом, встановленим законом, в контексті статті 6 Конвенції.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КПК України, процесуальне рішення приймається згідно з положеннями цього Кодексу, чинними на момент прийняття такого рішення.
З огляду на вимоги пункту 20-2 Розділу XI «Перехідні положення» КПК України в редакції закону № 100-IX від 18 вересня 2019 р., з 22 вересня 2019 року Вищий антикорупційний суд не є «судом, встановленим законом» для розгляду по суті кримінального провадження №42018100000000934 відносно обвинуваченого ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Частиною 3 ст. 34 КПК України визначено, що питання про направлення кримінального провадження з Вищого антикорупційного суду до іншого суду вирішується колегією у складі п`яти суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, зокрема, за поданням складу суду, визначеного для розгляду кримінального провадження, не пізніше п`яти днів з дня внесення такого подання, про що постановляється вмотивована ухвала.
Вирішуючи питання щодо належного суду, до якого вказане кримінальне провадження має бути направлено для розгляду по суті, колегія суддів виходить із загальних засад територіальної підсудності, встановлених ч. 1 ст. 32 КПК України, згідно якої, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що кримінальне правопорушення вчинено на території Солом`янського району м. Києва, що є визначальним при визначенні суду, якому підсудне вказане провадження.
За викладених обставин у їх сукупності, керуючись ст. ст. 5, 34, 368, п. 20-2 Розділу XI «Перехідні положення» КПК України, -
ПОСТАНОВИЛА:
Подання колегії суддів Вищого антикорупційного суду від 27 січня 2020 р. про направлення кримінального провадження №42018100000000934 відносно обвинуваченого ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України з Вищого антикорупційного суду до іншого суду - задовольнити.
Матеріали кримінального провадження №42018100000000934 відносно обвинуваченого ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, направити за підсудністю до Солом`янського районного суду м. Києва для розгляду по суті.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий І.В. Панаід
Судді С.Б. Боднар
М.С. Глотов
Д.Г. Михайленко
О.Ю. Семенников