Search

Document No. 89563346

  • Date of the hearing: 26/05/2020
  • Date of the decision: 26/05/2020
  • Case №: 991/4110/20
  • Proceeding №: 22019270000000053
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Decision type: Decision on the refusal/granting of the motion for the return of the indictment
  • Presiding judge (HACC) : Maslov V.V.
  • Judge (HACC) : Strohyi I.L., Fedorak L.M.
  • Secretary : Luhanskyi O.Yu.
  • Lawyer : Melnyka D.M., Matiash T.V.
  • Prosecutor : Kozachyna S.S., Makar O.I.

Справа № 991/4110/20

1-кп/991/44/20

УХВАЛА

26 травня 2020 року м. Київ

Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів:

головуючий - Маслов В.В.,

судді - Строгий І.Л., Федорак Л.М.,

учасники кримінального провадження:

секретар судового засідання - Луганський О.Ю.,

прокурор - Козачина С.С., Макар О.І.,

обвинувачені - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

захисники - Мельник Д.М., Матяш Т.В.,

розглядаючи у підготовчому судовому засіданні кримінальне провадження № 22019270000000053 стосовно обвинувачення:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Донецьк, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Ніжин, Чернігівської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 369, ч. 4 ст.27, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 369 КК України,

В С Т А Н О В И В :

Ухвалою Вищого антикорупційного суду від 25 травня 2020 року призначено підготовче судове засідання у зв`язку із надходженням зі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора матеріалів кримінального провадження № 22019270000000053 стосовно обвинувачення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 369, ч. 4 ст.27, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 369 КК України.

У підготовчому судовому засіданні судом з`ясовано думку учасників судового провадження щодо можливості призначення судового розгляду на підставі обвинувального акта чи наявності підстав для прийняття рішень, передбачених п.1-4 ч. 3 ст. 314 КПК України, зокрема, про закриття провадження, повернення обвинувального акта прокурору, направлення обвинувального акта до відповідного суду для визначення підсудності.

У зв`язку із цим, захисник обвинуваченого ОСОБА_1 - Мельник Д.М. заявив клопотання про повернення обвинувального акта прокурору.

У своєму клопотанні захисник Мельник Д.М . посилався на те, що обвинувальний акт не відповідає вимогам КПК України, оскільки: 1) всупереч вимогам п.п. 3, 7 ч. 2 ст. 291 КПК України обвинувальний акт не містить даних щодо анкетних відомостей потерпілого та обґрунтованого розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, через відсутність у кримінальному провадженні судово-економічних експертиз; 2) обвинувальний акт подано до суду поза межами строку досудового розслідування.

Обвинувачені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , захисник Матяш Т.В. підтримали вказане клопотання.

Прокурор заперечував проти повернення обвинувального акта, посилаючись на його відповідність вимогам ст. 291 КПК України.

Суд, заслухавши учасників судового провадження дійшов висновку, що клопотання захисника Мельника Д.М. про повернення обвинувального акта прокурору задоволенню не підлягає, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд, серед іншого, має право прийняти рішення про повернення обвинувального акта прокурору, якщо він не відповідає вимогам цього Кодексу.

Процесуальний порядок складення обвинувального акта у кримінальному провадженні, перелік відомостей, що має містити обвинувальний акт, а також тих процесуальних документів, які в обов`язковому порядку мають бути долучені до нього, наведено у ст. 291 КПК України.

Так, обвинувальний акт має містити такі відомості: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) анкетні відомості кожного обвинуваченого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 3) анкетні відомості кожного потерпілого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 3-1) анкетні відомості викривача (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 4 ) прізвище, ім`я, по батькові та займана посада слідчого, прокурора; 5) виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення; 6) обставини, які обтяжують чи пом`якшують покарання; 7) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням; 7-1) підстави застосування заходів кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, які прокурор вважає встановленими; 8) розмір витрат на залучення експерта (у разі проведення експертизи під час досудового розслідування); 9) дату та місце його складення та затвердження.

Обвинувальний акт підписується слідчим та прокурором, який його затвердив, або лише прокурором, якщо він склав його самостійно.

До обвинувального акта додається: 1) реєстр матеріалів досудового розслідування; 2) цивільний позов, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування; 3) розписка підозрюваного про отримання копії обвинувального акта, копії цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування, і реєстру матеріалів досудового розслідування; 4) розписка або інший документ, що підтверджує отримання цивільним відповідачем копії цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування не до підозрюваного; 5) довідка про юридичну особу, щодо якої здійснюється провадження, у якій зазначаються: найменування юридичної особи, її юридична адреса, розрахунковий рахунок, ідентифікаційний код, дата і місце державної реєстрації. (ч. 2-4 ст. 291 КПК України)

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, обвинувальний акт стосовно обвинувачення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який надійшов на розгляд до Вищого антикорупційного суду, складено і підписано детективом Національного антикорупційного бюро України, та затверджено прокурором, до обвинувального акта додано усі передбачені кримінальним процесуальним законом додатки, зокрема, розписки про отримання підозрюваними копій обвинувального акта і реєстру матеріалів досудового розслідування. Також він містить усі відомості, які передбачені п. 1-9 ч. 2 ст. 291 КПК України, зокрема: виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення відповідних статей КК України та формулювання обвинувачення.

З огляду на це, колегією суддів не встановлено порушень вимог кримінального процесуального закону під час подання до суду обвинувального акта, які б становили підставу для його повернення прокурору.

Посилання захисника на відсутність інформації про потерпілого, з урахуванням положень ст. 55 КПК України, як на підставу для повернення обвинувального акта, на думку колегії суддів є необґрунтованим, оскільки відповідно до змісту обвинувального акта та реєстру матеріалів досудового розслідування відсутні дані про участь у вказаному кримінальному провадженні потерпілого, що підтвердили прокурори у судовому засіданні, а отже дана обставина не вказує на невідповідність обвинувального акта вимогам п. 3 ч. 2 ст. 291 КПК України.

Також, суд не погоджується з доводами захисника Мельника Д.М про те, що зазначення в обвинувальному акті розміру завданої злочином шкоди без звернення до експерта з метою проведення відповідної експертизи на предмет встановлення розміру цієї шкоди свідчить про невідповідність обвинувального акта вимогам КПК України.

Колегія суддів звертає увагу на те, що наявність в діях особи складу кримінального правопорушення, в тому числі такої його ознаки, як суспільно небезпечні наслідки діяння, яка характеризується шкодою, завданою кримінальним правопорушенням, та її розміром, є предметом доказування в кримінальному провадженні.

Саме доказування можливе лише під час судового розгляду кримінального провадження по суті при безпосередньому дослідженні доказів. Відповідно, встановлення факту наявності або відсутності доказів спричинення шкоди, в тому числі підстав визначення органом досудового розслідування її розміру, можливе лише на стадії судового розгляду справи по суті, та не може бути вирішене під час підготовчого судового засідання.

Разом із тим, на переконання колегії суддів, наведені у клопотанні захисника Мельника Д.М. обставини про направлення обвинувального акта до суду поза межами строку досудового розслідування не є підставою для повернення обвинувального акта.

Суд, виконуючи вимоги ст. 314 КПК України, що регламентує порядок проведення судом підготовчого судового засідання за пред`явленим обвинуваченням на даній стадії судового розгляду, вирішує питання про відповідність обвинувального акта вимогам КПК України, а саме змісту та формі, і не наділений повноваженнями давати будь - яку оцінку щодо законності здійснення процесуальних дій під час завершення кримінального провадження.

У зв`язку із цим, розгляд судом відповідних доводів сторони захисту можливий на стадії судового розгляду, під час якої суд, за участю сторін, на підставі дослідження наданих доказів, здійснює розгляд кримінального провадження і ухвалює за наслідками цього судове рішення.

Таким чином, суд доходить висновку, що з огляду на виключний перелік підстав для повернення обвинувального акта прокурору, вказані захисником обставини не можуть бути підставою для повернення обвинувального акта, у зв`язку з чим у задоволенні клопотання сторони захисту слід відмовити.

З урахуванням зазначеного, керуючись положеннями ст. 291, 314-316, 372 КПК України,

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні клопотання захисника Мельника Дмитра Миколайовича про повернення обвинувального акта прокурору - відмовити.

Ухвала окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.

Судді

В.В. Маслов І.Л. Строгий Л.М. Федорак