Search

Document No. 89701642

  • Date of the hearing: 03/06/2020
  • Date of the decision: 03/06/2020
  • Case №: 991/3977/20
  • Proceeding №: 52020000000000046
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Decision type: Decision on temporary access
  • Presiding judge (HACC): Voronko V.D.

Справа № 991/3977/20

Провадження1-кс/991/4096/20

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2020 року м.Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2, адвоката ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання адвоката Адвокатського об`єднання «Юридична фірма « ОСОБА_4 » ОСОБА_5, який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_6, про тимчасовий доступ до речей та документів,

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді надійшло вказане клопотання адвоката Адвокатського об`єднання «Юридична фірма « ОСОБА_4 » ОСОБА_5, який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_6, про тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходятьсяу володінніТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1, а саме відомостей стосовно номеру мобільного зв`язку НОМЕР_2 за період часу з 01.09.2019 по 11.03.2020; та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), за адресою: АДРЕСА_2,а саме відомостей стосовно номерів мобільного зв`язку НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6 за період часу з 01.09.2019 по 11.03.2020.

Адвокат ОСОБА_3, який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_6, приймаючи участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції, підтримав подане клопотання про надання тимчасового доступу до речей та документів та просив задовольнити його у повному обсязі.

Представники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), у судове засідання не з`явились, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду клопотання. Письмових клопотань або заперечень до суду не надали.

У відповідностідо вимогч.4ст.163КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.

З огляду на вказані обставини слідчий суддя вважає за можливе здійснити розгляд клопотання про надання тимчасового доступу до речей та документів у відсутність представників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )

Вивчивши клопотання адвоката та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що детективами Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52020000000000046 від 18.01.2020 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Згідно повідомлення про підозру ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3. ст.368 КК України, а саме в одержанні неправомірної вигоди службовою особою, яка займає відповідальне становище, для себе за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданого службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 діючи з корисливих мотивів та переслідуючи мету незаконного збагачення телефонував до свідка ОСОБА_7 із вимогою про надання ним неправомірної вигоди у розмірі від 300 до 500 доларів США.

Адвокат у клопотанні зазначив, що під час проведення допитів свідків встановлено, що ОСОБА_8 використовує наступний мобільний номер НОМЕР_4, а ОСОБА_7 використовує мобільні номери: НОМЕР_5, НОМЕР_2 .

Захисником у клопотанні зазначено, що підозрюваний ОСОБА_6 використовує наступний мобільний номер НОМЕР_6 .

Захисником ставиться питання про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, а саме до інформації по номерах мобільних телефонів, якими користуються ОСОБА_6 та свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_7, що у свою чергу надасть змогу перевірити показання ОСОБА_8 та ОСОБА_7 на предмет спілкування з ОСОБА_6 та можливості перевірити обставини на які посилається сторона обвинувачення в частині можливої причетності ОСОБА_6 до інкримінованого йому злочину.

Захисник ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_5 звертався у ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та ПрАТ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " щодо надання інформації про з`єднання мобільних номерів, що належать ОСОБА_8, ОСОБА_7, та ОСОБА_6, однак у відповідь отримав лист №6453283517/03/03/02 від 12.05.2020 року, яким ПрАТ ІНФОРМАЦІЯ_2 " відмовило йому у наданні запитуваної інформації. ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " листом 1205д від 13.05.2020 року також відмовило у наданні зазначеної інформації про з`єднання запитуваного мобільного номеру. Відмови мотивовані тим, що вказана інформація містить охоронювану законом таємницю і є інформацією з обмеженим доступом.

Відтак, у зв`язку із труднощами в отриманні такої інформації самостійно стороною захисту у кримінальному провадженні, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, що перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

З метою аналізу контактів ОСОБА_6 з ОСОБА_8 та ОСОБА_7, а також іншими особами, що можуть бути причетні до вчинення злочину, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, якими володіє:

-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме інформацію про з`єднання, абонентів, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо, в період з 01 вересня 2019 року по 11 березня 2020 року а саме: розгорнуті відомості щодо власників даних телефонних номерів (у випадку, якщо абонент є контрактним); дату, час і тривалість з`єднань, тип з`єднань (вхідні з`єднання, вихідні з`єднання, «0» нульові з`єднання, SМS, ММS без розкриття їх змісту, та зазначенням відомостей щодо всіх абонентів цих з`єднань) з посиланням на ретранслятор та прив`язку до базових станцій, та їх адресу в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з`єднання, стосовно наступних абонентських номерів НОМЕР_2 ;

-ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), а саме інформацію про з`єднання, абонентів, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо, в період з 01 вересня 2019 року по 11 березня 2020 року а саме: розгорнуті відомості щодо власників даних телефонних номерів (у випадку, якщо абонент є контрактним); дату, час і тривалість з`єднань, тип з`єднань (вхідні з`єднання, вихідні з`єднання, «0» нульові з`єднання, SМS, ММS без розкриття їх змісту, та зазначенням відомостей щодо всіх абонентів цих з`єднань) з посиланням на ретранслятор та прив`язку до базових станцій, та їх адресу в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з`єднання, стосовно наступних абонентських номерів: НОМЕР_4 ; НОМЕР_5 ; НОМЕР_6 .

Володільцем відомостей та документів, до яких необхідно отримати тимчасовий доступ є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 )та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.

Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду ( ст. 159 КПК України).

Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 5, ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Згідно вимог ч.2 ст.160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ серед іншого має бути зазначено про неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Судовим розглядомвстановлено,що власникомінформації,доступ доякої проситьнадати адвокат,ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) стосовно номеру мобільного зв`язку НОМЕР_2 та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »(кодЄДРПОУ НОМЕР_3 стосовно номерів мобільного зв`язку НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, які відповідно до ч. 1 ст.24 Закону України «Про телекомунікації» повинні забезпечувати і нести відповідальність за схоронність відомостей, в яких міститься інформація про абонента, що становить охоронювану законом таємницю.

Захисник просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, що містять інформацію про телефонні дзвінки за вказаними абонентськими номерами: НОМЕР_4, який використовує ОСОБА_8, НОМЕР_5, НОМЕР_2, які використовує ОСОБА_7, та НОМЕР_6, який використовує ОСОБА_6, оскільки отримана інформація у ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у сукупності із іншими доказами у справі може мати суттєве значення для встановлення істини у вказаному кримінальному провадженні, зокрема, тимчасовий доступ до таких документів відобразить обставини справи, що мали місце напередодні події, за фактом якої відкрито кримінальне провадження, а саме: час, періодичність, хто був ініціатором у комунікаціях сторін кримінального провадження.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв`язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною ч. 5 ст. 163 КПК України, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Право на приватне життя закріплене у ст.8 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: «Кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції».

Верховною Радою України у 2003 було прийнято Закон «Про телекомунікації», стаття 9 якого зазначає, що таємниця телефонних розмов, листування, телеграфної та іншої кореспонденції захищається Конституцією та Законами України.

Тобто приватне життя громадянина охороняється державою, а втручання в його сферу несе за собою кримінальну відповідальність.

Також захист цього права гарантує частина 2 статті 14 КПК України, а саме: «Втручання у таємницю спілкування можливе лише на підставі судового рішення у випадках, передбачених цим Кодексом, з метою виявлення та запобігання тяжкому чи особливо тяжкому злочину, встановлення його обставин, особи, яка вчинила злочин, якщо в інший спосіб неможливо досягти цієї меті».

З огляду на вказані обставини, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення клопотання про надання тимчасового доступу до речей та документів - до інформації, яка перебуває у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_3, інформацію про з`єднання, абонентів, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо, в період з 01.09.2019 по 11.03.2020, стосовно абонентського номеру НОМЕР_6, який належить підозрюваному - ОСОБА_6 .

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про телекомунікації» оператори телекомунікацій повинні забезпечувати і нести відповідальність за схоронність відомостей щодо споживача, отриманих при укладенні договору, наданих телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; а згідно з положеннями п. 7 ч. 1 ст. 39 вказаного Закону, саме на операторів телекомунікацій покладено обов`язок зберігати записи про надані телекомунікаційні послуги протягом строку позовної давності, визначеного законом, та надавати інформацію про надані телекомунікаційні послуги в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв`язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо.

Таким чином, необхідні стороні захисту відомості не можуть бути встановлені та отримані іншим способом, окрім як отримання дозволу суду.

При цьому слідчий суддя вважає, що стороною захисту не доведено, яке доказове значення має інформація щодо зазначених абонентських номерів, якими безпосередньо користувалися ОСОБА_8, який використовував абонентський номер НОМЕР_4, та ОСОБА_7, який використовує абонентські номери: НОМЕР_5 . НОМЕР_2, враховуючи зазначену у клопотанні мету отримання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні операторів мобільного зв`язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »

Порядз цим стороною захисту не наведено підстав, які позбавляють можливості перевірити показання свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_7 на предмет спілкування з ОСОБА_6, шляхом отримання інформації про телефонні дзвінки за приватним абонентським номером, яким користувався безпосередньо сам ОСОБА_6 та виявити, у разі наявності, з`єднання з абонентськими номерами, якими користуються вказані свідки.

Вказане свідчить про недотримання вимог ч.6 ст. 163 КПК України.

Окрім тогостаттею 31КонституціїУкраїни встановлено,що кожномугарантується таємницялистування,телефонних розмов,телеграфної таіншої кореспонденції. а тому надання захиснику доступу до запитуваної ним інформації є безпідставним втручанням в приватне життя свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8, що є неприпустимим.

В зв`язку з наведеним клопотання підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,131,132,159-166, 309 КПК України, слідчий суддя,-

Керуючись статтями 9, 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання адвоката Адвокатського об`єднання «Юридична фірма « ОСОБА_4 » ОСОБА_5, який діє в інтересахпідозрюваного ОСОБА_6, про тимчасовийдоступ доречей тадокументів задовольнити частково.

Надати адвокатам ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_9 тимчасовий доступ до документів у друкованому чи електронному вигляді, а саме у ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_3, інформацію про з`єднання, абонентів, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо, в період з 01.09.2019 по 11.03.2020, а саме: розгорнуті відомості щодо власника даного телефонного номеру (у випадку, якщо абонент є контрактним); дату, час і тривалість з`єднань, тип з`єднань (вхідні з`єднання, вихідні з`єднання, «0» нульові з`єднання, SMS, MMS без розкриття їх змісту, та зазначенням відомостей щодо всіх абонентів цих з`єднань) з посиланням на ретранслятор та прив`язку до базових станцій, та їх адресу в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з`єднання, стосовно абонентського номеру НОМЕР_6 .

В задоволенні іншої частини клопотання відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1