- Presiding judge (CCC): Storozhenko S.O.
- Judge (CCC): Vus S.M., Yeremeichuk S.V.
Ухвала
22 червня 2020 року
м. Київ
справа № 991/3620/20 провадження № 51-2893ск20
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Стороженка С.О.,
суддів Вус С.М., Єремейчука С.В.,
розглянувши касаційну скаргу захисника ОСОБА_1 -адвоката Бориса С.А. на ухвалу слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 13 травня 2020 року та ухвалу Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 26 травня 2020 року ,
встановив:
Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 13 травня 2020 року задоволено клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України та обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_1 у кримінальному провадженні № 12016040000000015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України.
Ухвалою Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 26 травня 2020 року зазначену ухвалу слідчого судді залишено без змін.
У касаційній скарзі захисник порушує питання про передачу на розгляд Великої Палати Верховного суду в порядку ст. 434-2 Кримінального процесуального кодексу України (далі-КПК) його скарги у зв`язку з наявністю виключної правової проблеми, пов`язаної з неоднаковим застосуванням судами положень про оголошення в міжнародний розшук. Просить скасувати оскаржені судові рішення та призначити новий розгляд у суді першої інстанції, посилаючись на їх незаконність.
Перевіривши доводи касаційної скарги та додані до неї копії судових рішень, Верховний Суд дійшов такого висновку.
Пунктом 8 ст. 129 Конституції України передбачено, що особа має право на касаційне оскарження судового рішення лише у визначених законом випадках.
Згідно ч. 4 ст. 424 КПК ухвала слідчого судді після її перегляду в апеляційному порядку, а також ухвала суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги на таку ухвалу оскарженню в касаційному порядку не підлягають.
Таким чином, захисник Борис С.А. подав касаційну скаргу на судові рішення, які не підлягають оскарженню в касаційному порядку.
Законодавець визначив підстави і порядок передачі кримінального провадження на розгляд палати, об`єднаної або Великої Палати Верховного Суду у статтях 434-1, 434-2 КПК, тобто відніс до стадії касаційного розгляду.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 434-1 КПК суд, який розглядає кримінальне провадження в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати таке кримінальне провадження на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики. Сам зміст підстав і встановлений ст. 434-2 КПК порядок передбачають, що питання передачі має розглядатися у судовому засіданні, обговорюватися у нарадчій кімнаті, вирішуватися шляхом постановлення мотивованої ухвали.
Вчинення вказаних процесуальних дій і прийняття рішення про передачу кримінального провадження на розгляд Великої Палати Верховного Суду на стадії розгляду питання про відкриття або відмову у відкритті касаційного провадження у порядку ст. 428 КПК є неможливим.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 428 КПК, суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження, якщо скарга подана на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Керуючись п. 1 ч. 2 ст. 428 КПК, Верховний Суд
п о с т а н о в и в:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою захисника ОСОБА_1 -адвоката Бориса С.А. на ухвалу слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 13 травня 2020 року та ухвалу Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 26 травня 2020 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
С у д д і :
С.О. Стороженко С.М. Вус С.В. Єремейчук