- Presiding judge (HACC): Mykhailenko V.V.
Справа № 991/8689/20
Провадження1-кс/991/8916/20
У Х В А Л А
іменем України
23 жовтня 2020 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 за участю
секретаря судового засідання ОСОБА_2,
захисників адвокатів ОСОБА_3, ОСОБА_4,
підозрюваної ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання захисника ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_6 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42020000000000545 від 28.08.2020,
ВСТАНОВИЛА:
1.До Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання адвоката ОСОБА_6 в інтересах ОСОБА_5 про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
1.1.В обґрунтування клопотання захисник зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020000000000545 від 28.08.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України. У цьому кримінальному правопорушенні ОСОБА_5 має процесуальний статус підозрюваної.
1.2.Захисник вказує, що за версією органу досудового розслідування, у період часу з квітня по жовтень 2011 року у якості «програмних» підприємств, які сформували податковий кредит, тобто за прийнятою в органах податкової служби категорією ризиковості відносились до «вигодоформуючих» підприємств «податкових ям», злочинною організацією за участі ОСОБА_5 використано наступні підприємства: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ). Сторона захисту зазначає про необхідність отримання інформації щодо адміністрування податків вказаних підприємств за досліджуваний у кримінальному провадженні період. Адвокат зазначає, що встановлення вказаних обставин можливо шляхом отримання тимчасового доступу до речей і документів, а саме відомостей щодо проведення перевірок, виявлення порушень за результатами проведених перевірок, актів (довідок) про результати перевірок, податкових повідомлень-рішень.
1.3.У зв`язку з цим захисник звертається з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та зберігаються в ІНФОРМАЦІЯ_8 . Необхідність доступу обґрунтовує тим, що ця інформація має важливе доказове значення для кримінального провадження, адже допоможе дослідити обставини, які підлягають доказуванню, а саме наявність або відсутність порушень вимог податкового законодавства, у тому числі щодо складання та подання податкової звітності вказаними підприємствами, у зв`язку з чим сторона обвинувачення інкримінує ОСОБА_5 не вжиття заходів реагування на порушення. Захисник зазначає, що сторона захисту обмежена в самостійному отриманні цих документів інакше як за тимчасовим доступом, оскільки вже зверталась до ІНФОРМАЦІЯ_1 з адвокатським запитом та отримала відмову.
1.4.Захисник вказує, що володільцем запитуваної інформації є ІНФОРМАЦІЯ_9, посилаючись на положення про Державну податкову службу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 227 від 06.03.2019.
2.В судовому засіданні захисники клопотання підтримав, просив його задовольнити. Підозрювана додатково зазначила, що тимчасовий доступ необхідний за період до дати звернення з адвокатським запитом (29.05.2020) у зв`язку з тим, що в рамках кримінального провадження, яке було зареєстровано у 2016 році, орган досудового розслідування міг призначити перевірку на підставі рішення суду і відповідні документи можуть також перебувати у володінні ДПС і мати значення для обґрунтування позиції захисту. Особа, у володінні якої знаходяться речі і документи, в судове засідання не з`явилась, про місце, дату та час розгляду клопотання повідомлена належним чином.
3.Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшла такого висновку.
3.1.У відповідності до підпункту 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження. Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні сторонікримінального провадженняособою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх, здійснити їх виїмку (ст. 159 КПК України).
Сторони кримінального провадженнямають право звернутися до слідчого судді під часдосудового розслідування… із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів (ч. 1 ст. 160 КПК України). Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 3 КПК України стороною кримінального провадження з боку захисту є, зокрема, підозрюваний і його захисники.
Із клопотання та доданих до нього матеріалів вбачається, що ОСОБА_5 є підозрюваною у кримінальному провадженні №42020000000000545 від 28.08.2020.
Відповідно до ст. 45 КПК України у кримінальному провадженні захисником є адвокат, який здійснює захист підозрюваного. Здійснюючи захист підозрюваної ОСОБА_5, адвокат ОСОБА_6 є суб`єктом, який має право подавати клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів у встановленому КПК України порядку.
Забезпечуючи підозрюваному право на захист (ст. 20 КПК України) та з огляду на принцип змагальності (ст. 22 КПК України), сторона захисту має рівні права зі стороною обвинувачення в питанні збирання доказів, подання клопотань, а також в реалізації процесуальних прав, передбачених КПК України. Суд, в свою чергу, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків
За таких умов клопотання сторони захисту адвоката ОСОБА_6 підлягає розгляду по суті слідчим суддею у відповідності до вимог ст. 159-164 КПК України.
3.2.У відповідності до підпункту 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження. Статтею 132 КПК України встановлені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження - вони не допускаються, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:
-існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
-потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;
-може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Разом з тим, у ч. 5, 6 ст. 163 КПК України зазначено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
-перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
-самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
-не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю або якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно вимог ч.2ст.160 КПК Україниу клопотанні про тимчасовий доступ серед іншого має бути зазначено про неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
3.3.Із клопотання та доданих нього матеріалів вбачається, що досудове розслідування кримінального провадження №42020000000000545 від 28.08.2020 здійснюється за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме в участі в організованій ОСОБА_7 злочинній організації, вчиненні у її складі тяжкого злочину у сфері службової діяльності, що заподіяло тяжкі наслідки у вигляді матеріальної шкоди державі у великому розмірі.
3.3.1.Із повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення вбачається, що за версією органу досудового розслідування, у період часу з квітня по жовтень 2011 року у якості «програмних» підприємств, які сформували податковий кредит, тобто за прийнятою в органах податкової служби категорією ризиковості відносились до «вигодоформуючих» підприємств «податкових ям», злочинною організацією за участі ОСОБА_5 використано наступні підприємства: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).
3.3.2.За таких умов слідчий суддя погоджується з доводами захисника про те, що відомості, які містяться у ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо наявність або відсутність порушень вимог податкового законодавства мають значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема, для підтвердження чи спростування обставин не вжиття заходів реагування на такі порушення ОСОБА_5 .
3.4.Слідчий суддя визнає обґрунтованим, що зазначені у клопотанні документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки у відповідності до Положення про Державну податкову службу України (чинного станом на 2011 рік), затвердженого Указом Президента України від 12травня 2011року N584/2011, ДПС України відповідно до покладених на неї завдань виконує роботу, пов`язану із: здійсненням контролю за своєчасністю подання передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків тощо), своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, інших платежів, контроль за сплатою яких покладено на ДПС України; у межах своїх повноважень розглядає справи про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення, проводить перевірки, за результатами яких складає акти
3.5. В повідомленні про підозру ОСОБА_5 відносно вказаних у клопотанні підприємств та можливого впливу на їх діяльність підозрюваної зазначений період часу з квітня по жовтень 2011 року. Отже зазначений захисником період з квітня 2011 по час надання відповіді за адвокатським запитом безпосередньо не корелюється з обставинами, що досліджуються в рамках кримінального провадження. Відповідно до абзацу першого пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації... Відповідно до норм Податкового кодексу, чинного станом на жовтень 2011 рік, податкова декларація з податку на прибуток за 2011 рік подавалась у строк до 09.02.2012 (п. 49.18).
Разом з тим, вбачається обґрунтованим прохання надати тимчасовий доступ саме до 29.05.2020 з огляду на таке. Податковий кодекс України містить положення про те, що підставою для проведення позапланової документальної перевірки є, зокрема, рішення суду або слідчого судді про проведення такої перевірки (хоча В ІНФОРМАЦІЯ_10 в постанові від 23 травня 2018 року у справі №237/1459/17 погодилася з раніше викладеним висновком Верховного Суду України, згідно з яким КПК України не містить повноважень слідчого судді для призначення позапланової податкової перевірки). Таким чином, відповідні перевірки могли призначатися на підставі рішення слідчого судді і поза межами 1095 днів, встановлених як період проведення перевірки.
3.6.Захисник також просить надати дозвіл на вилучення копій документів, які будуть належним чином завірені. Однак слідчий суддя визнає клопотання в цій частині необґрунтованим, оскільки КПК України не визначає порядку посвідчення копій документів під час тимчасового доступу, а у слідчого судді відсутні повноваження щодо зобов`язання особи, у володінні якої перебувають ці документи, здійснювати такі дії. Тому до такого засвідчення мають застосовуватися загальні вимоги законодавства. Зокрема, ст. 20 України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачене право адвоката посвідчувати копії документів у справах, які він веде.
3.7.Водночас клопотання в частині вилучення копій документів на паперовому та/або електронному носії інформації узгоджується з приписами ч. 1 ст. 159 КПК України та визнається слідчим суддею обґрунтованим з огляду на заявлену адвокатом мету їх використання та неможливість іншим чином отримати такі документи.
3.8.За допомогою отримання тимчасового доступу до документів, вказаних в клопотанні захисника, може бути виконане завдання, для виконання якого останній звернувся із відповідним клопотанням, а саме забезпечення права на захист, а також повного та неупередженого розслідування та дієвості кримінального провадження з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений.
3.9.Втручання у права і свободи фізичних і юридичних осіб шляхом отримання документів ІНФОРМАЦІЯ_8 не має ознак порушення прав, адже завдання кримінального провадження та забезпечення права на захист шляхом збирання доказів на даному етапі виправдовують такий ступінь втручання.
3.10.Тимчасовий доступ до речей і документів полягає в наданні їх стороні кримінального провадження (ч. 1 ст. 159 КПК України). Захисниками надані документи, що підтверджують їх повноваження, тому право тимчасового доступу надається адвокатам ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_3 .
4.За таких обставин, подане адвокатом клопотання містить достатньо даних, які підтверджують підстави надання тимчасового доступу до речей і документів, а тому його необхідно задовольнити.
На підставі викладеного і керуючись ст. 131, 132, 159 164, 309 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИЛА:
1.Клопотання захисника ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_6 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42020000000000545 від 28.08.2020 задовольнити.
2.Надати захисникам ОСОБА_5 адвокатам:
2.1. ОСОБА_6 (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія КВ № 002193 від 06.03.2015),
2.2. ОСОБА_8 (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія ЗР № 21/1085 від 11.08.2016),
2.3. ОСОБА_3 (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 3445 від 27.02.2019)
тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), у розрізі наступних суб`єктів господарської діяльності: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), у тому числі тих, що містяться в електронних базах даних, з можливістю зняття копії інформації на паперовий та/або електронний носій та/або вилучення копій наступних документів:
-щодо проведених документальних планових або позапланових (виїзних, невиїзних) перевірок за період з 01.03.2011 по 29.05.2020;
-щодо виявлення порушень за результатами проведених документальних планових або позапланових (виїзних, невиїзних) перевірок за період з 01.03.2011 по 29.05.2020, що призвели до заниження або завищення суми податкового зобов`язання та/або завищення (заниження) податкового кредиту, бюджетного відшкодування з ПДВ (з зазначенням у розрізі контрагентів, періодів та донарахованих сум), а також призвели до заниження або завищення суми податкового зобов`язання податку на прибуток; зменшення збитків;
-актів (довідок) про результати планової або позапланової (виїзної, невиїзної) документальної перевірки, наявних в інформаційних базах ІНФОРМАЦІЯ_11, які проведені за період з 01.03.2011 по 29.05.2020;
-податкових повідомлень-рішень (ППР)., винесених за період з 01.03.2011 по 29.05.2020 на підставі результатів планових або позапланових (виїзних, невиїзних) документальних перевірок
-щодо сплати коштів згідно вказаних ППР або наявність недоїмки.
3.Роз`яснити особі, у володінні якої перебувають речі і документи, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів
4.Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення (до 23.11.2020).
5.Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1