- Presiding judge (HACC) : Bitsiuk A.V.
Справа № 991/5862/20
1-кс/991/6031/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2020 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 за участю детектива ОСОБА_2, розглянувши клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 (далі Детектив) погоджене із прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення оперативно-розшукових заходів в рамках оперативно-розшукової справи №172цт від 09.07.2020 категорія «Розробка»,
ВСТАНОВИВ:
Детектив звернувся до слідчого судді Вищого антикорупційного суду з клопотанням про надання дозволу на проведення оперативно-розшукових заходів відносно ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказане клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Оперативно-розшукова справа №172цт від 09.07.2020 заведена на підставі п. 1. ч. 1. ст. 6 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність».
Відповідно до отриманої інформації, що стала підставою для заведення оперативно-розшукової справи, ОСОБА_6, ОСОБА_5 та інші невстановлені особи в тому числі посадові особи Київської міської державної адміністрації, Міністерства енергетики України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства інфраструктури України, об`єдналися в організовану групу та виношують намір на створення корупційної схеми у галузі утилізації твердих побутових відходів, шляхом передачі та отримання неправомірної вигоди службовим особам органів державної влади, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, за сприяння в монополізації зазначеної галузі та лобіювання інтересів суб`єктів підприємницької діяльності, як під час отримання дозвільних документів, так і під час їхньої діяльності.
Так, згідно отриманої інформації встановлено, що київський бізнесмен ОСОБА_6 планує реалізувати проект з будівництва сміттєспалювального заводу в м. Києві. З метою реалізації зазначеного проекту ОСОБА_6 звернувся до ОСОБА_5, який має довірливі відносини із службовими особами органів державної влади, та отримавши завдання від ОСОБА_6 має намір звернутися до керівників Київської міської державної адміністрації, Міністерства енергетики України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Міністерства інфраструктури України, для передачі останнім неправомірної вигоди за сприяння під час будівництва сміттєспалювального заводу в м. Києві.
В своючергу керівники,вище зазначенихдержавних органів,які займаютьвідповідальне таособливо відповідальнестановище,являючись учасникамиорганізованої групивиношують намірна отриманнянеправомірної вигодивід ОСОБА_5 та ОСОБА_6 або іншихневстановлених наданий часосіб,за вчиненняв інтересахостанніх дій,з використаннямнаданої їм влади та службового становища.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України злочин, передбачений ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 368 КК України є тяжким та особливо тяжким.
09.07.2020розпочато проведенняоперативно-розшуковихзаходів стосовно ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1,РНОКПП НОМЕР_1, а саме: перевірка на причетність до підготовки та скоєння особливо тяжких злочинів, в ході чого підтверджено причетність ОСОБА_5 до діяльності організованої групи, однак без застосування оперативно-технічних засобів не можливо в повній мірі зафіксувати фактичні дані злочинної діяльності ОСОБА_5 та отримати докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин підготовки злочинів, або встановлення осіб за допомогою та при участі яких планується вчинення злочинів.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» завданням оперативно-розшукової діяльності є пошук і фіксація фактичних даних про протиправні діяння окремих осіб та груп, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України. Цим законом встановлено принципи оперативно-розшукової діяльності, якими є верховенство права, законності дотримання прав і свобод людини.
Підставами для проведення оперативно-розшукової діяльності є:
(1)наявність достатньої інформації,
(2)одержаної в установленому порядку,
(3)що потребує перевірки за допомогою оперативно-розшукових заходів і засобів про злочини, що готуються, та осіб, які готують вчинення злочину (ст. 6 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність»).
Зазначені підстави можуть міститися зокрема в повідомленнях громадян і посадових осіб. В даному випадку відповідна інформація отримана від агентів (п. 13 ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність»), яка перевірялася і рамках заведеної оперативно-розшукової справи № 129цт з відповідною фіксацією і аналізом інформації.
З огляду на положення ч. 2 ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» прийняття рішення про проведення оперативно-розшукових заходів, подання та розгляд відповідних клопотань, проведення оперативно-розшукових заходів та інші питання їх проведення регулюються згідно з положеннями глави 21 КПК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом щодо мети проведення оперативно-розшукових заходів, суб`єкта ініціювання, обґрунтування клопотання про їх проведення та підстав для його задоволення слідчим суддею. При чому негласне обстеження публічно недоступних місць, аудіо-, відео контроль особи, спостереження за особою, зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, електронних інформаційних систем, установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу проводяться на підставі ухвали слідчого судді. Такі заходи застосуються застосовуються виключно з метою запобігання вчиненню тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Ч. 3 ст. 248 КПК України надає слідчому судді можливість постановити ухвалу про надання дозволу, якщо слідчий, прокурор доведе наявність достатніх підстав вважати, що вчинений злочин відповідної тяжкості. При вирішенні питання про надання дозволу на проведення оперативно-технічних заходів слідчий суддя оцінює лише достатність підстав вважати, що відповідне правопорушення готується до вчинення. Встановлення таких підстав базується на існуванні фактів чи інформації, що події, про які йдеться, у випадку їх вчинення, становлять кримінальне правопорушення відповідної тяжкості. Необхідно оцінювати обґрунтованість всіх обставин, проте представлені факти в сукупності повинні формувати у слідчого судді внутрішнє переконання щодо готування до вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (безвідносно до особи, щодо якої ставиться питання про надання дозволу).
Санкція ч.3 ст.368 КК України відносить це кримінальне правопорушення до тяжких, отже в даному Детективом дотримано вимогу щодо обґрунтування тяжкості злочину як умови надання дозволу на ОРЗ.
Фабула зазначеного кримінального правопорушення у сукупності з поясненнями детектива і представленими матеріалами дає підстави слідчому судді вважати обґрунтованими доводи про готування до вчинення злочину, передбаченого ч.4 ст. 368 та ч.4 ст.369 КК України. Отже, проведення оперативно-розшукових заходів є можливим і доцільним для підтвердження або спростування інформації, отриманої в рамках оперативно-розшукової справи. Без проведення комплексу оперативно-розшукових заходів неможливо отримати фактичні дані про всі обставини готування до вчинення тяжкого злочину, місця та часу його вчинення або спростувати відповідні підозри.
В межах оперативно-розшукової діяльності встановлено, що ОСОБА_5 може зустрічатись із посадовими особами Київської міської державної адміністрації, Міністерства енергетики України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства інфраструктури України та іншими учасниками організованої групи, з якими буде обговорювати можливі схеми вчинення злочинів та осіб яких учасники організованої групи планують залучити до вчинення злочинів, суми неправомірної вигоди, яку планує передавати за прийняття відповідних рішень щодо сприяння під час будівництва сміттєспалювального заводу в м. Києві. З огляду на викладене є підстави вважати, що його розмови, інші звуки, рухи, дії, пов`язані з його діяльністю або місцем перебування тощо, можуть містити відомості, які мають значення для оперативно-розшукової діяльності. Враховуючи вищезазначене, виникла необхідність у проведенні щодо ОСОБА_5 оперативно-розшукових заходів аудіо-, відеоконтролю особи.
Також, проведеними оперативно-розшуковими заходами отримано достатні підстави вважати, що обмін інформацією між ОСОБА_5 та іншими особами, які виношують намір на вчинення злочинів, в тому числі особливо тяжких злочинів, зокрема обговорення планів вчинення злочинів, залучення інших осіб до їх вчинення, подальших шляхів приховування слідів злочину та уникнення кримінальної відповідальності, може відбуватися під час спілкування по телефону з використанням абонентського мобільного номеру НОМЕР_2 первинного оператору мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар», що знаходиться у фактичному володінні і користуванні ОСОБА_5 .
Оскільки ОСОБА_5 систематично веде розмови по вказаному абонентському мобільному номеру, обговорюючи питання стосовно підготовки до вчинення особливо тяжких злочинів, вважаю за доцільне провести зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж (мереж, що забезпечують передавання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого виду між підключеними до неї телекомунікаційними мережами доступу), а саме: контроль за телефонними розмовами, що полягає в негласному проведенні із застосуванням відповідних технічних засобів, у тому числі встановлених на транспортних телекомунікаційних мережах, спостереження, відбору та фіксації змісту телефонних розмов, іншої інформації та сигналів (SMS, MMS, факсимільний зв`язок, модемний зв`язок тощо), які передаються телефонним каналом зв`язку, що контролюється; зняття інформації з каналів зв`язку, що полягає в негласному одержанні, перетворенні і фіксації із застосуванням технічних засобів, у тому числі встановлених на транспортних телекомунікаційних мережах, у відповідній формі різних видів сигналів, які передаються каналами зв`язку мережі Інтернет, інших мереж передачі даних, що контролюються («Viber», «WhatsApp», «Line», «Telegram», «Signal», «FaceTime»).
Також, для встановлення обставин, що мають значення для результатів оперативно-розшукової діяльності, зокрема, місця перебування ОСОБА_5, відносно нього необхідно провести оперативно-розшуковий захід установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу, який полягає в застосуванні технічних засобів для локалізації місцезнаходження радіоелектронного засобу, у тому числі мобільного терміналу систем зв`язку, та інших радіовипромінювальних пристроїв, активованих у мережах операторів рухомого (мобільного) зв`язку, без розкриття змісту повідомлень, що передаються.
Проведення оперативно-розшукових заходів наддасть можливість в повній мірі зафіксувати фактичні дані злочинної діяльності ОСОБА_5 та отримати докази, які самостійно, або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин підготовки злочинів або встановлення осіб, за допомогою та при участі яких планується вчинення злочинів, в тому числі особливо тяжких злочинів.
Зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж; спостереження за особою у публічно доступних місцях з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження; аудіо-, відеоконтроль особи; установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу необхідно проводити впродовж 2 (двох) місяців, так як процес отримання дозвільних документів та створення умов для будівництва сміттєспалювального заводу в м. Києві займає багато часу і потребує фіксування протиправних дій кожного з часників організованої групи та усіх етам підготовки до вчинення злочину та є необхідним для отримання достатньої інформації, яка б підтверджувала чи спростовувала наведені в клопотанні факти.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 246, 247, 248, 249, 258, 260, 263, 264, 267, 268, 269 КПК України, ст. 4, 6, 8, 9 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
1.Клопотання задовольнити.
1.Надати дозвіл на проведення оперативно-розшукових заходів відносно ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, строком на два місяці, з дня постановлення ухвали слідчого судді, в межах строків ведення оперативно-розшукової справи №172цт/2020, а саме:
1)Національному антикорупційному бюро України на проведення оперативно-розшукових заходів, у вигляді:
-спостереження за особою у публічно доступних місцях з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження;
-аудіо-, відеоконтроль особи;
-установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу по абонентському номеру НОМЕР_2 первинного оператору мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар».
2)ДОТЗ Служби безпеки України на проведення оперативно-розшукових заходів в інтересах Національного антикорупційного бюро України із зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж та отримання інформації про абонентські номери телефонів, їх реєстраційних даних, об`єкта справи та його зв`язків, а також про додаткові номери в місцях ймовірного перебування об`єкта та його зв`язків по абонентському номеру НОМЕР_2 первинного оператору мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар» (мереж, що забезпечують передавання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого виду між підключеними до неї телекомунікаційними мережами доступу), у вигляді:
-контроль за телефонними розмовами, що полягає в негласному проведенні із застосуванням відповідних технічних засобів, у тому числі встановлених на транспортних телекомунікаційних мережах, спостереження, відбору та фіксації змісту телефонних розмов, іншої інформації та сигналів (SMS, MMS, факсимільний зв`язок, модемний зв`язок тощо), які передаються телефонним каналом зв`язку, що контролюється;
-зняття інформації з каналів зв`язку, що полягає в негласному одержанні, перетворенні і фіксації із застосуванням технічних засобів, у тому числі встановлених на транспортних телекомунікаційних мережах, у відповідній формі різних видів сигналів, які передаються каналами зв`язку мережі Інтернет, інших мереж передачі даних, що контролюються («Viber», «WhatsApp», «Line», «Telegram», «Signal», «FaceTime»).
4. Строк дії ухвали два місяці - до 15вересня 2020року включно.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1