Search

Document No. 94641460

  • Date of the hearing: 07/07/2020
  • Date of the decision: 07/07/2020
  • Case №: 991/5436/20
  • Proceeding №: 11111111111111111
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC) : Bitsiuk A.V.

Справа № 991/5436/20

1-кс/991/5594/20

УХВАЛА

Іменем України

Місто Київ 07 липня 2020 року

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, розглянувши клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України (далі НАБУ) ОСОБА_2 (далі детектив) за його участі, погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення слідчих негласних (розшукових) дій (далі НСРД) у кримінальному провадженні до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52018000000000182 від 02.03.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Детектив звернувся до суду із клопотанням щодо надання дозволу на проведення у Кримінальному провадженні НСРД, які тимчасово обмежують права людини, а саме щодо ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Вказане клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Під час досудового розслідування встановлено, що службові особи Державної служби геології та надр України на підставі наказу від 15.05.2017 № 217 в порушення вимог Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, та інших нормативно-правових актів, видали ТОВ «Аркона Газ-Енергія» спеціальний дозвіл на користування надрами (геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку з подальшим видобуванням нафти, газу) від 18.05.2017 № 4830 (Свистунківсько-Червонолуцького родовища, розташованого в Полтавській області).

За надання вказаного спеціального дозволу ТОВ «Аркона Газ-Енергія» сплатило до державного бюджету збір у розмірі 3 млн. 863 тис. 300 грн. Розрахунок зазначеного збору проведено спеціалістами ДП «Український державний геологорозвідувальний інститут» (УкрДГРІ) на основі матеріалів геолого-економічної оцінки запасів Свистунківсько-Червонолуцького газоконденсатного родовища Полтавської області, поданих ТОВ «Аркона Газ-Енергія» та затверджених протоколом Державної комісії України по запасах корисних копалин № 3659 від 28.09.2016, а також інших матеріалів.

Враховуючи результати вказаної геолого-економічної оцінки запасів Свистунківсько-Червонолуцького газоконденсатного родовища Полтавської області, сума коштів, сплачених ТОВ «Аркона Газ-Енергія» до бюджету як збір за видачу спеціального дозволу від 18.05.2017 № 4830, повинна була перевищувати зазначену вище більш ніж у 10 разів. З урахуванням вимог п. 6 Методики визначення початкової вартості продажу на аукціоні спеціального дозволу на право користування надрами, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2004 № 1374, сума збору за видачу цього дозволу мала б бути ще більшою.

Таким чином, службові особи Державної служби геології та надр України, діючи за попередньою змовою з іншими службовими особами, за пособництва службових осіб ТОВ «Аркона Газ-Енергія» та інших осіб, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно вчинили дії, спрямовані на заниження розміру офіційних платежів до бюджету за видачу спеціального дозволу на видобуток корисних копалин, чим спричинили тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.

Викладене може свідчити про наявність у діях вказаних службових осіб ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, а саме зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших фізичних осіб використання службовими особами службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки.

Проведеними слідчими діями встановлено, що до вчинення вказаного злочину може бути причетний ОСОБА_4, який є експертом Державної комісії України по запасах корисних копалин, брав участь у затвердженні 28.09.2016 матеріалів геолого-економічної оцінки запасів Свистунківсько-Червонолуцького газоконденсатного родовища Полтавської області та своїми порадами й іншими діями сприяв зазначеним особам у вчиненні злочину. Крім цього, ОСОБА_4 є одним з авторів розробленого ТОВ «НВФ «Проект-Нафтогаз» на підставі договору від 26.04.2017, укладеного із ТОВ «Аркона Газ-Енергія», «Проекту дослідно-промислової розробки Свистунківсько-Червонолуцького газоконденсатного родовища», який став одним із документів, на підставі якого спеціалістами УкрДГРІ проведено розрахунок вартості зазначеного спеціального дозволу.

Санкція ч.2 ст.364 КК України передбачає покарання у виді позбавленням волі на строк до 6 років. Відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України зазначене кримінальне правопорушення відноситься до категорії тяжких. Таким чином, детективом дотримана умова щодо тяжкості кримінального провадження, в якому може бути проведено НСРД.

Слідчий суддя уважає, що зміст телефонних розмов та інші засоби обміну інформацією особи, щодо якої детектив просить провести НСРД, будуть відбуватись за допомогою мобільного телефону та електронних інформаційних систем, які вона використовує, обмін інформацією за пов`язані із обговоренням обставин щодо вирішення питань з приводу описаного злочину, приховування злочинних дій, можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину і можуть бути доказами як самостійно так і в сукупності з іншими доказами. Також, можуть мати доказове значення відомості щодо осіб, з якими контактує у публічно доступних місцях, щодо його розмов, інших звуків, рухів і дій, пов`язаних з його діяльністю або місцем перебування.

Вказане підтверджується дослідженими доказами, що містяться в матеріалах кримінального провадження.

З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що детективом наведені відомості, наявні в органу досудового розслідування, що стали підставою для єдиного висновку про необхідність проведення саме таких НСРД, під час яких буде досягнуто той результат, який намагається досягти слідство, а саме: зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж за абонентським номером; установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу за абонентським номером; спостереження за особою; зняття інформації з електронних інформаційних систем; аудіо-, відео контроль особи у публічно доступних місцях.

Метою вказаних НСРД є збирання доказів та підтвердження доведеності факту вчинення вказаною особою особливо тяжкого кримінального правопорушення, з огляду на неможливість отримання таких даних у інший законний спосіб.

Отримання відомостей про вчинення кримінального правопорушення (його обставини), до якого причетна особа, щодо якої детектив просить провести НСРД, в інший спосіб неможливо, оскільки проведення гласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні неодмінно призведе до інформування вказаної особи такі дії, що в свою чергу надасть можливість останньому змінити поведінку, припинити дії, які можуть дати можливість слідству отримати докази у кримінальному провадженні та виявити коло осіб, причетних до вчинення описаного злочину, та доказову базу.

При цьому, строк проведення вказаних НСРД необхідний не менше двох місяців, оскільки особи, причетні до вчинення описаного злочину, приховують свою злочинну діяльність, а для того, щоб отримати достовірні дані щодо кола осіб, причетних до вчинення злочину, встановити додаткові обставин вчинення злочину, змову і умисел в діях службових та інших осіб, потрібний значний час, оскільки співучасники дотримуються заходів з конспірації

Враховуючи викладене, керуючись ст..ст.30, 31 Конституції України, ст..ст.246-248, 258, 260, 263, 268, 269 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл на проведення відносно ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, строком на 2 місяці, починаючи з моменту постановлення ухвали, а саме:

- зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж по абонентському номеру НОМЕР_1, який раніше був наданий оператором мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ Україна» (мереж, що забезпечують передавання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого виду між підключеними до неї телекомунікаційними мережами доступу), а саме: контроль за телефонними розмовами, що полягає в негласному проведенні із застосуванням відповідних технічних засобів, у тому числі встановлених на транспортних телекомунікаційних мережах, спостереження, відбору та фіксації змісту телефонних розмов, іншої інформації та сигналів (SMS, MMS, факсимільний зв`язок, модемний зв`язок тощо), які передаються телефонним каналом зв`язку, що контролюється; зняття інформації з каналів зв`язку, що полягає в негласному одержанні, перетворенні і фіксації із застосуванням технічних засобів, у тому числі встановлених на транспортних телекомунікаційних мережах, у відповідній формі різних видів сигналів, які передаються каналами зв`язку мережі Інтернет, інших мереж передачі даних, що контролюються («Skype», «Viber», «Whats App», «Line», «Telegram», «CoverMe»);

- установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу;

- зняття інформації з електронних інформаційних систем;

- візуального спостереження з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження з метою пошуку, фіксації і перевірки відомостей про його особу, поведінку та тих, з ким він контактує;

- аудіо-, відеоконтроль особи в місцях її перебування.

Строк дії ухвали 2 (два) місяці до 07 вересня 2020 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1