Search

Document No. 94946413

  • Date of the hearing: 11/02/2021
  • Date of the decision: 11/02/2021
  • Case №: 991/782/21
  • Proceeding №: 42017000000004330
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Decision type: Decision on temporary access
  • Presiding judge (HACC): Oliinyk O.V.

Справа № 991/782/21

Провадження 1-кс/991/803/21

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2021 року м.Київ

Вищий антикорупційний суд у складі

слідчого судді ОСОБА_1,

з участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2,

захисника ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017000000004330 від 18.11.2017, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України,

В С Т А Н О В И В :

Адвокат ОСОБА_3 з Адвокатськогобюро « ОСОБА_5 іпартнери» як захисник підозрюваного ОСОБА_4 звернулась до Вищого антикорупційного суду із клопотанням, в якому просить надати тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, а саме документів (з можливістю копіювання) про закупівлю товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (до зміни назви ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_2 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) товарно-матеріальних цінностей за період з 01.07.2017 по 01.07.2018 у вигляді реєстру податкових накладних із зазначенням продавця, номеру та дати податкової накладної, номенклатури, кількості, ціни та одиниць виміру придбаного товару, загальної суми коштів по накладній, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ).

Обставини, на які у клопотанні посилається захисник

У клопотанні захисник ОСОБА_3 зазначає,що у кримінальному провадженні №42017000000004330 від 18.11.2017, яке перебуває в провадженні ІНФОРМАЦІЯ_4, її підзахисному ОСОБА_4 30.07.2020 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що 28.12.2016 між ІНФОРМАЦІЯ_5 (Замовник), в особі начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_4, та Товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1, що в подальшому перейменовано у «КОНТЕЙТ») (Генпідрядник), укладено договір підряду №303/3/12/344-16. Предметом договору є будівництво 2-го пускового комплексу табірного містечка для розміщення бригади у польовому таборі 235 Міжвидового Центру підготовки підрозділів на полігоні «Широкий Лан» в с. Улянівка (с. Михайлівка) Миколаївського району Миколаївської області.

ОСОБА_4 підозрюється у заволодінні на користь третьої особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » коштами державного бюджету у сумі 37 005 665,30 грн у рамках виконання договору підряду №303/3/12/344-16 від 28.12.2016, шляхом зазначення у актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідок про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3 завищеного обсягу будівельних робіт та матеріалів, та у внесенні до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідок про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3 у рамках виконання договору підряду №303/3/12/344-16 від 28.12.2016 завищеного обсягу будівельних робіт та вартості устаткування, що не відповідало фактичним даним, на підставі яких здійснено перерахування бюджетних коштів на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Під час надання правової допомоги у сторони захисту виникла необхідність у дослідженні та аналізі інформації та документів, що стосуються господарських взаємовідносин між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») та його контрагентами, в яких товариство закуповувало товарно-матеріальні цінності у період з 01.07.2017 по 01.07.2018 у рамках виконання договору підряду № 303/3/12/344-16 від 28.12.2016.

Захисник зазначає, що вказані документи нададуть змогу встановити дійсні об`єми та ціни закуплених Генпідрядником будівельних матеріалів, а також наявність чи відсутність завищення обсягів та вартості будівельних робіт та матеріалів, що були вказані у первинних облікових документах. Іншими способами, окрім отримання вищевказаної інформації, неможливо довести обставини щодо відсутності завищення обсягів та вартості будівельних робіт та матеріалів. Ці обставини кримінального провадження мають важливе значення для доведення невинуватості ОСОБА_4 в інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях.

З метою отримання необхідної інформації, керуючись ч. 3 ст. 93 КПК України та ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», стороною захисту були надіслані адвокатські запити до ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_3 . Однак органи податкової служби відмовили у задоволенні адвокатських запитів у зв`язку із віднесення запитуваної інформації (документів) до інформації з обмеженим доступом.

Відповідно до підпункту14.1.60 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3, яке забезпечує реалізацію повноважень Державної податкової служби на території Донецької області. З огляду на вказане запитувана інформація та документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На підставітаких обставин,ураховуючи неможливістьсамостійного отриманнявідповідних документівстороною захисту,захисник проситьнадати адвокатамАО« ОСОБА_5 і партнери»,які здійснюютьзахист підозрюваного ОСОБА_4, тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 і які можуть бути використані як докази під час кримінального провадження.

Позиція учасників провадження у судовому засіданні

Захисник підозрюваного ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_3 підтримала подане клопотання з підстав, наведених у ньому, та просила задовольнити. Додатково пояснила, що наявна в реєстрі податкових накладних інформація щодо придбання ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_1 » (дозміни назвиТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») товарно-матеріальних цінностей, пов`язаних із виконанням договору підряду № 303/3/12/344-16 від 28.12.2016, має значення для з`ясування дійсних обсягів закуплених будівельних матеріалів, їх цін, встановлення первинних документів, які потрібні для проведення економічної експертизи для встановлення того, чи наявне завищення цін і обсягів використаних матеріалів. Наявна у податкових документах інформація про закупівлі товарів у контрагентів необхідна для перевірки, чи було зі сторони ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » завищення цін використаних матеріалів. Період, за який просить надати тимчасовий доступ до документів, визначений відповідно до строку дії договору підряду.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 у судове засідання не з`явилась, однак надіслала до суду клопотання про розгляд справи без участі представника володільця документів. У своєму клопотанні представник ОСОБА_6 підтвердила факт звернення захисника підозрюваного ОСОБА_4 до Управління із адвокатським запитом про надання інформації та відсутність в органу ДПС правових підстав для її надання на такий запит через конфіденційність запитуваної інформації про третіх осіб.

Встановлені обставини, оцінка і мотиви слідчого судді

Слідчий суддя встановила, що дане клопотання адвоката підсудне Вищому антикорупційному суду, відповідно до ст. 33-1, п.2 ч.5 ст. 216 КПК України.

Відповідно до ст. 2 КПК України, завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Кримінальне провадження, згідно із ч. 1 ст. 22 КПК України, здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.

Частиною 3 ст. 93 КПК України визначено, що сторона захисту здійснює збирання доказів шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок; ініціювання проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів.

Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Пунктом 5 частини 2 статті 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.

Відповідно до положень ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. При цьому для оцінки потреб досудового розслідування, в контексті прав сторони захисту, слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використанні під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Частиною 1 статті 160 КПК України визначено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів. Тимчасовий доступ до документів, згідно з ч. 1 ст.159 КПК України, полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Водночас тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Захисник, відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 3 КПК України, належить до сторін кримінального провадження з боку захисту. На підставі наведених норм КПК України захисник підозрюваного ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_3 має право на звернення до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42017000000004330 від 18.11.2017.

Вимоги до клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів встановлені ч. 2 ст.160 КПК України, і цих вимог захисник ОСОБА_3 дотрималась.

Конфіденційна інформація, відповідно до п. 4 ч. 1 ст.162 КПК України, належить до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.

Згідно з п. 63.12 ст. 63 Податкового кодексу України, інформація, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв`язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційних баз даних. Пунктом 74.1 ст. 74 ПК України визначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Підпункт 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 ПК України передбачає, що платники податків мають право на нерозголошення контролюючим органом (посадовими особами) відомостей про такого платника без його письмової згоди та відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, державну, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі під час виконання посадовими особами службових обов`язків, крім випадків, коли це прямо передбачено законами.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови КМУ від 26.04.2017 №341) у пункті 25 передбачає, що доступ до даних Реєстру податкових накладних (далі Реєстр) щодо складених платником податку чи його контрагентами податкових накладних та/або розрахунків коригування має сам такий платник податку через електронний кабінет шляхом перегляду в режимі реального часу.

Наведені норми Податкового кодексу України та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, а також відповідь ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28.01.2021 про відмову в наданні інформації на адвокатський запит, свідчать про те, що захисники підозрюваного ОСОБА_4 не можуть самостійно, без застосування заходу забезпечення кримінального провадження, отримати ті документи, щодо яких подане клопотання про тимчасовий доступ.

Положеннями ч. 5, 6 ст. 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи : перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

З долученихдо клопотанняматеріалів вбачається,що повідомлена ОСОБА_4 у кримінальномупровадженні №42017000000004330від 18.11.2017 підозра у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.5 ст.191, ч.2 ст.27, ч.1 ст.366 КК України, пов`язана із виконанням укладеного 28.12.2016 між ІНФОРМАЦІЯ_5 та ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1, на даний час ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») договору підряду № 303/3/12/344-16 на будівництво 2-го пускового комплексу табірного містечка для розміщення бригади у польовому таборі 235 Міжвидового Центру підготовки підрозділів на полігоні «Широкий Лан» в с.Улянівка (с.Михайлівка) Миколаївського району Миколаївської області, зокрема, із зазначенням, за версією слідства, в актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідках про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3 завищеного обсягу будівельних робіт та матеріалів, та у внесенні до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідок про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3 завищеного обсягу будівельних робіт та вартості устаткування, що не відповідало фактичним даним, на підставі яких здійснено перерахування бюджетних коштів на користь ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: порядковий номер податкової накладної; дата складання податкової накладної; повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, продавця товарів/послуг; податковий номер платника податку (продавця та покупця); повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, покупця (отримувача) товарів/послуг; опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; ціна постачання без урахування податку; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; індивідуальний податковий номер.

Отже, документи із Єдиного реєстру податкових накладних, до яких сторона просить надати тимчасовий доступ, повинні містити відомості про придбання ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) товарно-матеріальних цінностей, і такі документи самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами цього кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме для з`ясування обсягів закуплених будівельних матеріалів, їх цін у контрагентів, встановлення первинних документів, які можуть бути надані для проведення економічної експертизи з метою встановлення того, чи наявне завищення цін і обсягів використаних матеріалів під час виконання договору підряду. У подальшому відомості, що містяться в цих документах, можуть бути використані стороною захисту як докази. У інший спосіб, без застосування заходу забезпечення кримінального провадження, довести обставини, які захисник має намір довести за допомогою цих документів, не є можливим.

Період з 01.07.2017 по 01.07.2018, за який захисник просить надати тимчасовий доступ до документів, є обґрунтованим з огляду на те, що в повідомленні про зміну раніше повідомленої підозри та повідомлення про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень від 02.11.2020 зазначено, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, пов`язаних із внесенням недостовірних відомостей до документів про обсяги будівельних робіт і матеріалів, про вартість устаткування в період із березня 2017 року по червень 2018 року.

З відповідей ІНФОРМАЦІЯ_7 від 14.01.2021 та ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28.01.2021 на запити адвоката вбачається, що ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно до п. 1 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_8, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_9 від 12.11.2020 №643, ІНФОРМАЦІЯ_10 забезпечує реалізацію повноважень ІНФОРМАЦІЯ_9 на території Донецької області. З огляду на зазначене, документи, доступ до яких просить надати захисник, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Посилання ІНФОРМАЦІЯ_10 у своїй відповіді від 28.01.2021 на запит адвоката та у клопотанні представника цього Управління від 10.02.2021 на те, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) не є платником податку на додану вартість і реєстрацію платника ПДВ анульовано, не впливає на вирішення питання про надання захиснику тимчасового доступу до документів з Єдиного реєстру податкових накладних, так як клопотання стосується доступу до податкових накладних, які на виконання вимог п.201.10 ст.201 ПК України були складені і зареєстровані платниками податку продавцями товарів/послуг, що постачалися ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

На підставі наведеного вище, враховуючи, що документи, до яких захисник просить надати тимчасовий доступ, у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження матимуть суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні щодо кількості та ціни закуплених ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ТОВ« ІНФОРМАЦІЯ_1 ») товарно-матеріальних цінностей для виконання договору підряду та іншим способом захисник не має можливості отримати до них доступ, слідчий суддя дійшла висновку, що клопотання адвоката підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 26, 132, 159, 162-166, 309, 369-372, 395 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання захисника задовольнити.

Надати адвокатам Адвокатського бюро « ОСОБА_5 і партнери», які здійснюють захист підозрюваного ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №42017000000004330 від 18.11.2017, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_8, тимчасовий доступдо документів,які містятьохоронювану закономтаємницю іперебувають уволодінні ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучити їх копії, а саме до документів, що містять відомості про закупівлю Товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (до зміни назви ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) товарно-матеріальних цінностей за період з 01.07.2017 по 01.07.2018, у вигляді реєстру податкових накладних із зазначенням продавця, номеру та дати податкової накладної, номенклатури, кількості, ціни та одиниць виміру придбаного товару, загальної суми коштів по накладній.

Строк дії ухвали два місяці з дня її постановлення, тобто до 11.04.2021.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1