Search

Document No. 94995494

  • Date of the hearing: 09/12/2020
  • Date of the decision: 09/12/2020
  • Case №: 991/10071/20
  • Proceeding №: 11111111111111111
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC): Bitsiuk A.V.

Справа № 991/10071/20

1-кс/991/10325/20

У Х В А Л А

Іменем України

Місто Київ 09 грудня 2020 року

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю детектива ОСОБА_2, який діє на підставі доручення, розглянувши клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 (далі Детектив) про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій та матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52020000000000651 від 19.10.2020 (далі Кримінальне провадження) за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.368 КК України,

В С Т А Н О В И В:

В провадженні детективів Національного антикорупційного бюро України перебуває вказане Кримінальне провадження. Детектив, звернувся до суду із клопотанням, погодженим прокурором ОСОБА_4, про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій у Кримінальному провадженні за фактами вимагання групою осіб, до складу якої входять службові особи ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ», неправомірної вигоди в особливо великому розмірі за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.368 КК України.

Подане клопотання підлягає задоволенню частково, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вчинений злочин відповідної тяжкості та під час проведення зазначених вище негласних слідчих (розшукових) дій можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину або встановлення осіб, які вчинили злочин, а іншим способом одержати їх неможливо.

Вказаний висновок зроблений виходячи з наступного.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, укладеного 13.06.2018 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та ТОВ «Європіан Агро Інвестмент Юкрейн», товариство орендує термінал № 2, що знаходиться на території ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ» (далі ДП «МТП «Чорноморськ»).

У ході здійснення господарської діяльності у ТОВ «Європіан Агро Інвестмент Юкрейн» (далі ТОВ «ЄАІЮ») виникла кредиторська заборгованість перед ДП«МТП «Чорноморськ» на загальну суму приблизно 51 млн. грн., загальна сума кредиторської заборгованості ТОВ «ЄАІЮ» становить близько 130млн. грн.

29.05.2020 Господарським судом Одеської області за позовом одного з кредиторів ТОВ «ЄАІЮ» - ТОВ «Автотехцентр» порушено справу про банкрутство ТОВ «ЄАІЮ», арбітражним керуючим призначено ОСОБА_5, яким підібрано інвестора, що має бажання погасити кредиторську заборгованість ТОВ «ЄАІЮ» та перейти до процедури санації, а саме компанію з іноземними інвестиціями ТОВ«Тріар Україна». ОСОБА_6 представляє інтереси даного інвестора у перемовинах з кредиторами.

З метою подальшого переведення ТОВ «ЄАІЮ» у процедуру санації ТОВ«Тріар Україна» звернулось до ДП «МТП «Чорноморськ» та ТОВ«Автотехцентр» з пропозицією погасити кредиторську заборгованість ТОВ«ЄАІЮ» шляхом придбання права вимоги боргу, на що ТОВ«Автотехцентр» надало згоду, а службові особи ДП «МТП «Чорноморськ» жодним чином не відреагували.

12.10.2020 директор ДП«МТП «Чорноморськ» ОСОБА_7 під час зустрічі із ОСОБА_6 у присутності начальника служби правового забезпечення ДП«МТП «Чорноморськ» ОСОБА_8 повідомив, що по всім питанням викупу боргових зобов`язань ТОВ«ЄАІЮ» необхідно спілкуватись із ОСОБА_8, однак жодних умов здійснення цього викупу директор ДП«МТП «Чорноморськ» ОСОБА_7 тоді не зазначив.

Після зазначеної вище розмови, того ж дня, тобто 12.10.2020 між ОСОБА_6 та ОСОБА_8, а також ОСОБА_9, який представляється радником директора порту, відбулась зустріч на АЗС «Sokar», що на виїзді з м.Одеси. У ході цієї зустрічі ОСОБА_9 та ОСОБА_8 повідомили ОСОБА_6, що для вирішення питання щодо подальшої роботи ТОВ «ЄАІЮ» в порту «Чорноморськ», зокрема, продажу державним підприємством на користь ТОВ «Тріар Україна» права вимоги боргу ТОВ «ЄАІЮ», не розірвання у подальшому договору оренди від 13.06.2018, інвестор, окрім погашення заборгованості, повинен передати додатково 12 млн. грн. в якості неправомірної вигоди.

13.10.2020 ОСОБА_8 висунула ОСОБА_6 вимогу, що неправомірна вигоду у розмірі 12 млн. грн. має бути перерахована на рахунок ТОВ«Автотехцентр», при чому мають бути перераховані грошові кошти у розмірі 12 млн. грн. в якості неправомірної вигоди, так і 9 млн. грн. фактичну існуючу заборгованість ТОВ «ЄАІЮ» перед ТОВ «Автотехцентр».

У подальшому, 14.10.2020 директор та засновник ТОВ «Автотехцентр» ОСОБА_10 повідомив ОСОБА_6, що без передачі неправомірної вигоди у розмірі 12 млн. грн. не було укладено договори про відступлення права вимоги між ТОВ «Тріар Україна» та ТОВ «Автотехцентр», ДП «МТП «Чорноморськ».

26.10.2020 під час зустрічі у ресторані «Балатон», розташованому за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, вул. Абрикосова, 8/36, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 висунули вимоги ОСОБА_6 щодо умов передачі неправомірної вигоди, а саме те, що неправомірна вигода має бути надана у розмірі 424 тисячі доларів США, що еквівалентно 12млн. грн., та передана ОСОБА_10, у відділенні банку «Укрсиббанк».

У подальшому, ОСОБА_10 повідомив, що вищевказані кошти в якості неправомірної вигоди отримувати не буде, у зв`язку з тим, що в ДП«МТП«Чорноморськ» відбулись кадрові зміни, а саме директора ДП«МТП«Чорноморськ» відсторонено, а начальника служби правового забезпечення ДП«МТП«Чорноморськ» ОСОБА_8 звільнено.

Крім того, 03.12.2020 близько 21 год. ОСОБА_10 за допомогою мобільного додатку Telegram з номером мобільного телефону НОМЕР_1 висунув вимогу ОСОБА_6 на передачу неправомірної вигоди керівництву ДП«МТП «Чорноморськ» у розмірі 250 тисяч доларів США за погодження кредитором в особі ДП «МТП «Чорноморськ», яка має більшість голосів у комітеті кредиторів, плану санації боржника у справі про банкрутство ТОВ«ЄАІЮ». Без передачі неправомірної вигоди вказаний план санації ДП«МТП «Чорноморськ» погоджено не буде.

05.12.2020 під час зустрічі в кафе «Лео», розташованому за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Паркова, 11-В, ОСОБА_10 додатково повідомив, що на даний час службові особи ДП «МТП «Чорноморськ» ведуть перемовини з декількома інвесторами, які мають бажання керувати господарською діяльністю ТОВ «ЄАІЮ», а також те, що ці особи мають заплатити неправомірну вигоду більшу, ніж 250 тисяч доларів США, яка була визначена ОСОБА_6 . При цьому, ОСОБА_10 повідомив ОСОБА_6 про те, що додатково ще визначить з в.о.директора ДП «МТП «Чорноморськ» ОСОБА_11 умови передачі неправомірної вигоди.

У подальшому, 05.12.2020 ОСОБА_10 під час зустрічі із ОСОБА_6 повідомив останню, що з нею вийде на зв`язок особа, уповноважена в.о.директора ДП «МТП «Чорноморськ» ОСОБА_11, на ведення перемовин щодо умов та обставин передачі неправомірної вигоди.

Крім того, 05.12.2020 після вищевказаної зустрічі ОСОБА_10 та ОСОБА_6 під час телефонної розмови за допомогою мобільного додатку WhatsApp в.о.директора ДП «МТП «Чорноморськ» ОСОБА_11, який використовув номер мобільного телефону НОМЕР_2, повідомив ОСОБА_6 про те, що уповноважена особа вийде з нею на зв`язок завтра, тобто 06.12.2020.

06.12.2020 близько 13 год. під час телефонної розмови за допомогою мобільного додатку WhatsApp в.о.директора ДП «МТП «Чорноморськ» ОСОБА_11 повідомив ОСОБА_6 про те, що подальші перемовини необхідно вести з ОСОБА_10 . Під час вказаної розмови ОСОБА_6 попрохала в.о.директора ДП «МТП «Чорноморськ» ОСОБА_11 зменшити розмір неправомірної вигоди з 250 тисяч доларів США на 200 тисяч доларів США, на що ОСОБА_11 повідомив, що є уповноважена особа ОСОБА_10, з яким необхідно обумовити зазначене питання.

У подальшому, 06.12.2020 близько 15 год. 30 хв. між ОСОБА_10 та ОСОБА_6 в кафе «Лео» в м. Чорноморськ Одеської області відбулась зустріч, під час якої ОСОБА_10 погодив наступні умови передачі неправомірної вигоди, а саме: 07.12.2020 представником ДП «МТП «Чорноморськ» буде затверджено план санації, яким передбачено в якості інвестора ТОВ «Тріар Україна», грошові кошти в якості неправомірної вигоди у розмірі 250 тисяч доларів США мають бути 10.12.2020 передані ОСОБА_10 у відділенні банку, у разі не передачі неправомірної вигоди до судового засідання у справі про банкрутство ТОВ «ЄАІЮ», ДП «МТП «Чорноморськ» буде відкликано погодження плану санації, надане 07.12.2020.

Таким чином вбачається, що в.о. директора ДП «МТП «Чорноморськ» ОСОБА_11, ОСОБА_10 та інші особи вимагають неправомірну вигоду від ОСОБА_6 в особливо великому розмірі.

Обставинами, що дають підстави підозрювати ОСОБА_11 у причетності до вчинення злочину є протокол допиту свідка ОСОБА_6, протокол огляду телефону та інші досліджені матеріали кримінального провадження у їх сукупності.

Для отримання доказів причетності ОСОБА_11 до вчинення особливо тяжкого злочину, з огляду на неможливість отримання таких даних у інший законний спосіб, є підстави провести комплекс негласних слідчих (розшукових) дій стосовно ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ).

Отримати такі дані у інший законний спосіб неможливо, оскільки, ОСОБА_11 дотримується конспірації та може приховувати свою злочинну діяльність, злочинну діяльність інших осіб та сліди такої злочинної діяльності, у разі отримання відомостей про досудове розслідування, яке здійснюються детективами Національного бюро, буде вживати заходів щодо приховування, спотворення або знищення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, впливати на інших осіб, щодо приховування його чи інших осіб злочинної діяльності (слідів такої діяльності), а також щодо протидії органу досудового розслідування.

Відомості про обставини зазначеного кримінального правопорушення, його вчинення та коло осіб причетних до його вчинення можливо встановити лише шляхом негласних слідчих (розшукових) дій, передбачених ст.ст. 260, 263, 264, 268, 269 КПК України, на проведення яких детектив просить дати дозвіл, а саме: аудіо-, відеоконтроль особи, які ця особа відвідує; зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж; зняття інформації з електронних інформаційних систем; візуальне спостереження за особою; установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу.

Отримати відомості про вищевказаний злочин та усіх осіб, що причетні до його вчинення, шляхом проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій чи іншим шляхом неможливо, окрім як шляхом проведення негласних слідчих (розшукових) дій, так як вищевказаним особам відомі методи та заходи, що застосовуються під час досудового розслідування, а також вони намагаються приховати сліди своєї злочинної діяльності, діють конспіративно.

З урахуванням викладеного є підстави провести відносно зазначеної особи негласні слідчі (розшукові) дії зазначені у клопотанні.

Досудовим розслідуванням встановлено, що обмін інформацією між ОСОБА_11 та іншими співучасниками злочину або іншими особами, які володіють інформацією про вчинені злочини, може відбуватися під час спілкування з використанням мобільного абонентського телефонного номеру НОМЕР_2, яким останній фактично володіє та користується.

Враховуючи вищевикладене, є підстави для проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, що полягатиме у негласному проведенні із застосуванням відповідних технічних засобів, у тому числі встановлених на транспортних телекомунікаційних мережах, спостереження, відбору та фіксації змісту телефонних розмов, іншої інформації та сигналів (передавання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого виду між підключеними до неї телекомунікаційними мережами доступу, SMS, MMS), що передаються телефонним каналом зв`язку, який контролюється та зняття інформації з каналів зв`язку, що полягає в негласному одержанні, перетворенні і фіксації із застосуванням технічних засобів, у тому числі встановлених на транспортних телекомунікаційних мережах, у відповідній формі різних видів сигналів, які передаються каналами зв`язку мережі Інтернет, інших мереж передачі даних, що контролюються («WhatsApp», «CoverMe», «Imo», «Viber», «Telegram», «Line», «Signal» та інших) котрі зареєстровані за абонентським номером НОМЕР_2, який використовує ОСОБА_11 .

З метою фіксації відомостей щодо спілкування ОСОБА_11 з іншими співучасниками злочину, в тому числі, невстановленими слідством, або особами, які володіють інформацією про його вчинення, є підстави провести негласну слідчу (розшукову) дію зняття інформації з електронних інформаційних систем: мобільних терміналів систем зв`язку, в яких міститься SIM-карти з абонентськими номерами НОМЕР_2, а також облікових записів мобільних додатків (месенджерів «WhatsApp», «CoverMe», «Imo», «Viber», «Telegram», «Line», «Signal» та інших), які зареєстровані за вказаним абонентським номером, що полягає в пошуку, виявлені і фіксації відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі або її частин, доступ до електронної інформаційної системи або її частини, а також отримання таких відомостей без відома її власника, володільця або утримувача.

Крім того, враховуючи можливість вжиття ОСОБА_11 заходів конспірації та заходів щодо приховування своєї злочинної діяльності чи злочинної діяльності інших осіб або наслідків такої злочинної діяльності, з метою додаткового встановлення місць перебування ОСОБА_11, кола його спілкування, місць зустрічей з іншими співучасниками злочину чи особами, які володіють інформацією про вчинені злочини, місць зберігання документів та речових доказів, є підстави провести такі негласні слідчі (розшукові) дії як установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу, що полягає у застосуванні технічних засобів для локалізації місцезнаходження радіоелектронного засобу, у тому числі мобільного терміналу систем зв`язку, та інших радіовипромінювальних пристроїв, активованих у мережах операторів рухомого (мобільного) зв`язку, без розкриття змісту повідомлень, що передаються, а також здійснити пошук, фіксацію і перевірку відомостей про ОСОБА_11 та його поведінку або тих, з ким він контактує, тобто візуальне спостереження за ним у публічно доступних місцях, в тому числі з можливістю використання відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження.

Вказані негласніслідчі (розшукові)дії забезпечатьслідству можливістьотримати такождокази причетності ОСОБА_11 до вчиненнязлочину абож отриматиінформацію проосіб,які йоговчинили, про обставини приховування слідів злочину, місця знаходження доказів його вчинення та про осіб, які контактують з ОСОБА_11 і які можуть бути причетними до вчинення особливо тяжкого злочину.

Разом з тим, обставини злочину, що розслідується у даному кримінальному провадженні, дають підстави вважати, що розмови ОСОБА_11 із іншими співучасниками чи іншими особами, які володіють інформацією про вчинений злочин, в тому числі й на формальних чи неформальних зустрічах, можуть містити відомості про обставини злочину, спосіб його вчинення, осіб та інші відомості, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. ОСОБА_11 під час спілкування може передавати усну інформацію своїм співрозмовникам про обставини злочину, приховування його слідів, дійсні анкетні дані невстановлених слідством співучасників злочину, розпорядження коштами, здобутими злочинним шляхом, їх легалізацію. Тобто розмови ОСОБА_11 або інші звуки, рухи, дії, пов`язані з його діяльністю або місцем перебування тощо, можуть містити відомості, які мають значення для досудового розслідування, а його розмови з іншими особами в публічно доступних місцях, а також інші події, що там відбуваються, можуть містити інформацію, яка має значення для кримінального провадження. Відтак, є підстави для проведення відносно нього негласної слідчої (розшукової) дії аудіо?, відеоконтроль особи.

У задоволені клопотання в частині надання дозволу на проведення проведенні аудіо- та відеоконтролю публічно доступних місць, які він може відвідувати ОСОБА_11, слід відмовити, оскільки таке втручання у права осіб є непропорційним з огляду на невизначену кількість таких місць у клопотанні.

Проведення вищевказаних негласних слідчих (розшукових) дій дасть змогу встановити відомості, які мають значення для кримінального провадження (розмови із особами, що є співучасниками вчинення злочину, а також з іншими особами щодо обставин вчинення злочину, інші звуки, рухи, дії тощо, виконані під час вчинення злочинів, злочинна поведінка), які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину та викриття осіб, які його вчинили.

Негласні слідчі (розшукові) дії необхідно проводити строком не більше одного місяця, оскільки наміри осіб отримати неправомірну вигоду стосуються найближчого проміжку часу.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 31, 32 Конституції України, ст.ст. 246249, 258, 260, 263, 264, 268, 269 КПК України,

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання задовольнити частково.

Надати дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ), строком один місяць з моменту винесення ухвали, а саме:

-зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж за абонентським номером НОМЕР_2, що полягає у негласному проведенні із застосуванням відповідних технічних засобів, у тому числі встановлених на транспортних телекомунікаційних мережах, спостереження, відбору та фіксації змісту телефонних розмов, іншої інформації та сигналів (передавання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого виду між підключеними до неї телекомунікаційними мережами доступу, SMS, MMS), що передаються телефонним каналом зв`язку, який контролюється та зняття інформації з каналів зв`язку, що полягає в негласному одержанні, перетворенні і фіксації із застосуванням технічних засобів, у тому числі встановлених на транспортних телекомунікаційних мережах, у відповідній формі різних видів сигналів, які передаються каналами зв`язку мережі Інтернет, інших мереж передачі даних, що контролюються («WhatsApp», «CoverMe», «Imo», «Viber», «Telegram», «Line», «Signal» та інших), котрі зареєстровані за абонентським номером НОМЕР_2 ;

-зняття інформації з електронних інформаційних систем мобільних терміналів систем зв`язку в яких встановлена (інстальована) SIM-карта з абонентським номером НОМЕР_2, а також облікових записів мобільних додатків (месенджерів «WhatsApp», «CoverMe», «Imo», «Viber», «Telegram», «Line», «Signal» та інших), які зареєстровані за вказаним абонентським номером, що полягає в пошуку, виявлені і фіксації відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі або їх частин, доступ до електронної інформаційної системи або її частини, а також отримання таких відомостей без відома її власника, володільця або утримувача;

-установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу мобільного терміналу з використанням сім-карток з абонентським номером НОМЕР_2 ;

-візуальне спостереження за ОСОБА_11 та тими, з ким він контактує у публічно доступних місцях, в тому числі з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження;

-аудіо- та відеоконтроль ОСОБА_11 .

Строк дії ухвали один місяць до 09 січня 2021 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1