Search

Document No. 95283131

  • Date of the hearing: 03/03/2021
  • Date of the decision: 03/03/2021
  • Case №: 991/1504/21
  • Proceeding №: 52017000000000785
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC) : Movchan N.V.
  • Secretary : Cherevach I.I.
  • Lawyer : Siahrovets T.M., Storozhenko D.O.

Справа № 991/1504/21

Провадження1-кс/991/1535/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2021 року м.Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду Мовчан Н.В., за участі секретаря судового засідання Черевач І.І., розглянувши, у порядку підготовки справи до розгляду, клопотання ОСОБА_1 та його захисника Сягровець Тетяни Миколаївни про проведення судового засідання по розгляду клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_1 - адвоката Стороженка Дмитра Олександровича про зміну запобіжного заходу, поданого у межах кримінального провадження № 52017000000000785 від 10.11.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, 366-1 КК України, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду,

УСТАНОВИВ:

В провадженні слідчого судді Вищого антикорупційного суду перебуває клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_1 - адвоката Стороженка Д.О. про зміну запобіжного заходу, поданого у межах кримінального провадження № 52017000000000785 від 10.11.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, 366-1 КК України.

Розгляд клопотання призначено у відкритому судовому засіданні на 04.03.2021 об 09 год 00 хв у приміщенні Вищого антикорупційного суду (м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 42-А), про що належним чином повідомлено учасників судового розгляду.

03 березня 2021 року до Вищого антикорупційного суду засобами електронного зв`язку надійшли клопотання підозрюваного ОСОБА_1 та його захисника Сягровець Т.М., у яких порушено питання про проведення судового засідання вказаної справи в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за програмою EasyCon. Клопотання ідентичного змісту, у яких зазначено, що підставою для звернення з такими клопотанням є обставини визначені у п. 1 ч. 1 ст. 336 КПК України - неможливість безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому засіданні за станом здоров`я або інших поважних причин. На обгрунтування підстав для зверенення з клопотаннями зазначено, що підозрюваний та адвокат перебувають у м. Одеса та, враховуючи гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, яка набула поширення на території держави, з метою недопущення факту зараження цим захворюванням своєї родини, учасників кримінального провадження, вони не зможуть безпосередньо взяти участь у судовому засіданні у Вищому антикорупційному суду у м. Києві.

Розглянувши клопотання підозрюваного ОСОБА_1 та його захисника Сягровець Т.М. про проведення судового засідання в режимі відеоконференції слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання не підлягають задоволенню з таких підстав.

Згідно з ч. 6, 8 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» учасникам судового процесу на підставі рішення суду забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку, встановленому законом.

Судові засідання проводяться виключно в спеціально обладнаному для цього приміщенні суду - залі засідань, яке придатне для розміщення сторін та інших учасників судового процесу і дає змогу реалізовувати надані їм процесуальні права і виконувати процесуальні обов`язки.

02 квітня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020, який дозволяє учасникам справи в цивільному, адміністративному, господарському судочинстві брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

23 квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до пункту 20-5 розділу XI "Перехідні положення" Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та розгляду окремих питань під час судового провадження на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 558-IX від 13.04.2020, яким викладено у новій редакції пункт 20-5 розділу XI «Перехідні положення» Кримінального процесуального кодексу України.

Згідно абзаців першого, сьомого та восьмого пункту 20-5 розділу XI "Перехідні положення" Кримінального процесуального кодексу України тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), встановлено такі особливості судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях та розгляду окремих питань під час судового провадження.

Розгляд питань, віднесених до повноважень слідчого судді, суду (крім розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою) за його рішенням, прийнятим з власної ініціативи або за клопотанням сторони кримінального провадження, може бути проведено у режимі відеоконференції, про що повідомляються сторони кримінального провадження у порядку, визначеному статтею 135 цього Кодексу. Слідчий суддя, суд не має права прийняти рішення про проведення судового засідання щодо розгляду клопотання про продовження строку тримання під вартою у режимі відеоконференції, в якому поза межами приміщення суду перебуває підозрюваний (обвинувачений), якщо він проти цього заперечує.

Проведення судового засідання у режимі відеоконференції, у тому числі під час судового провадження, здійснюється на умовах, визначених абзацом сьомим цього пункту, з дотриманням правил, передбачених частинами третьою - дев`ятою статті 336 цього Кодексу.

При цьому, частинами 3- 9 ст. 336 КПК України врегульовано, що якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому на території, яка перебуває під юрисдикцією суду, або на території міста, в якому розташований суд, судовий розпорядник або секретар судового засідання цього суду зобов`язаний вручити такій особі пам`ятку про її процесуальні права, перевірити її документи, що посвідчують особу, та перебувати поряд з нею до закінчення судового засідання. А також, якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, тримається в установі попереднього ув`язнення або установі виконання покарань, дії, передбачені частиною четвертою цієї статті, здійснюються службовою особою такої установи.

З огляду на викладене та враховуючи, що підозрюваний ОСОБА_1 та його захисник Сягровець Т.М. бажають взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів - програми EasyCon, тобто у спосіб, не передбачений Кримінальним процесуальним кодексом України, та одночасно не зазначають суд, якому слід доручити проведення судового засідання в режимі відеоконференції, в порядку, передбаченому ст. 336 КПК України, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 336, 372, п.20-5 розділу XI "Перехідні положення" КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотань підозрюваного ОСОБА_1 та його захисника Сягровець Тетяни Миколаївни про проведення судового засідання по розгляду клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_1 - адвоката Стороженка Дмитра Олександровича про зміну запобіжного заходу, поданого у межах кримінального провадження № 52017000000000785 від 10.11.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, 366-1 КК України, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Н. В. Мовчан