- Presiding judge (HACC): Oliinyk O.V.
Справа № 991/2182/21
Провадження 1-кс/991/2224/21
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2021 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2, адвоката ОСОБА_3, представника володільця речей і документів ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ОСОБА_3, подане в інтересах підозрюваного ОСОБА_5, про тимчасовий доступ до речей та документів, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12014000000000496 від 05.11.2014,
В С Т А Н О В И В :
31 березня 2021 адвокат ОСОБА_3 як захисник підозрюваного ОСОБА_5 звернувся до Вищого антикорупційного суду із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12014000000000496 від 05.11.2014.
Обставини, на які у клопотанні посилається захисник.
Детективами Національного антикорупційного бюро України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12014000000000496 від 05.11.2014. У цьому кримінальному провадженні 11.11.2019 ОСОБА_5, який обіймав посаду заступника Голови правління ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
Постановою старшого детектива Національного бюро від 05.03.2021 досудове розслідування у кримінальному провадженні зупинене. Згідно змісту вказаної постанови, під час досудового розслідування встановлено, що після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_2 стабілізаційного кредиту в розмірі 1200000000 грн 20.11.2014 з коррахунку ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відкритого у « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Республіка Австрія), безпідставно списано 39516137 доларів США.
З метою встановлення обставин надходження та залишків грошових коштів на рахунках ПАТ« ІНФОРМАЦІЯ_1 », до ІНФОРМАЦІЯ_4 було направлено відповідний адвокатський запит. Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.03.2021 повідомлено адвоката, що запитувана інформація містить банківську таємницю та не може бути надана на адвокатський запит.
Адвокат вказує, що відомості, тимчасовий доступ до яких просить надати адвокат, мають суттєве значення для кримінального провадження, є необхідними для встановлення вини або невинуватості ОСОБА_5, а отже належать до предмету доказування.
Враховуючи неможливість самостійного отримання таких відомостей стороною захисту, адвокат просить надати йому тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а саме виписки, сформованої з АБС «Б2» за формою №281 по рахунку № НОМЕР_1, відкритому в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в доларах США за період з 20.11.2014 по 26.04.2021 включно; виписки, сформованої з АБС «Б2» за формою №281 по рахунку № НОМЕР_2, відкритому в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в доларах США за період з 20.11.2014 по 26.04.2021 включно.
Позиція учасників провадження у судовому засіданні.
Захисник підозрюваного ОСОБА_5 адвокат ОСОБА_3 підтримав подане клопотання з підстав, наведених у ньому, просив задовольнити. Пояснив, що ним було отримано тимчасовий доступ до інформації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 про рух грошових коштів по рахункам ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які були відкриті у « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Адвокату повідомлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 таких відомостей від ІНФОРМАЦІЯ_4 не отримував. Відомості по рахункам, тимчасовий доступ до яких просить надати адвокат, є тими рахунками, по яким детективом запитувалась інформація в Австрійському банку в порядку міжнародно-правової допомоги; такі відомості мають значення для встановлення обставин, зокрема куди саме були перераховані грошові кошти із зазначених рахунків.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_4 за довіреністю ОСОБА_4 у судовому засіданні пояснила, що від ІНФОРМАЦІЯ_2 до ІНФОРМАЦІЯ_4 було передано обліковий комплекс АБС «Б2» щодо руху коштів по рахункам ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Представнику не відома інформація, чи були переданими відомості щодо руху коштів по рахункам ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які були відкриті у « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». В разі якщо, у розпорядженні Фонду наявна інформація, тимчасовий доступ до якої просить адвокат, такі відомості будуть надані у встановленому законом порядку.
Встановлені обставини, оцінка і мотиви слідчого судді.
Слідчий суддя встановив, що дане клопотання підсудне Вищому антикорупційному суду, відповідно до ст. 33-1, п.2 ч.5 ст. 216 КПК України.
Відповідно до ст. 2 КПК України, завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Кримінальне провадження, згідно із ч. 1 ст. 22 КПК України, здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.
Частиною 3 ст. 93 КПК України визначено, що сторона захисту здійснює збирання доказів шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок; ініціювання проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів.
Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Пунктом 5 частини 2 статті 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до положень ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. При цьому для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використанні під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 1 статті 160 КПК України зазначено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів. Тимчасовий доступ до документів, згідно з ч. 1 ст.159 КПК України, полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду. Захисник, відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 3 КПК України, належить до сторін кримінального провадження з боку захисту. На підставі наведених норм КПК України захисник підозрюваного ОСОБА_5 адвокат ОСОБА_3 має право на звернення до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №12014000000000496 від 05.11.2014.
Вимоги до клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів встановлені ч. 2 ст.160 КПК України, і цих вимог захисник дотримався.
Відомості, які можуть становити банківську таємницю, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України, належать до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Згідно з пунктами 1-3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність», відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України, про операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди, про фінансово-економічний стан клієнтів становить банківську таємницю. У частині 1 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» визначено, що інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками, зокрема, за рішенням суду.
Положеннями ч. 5, 6 ст. 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З долучених до клопотання матеріалів вбачається, що адвокат ОСОБА_3 здійснює захист підозрюваного ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 12014000000000496 від 05.11.2014. Кримінальне провадження здійснюється за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 209 КК України.
Згідно матеріалів, доданих до клопотання, розслідування здійснюється зокрема за фактом того, що протягом 2014 року службовими особами ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » укладено з ІНФОРМАЦІЯ_8 кредитний договір № 43 від 13.10.2014 на загальну суму 1,2 млрд грн, в забезпечення виконання вимог за яким між ними укладено іпотечні договори, відповідно до яких в іпотеку НБУ передано нерухоме майно, однак оцінку вартості заставного майна службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » завищено, та отримані грошові кошти у якості кредитів в подальшому привласнено службовими особами ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », чим завдано шкоди в особливо великому розмірі.
11.11.2019 ОСОБА_5, який був заступником голови правління ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », повідомлено про підозру в пособництві у заволодінні чужим майном в особливо великих розмірах за попередньою змовою групою осіб шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
У цьому кримінальному провадженні, окрім ОСОБА_5, повідомлено про підозру ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_7 ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_11 ч. 5 ст. 191 КК України.
Згідно постанови детектива Національного антикорупційного бюро України від 05.03.2021, досудове розслідування у кримінальному провадженні зупинене у зв`язку із необхідністю отримання відповіді від компетентних органів Республіки Австрія на запит НАБУ від 15.12.2017 щодо надання інформації про рух коштів по рахункам, відкритим ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Австрія. В постанові детектива зазначено про те, що після отримання стабілізаційного кредиту 20.11.2014, при наявності нагляду за всіма фінансовими операціями з боку куратора ІНФОРМАЦІЯ_2 та без його погодження, з коррахунку ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відкритому у « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (Республіка Австрія), безпідставно списано 39516137 доларів США.
На запит адвоката ОСОБА_3 від 14.03.2021 про отримання відомостей з АБС «Б2» у вигляді виписки по рахункам № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, відкритим в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в доларах США, ІНФОРМАЦІЯ_4 листом від 22.03.2021 повідомив, що запитувана адвокатом інформація містить банківську таємницю, яка може бути надана в порядку, передбаченому законодавством щодо захисту інформації, яка містить банківську таємницю.
Зазначені документи в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні події злочину, та відомості, що містяться в них, можуть бути використані стороною захисту як докази місцезнаходження коштів ПАТ« ІНФОРМАЦІЯ_1 », які перебували на корреспонденському рахунку, відкритому в « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (Республіка Австрія). Захисник не має можливості іншими способами довести обставини, які можуть бути доведені документами, які містять банківську таємницю, щодо руху коштів по банківському рахунку.
Документи, до яких просить доступ адвокат, не є такими, до яких заборонений доступ, відповідно до ст. 161 КПК України.
У клопотанніадвокат проситьнадати тимчасовийдоступ додокументів таінформації заперіод з20.11.2014по 26.04.2021.Адвокатом необґрунтовано необхідністьотримання відомостейна майбутнє,тому слідчий суддя вважає необхідним обмежити період, за який адвокату може бути надано тимчасовий доступ до документів, визначивши його кінець датою постановлення ухвали. Досудовим розслідуванням встановлено, що з кореспондентського рахунку ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відкритому в « ІНФОРМАЦІЯ_10 » грошові кошти в сумі 39516137 дол. США були списаними 20.11.2014. Таким чином, отримання відомостей за період з 20.11.2014 по даний час, є обґрунтованим і достатнім для досягнення вказаної адвокатом мети цього заходу забезпечення кримінального провадження.
З огляду на наведене вище, слідчий суддя дійшла висновку про те, що клопотання адвоката ОСОБА_3 підлягає задоволенню з наданням йому можливості вилучення копій документів, до яких надається тимчасовий доступ.
Керуючись статтями 26, 132, 159, 162-166, 309, 369-372, 395 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання адвоката ОСОБА_3, подане в інтересах підозрюваного ОСОБА_5, задовольнити.
Надати адвокату ОСОБА_3, який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_5, тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а саме:
-виписки, сформованої з АБС «Б2» за формою №281 по рахунку № НОМЕР_1, відкритому в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в доларах США за період з 20.11.2014 по 09.04.2021 включно;
-виписки, сформованої з АБС «Б2» за формою №281 по рахунку № НОМЕР_2, відкритому в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в доларах США за період з 20.11.2014 по 09.04.2021 включно.
Строк дії ухвали два місяці з дня її постановлення, тобто до 09.06.2021.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1