- Presiding judge (HACC): Voronko V.D.
Справа № 991/3390/21
Провадження 1-кс/991/3446/21
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2021 року м.Київ
Слідчий суддяВищого антикорупційногосуду ОСОБА_1,за участюсекретаря судовогозасідання ОСОБА_2,детектива ОСОБА_3,представника власникамайна адвоката ОСОБА_4,розглянувши увідкритому судовомузасіданні клопотанняпрокурора другоговідділу управлінняпроцесуального керівництва,підтримання державногообвинувачення тапредставництва всуді Спеціалізованоїантикорупційної прокуратуриОфісу Генеральногопрокурора ОСОБА_5 про арешт тимчасово вилученого майна у кримінальному провадженні №52020000000000626 від 07.10.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.3 ст.209 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
20.05.2021прокурор другоговідділу управлінняпроцесуального керівництва,підтримання державногообвинувачення тапредставництва всуді Спеціалізованоїантикорупційної прокуратуриОфісу Генеральногопрокурора ОСОБА_5 звернувся дослідчого суддіз клопотанням про арешт тимчасово вилученого майна у кримінальному провадженні №52020000000000626 від 07.10.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.3 ст.209 КК України.
Розгляд вказаного клопотання призначений на 21.05.2021.
21.05.2021 під час судового розгляду представником власника майна адвокатом ОСОБА_4 наголошено, що в матеріалах,доданих доклопотання відсутняпостанова провизначення групипрокурорів укримінальному провадженніта узв`язку зчим ним заявлено клопотання про повернення прокурору клопотання про арешт тимчасово вилученого майна, з огляду на його невідповідність вимогам КПК України.
Детектив ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував проти заявленого адвокатом клопотання, просив відмовити у його задоволенні, зазначив, що до матеріалів клопотання про арешт тимчасово вилученого майна додано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, де зазначено прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво у даному кримінальному провадженні, серед яких є ОСОБА_5, що є підтвердженням повноважень прокурора у кримінальному провадженні.
Заслухавши думку учасників, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Під час розгляду клопотання про накладення арешту на майно, слідчий суддя першочергово має перевірити відповідність клопотання слідчого/прокурора вимогам ст. 171 КПК України, а вже потім для прийняття законного та обґрунтованого рішення має з`ясувати всі обставини, які передбачають підстави для арешту майна або відмови у задоволенні клопотання про арешт майна.
Положеннями ст. 171 КПК України встановлені вимоги до змісту та порядку подання клопотання про арешт майна слідчому судді.
Так,зокрема,у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено: 1) підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна; 2) перелік і види майна, що належить арештувати; 3) документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном; 4) розмір шкоди, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, у разі подання клопотання відповідно до частини шостої статті 170 КПК України.
Водночас до клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання.
Як вбачається з клопотання прокурора про арешт тимчасово вилученого майна, в матеріалах, доданих до клопотання відсутня постанова про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №52020000000000626 від 07.10.2020, про що в судовому засіданні наголошувалось представником власника майна.
Зазначене позбавляє можливості перевірити наявність повноважень у прокурора на звернення до суду із клопотанням про арешт тимчасово вилученого майна у даному кримінальному провадженні.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 37 КПК України прокурор, який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні, визначається керівником відповідного органу прокуратури після початку досудового розслідування. У разі необхідності керівник органу прокуратури може визначити групу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, а також старшого прокурора такої групи, який керуватиме діями інших прокурорів. Прокурор здійснює повноваження прокурора у кримінальному провадженні з його початку до завершення. Здійснення повноважень прокурора в цьому самому кримінальному провадженні іншим прокурором можливе лише у випадках, передбачених частинами четвертою та п`ятою статті 36, частиною третьою статті 313, частиною другою статті 341 цього Кодексу та частиною третьою цієї статті.
Визначення керівником органу прокуратури прокурора (групи прокурорів), який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні є кримінально-процесуальним рішенням, яке утворює, змінює чи припиняє права і обов`язки, тобто має правові наслідки, в конкретному кримінальному провадженні з його початку до завершення та за процесуальною формою має бути передбачено (встановлено) кримінальним процесуальним законом.
У свою чергу постанова керівника відповідного органу прокуратури про призначення (визначення) прокурора або групи прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, має відповідати вимогам ст. 110 КПК України, у тому числі, постанова прокурора виготовляється на офіційному бланку та підписується службовою особою, яка прийняла відповідне процесуальне рішення.
В той же час слід зазначити, що витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань не може замінити таку постанову, оскільки він не є кримінально-процесуальним рішенням, яке породжує зазначені правові наслідки в конкретному кримінальному провадженні.
Таким чином, кримінальний процесуальний закон передбачає обов`язковість винесення керівником відповідного органу прокуратури постанови про призначення (визначення) прокурора, який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні, та у разі необхідності групи прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, її відповідність вимогам до процесуального рішення в формі постанови, у тому числі, щодо підписання службовою особою, яка її прийняла, та долучення постанови до матеріалів кримінального провадження для підтвердження факту наявності повноважень.
Частиною 3 статті 172 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд, встановивши, що клопотання про арешт майна подано без додержання вимогстатті 171цього Кодексу, повертає його прокурору, цивільному позивачу та встановлює строк в сімдесят дві години або з урахуванням думки слідчого, прокурора чи цивільного позивача менший строк для усунення недоліків, про що постановляє ухвалу. У такому разі тимчасово вилучене в особи майно підлягає негайному поверненню після спливу встановленого суддею строку, а у разі звернення в межах встановленого суддею строку з клопотанням після усунення недоліків - після розгляду клопотання та відмови в його задоволенні.
За наведенихобставин,слідчий суддя,приходить довисновку,що клопотанняпро арештмайна поданебез додержаннявимогч.2 ст. 171КПК України, а саме прокурором не додано постанову про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №52020000000000626 від 07.10.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.3 ст.209 КК України, а тому клопотання підлягає поверненню прокурору для усунення вищевказаних недоліків.
Керуючись статтями 9, 131, 132, 170-172, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Клопотання представника власника майна адвоката ОСОБА_4 задовольнити частково.
Клопотання прокурорадругого відділууправління процесуальногокерівництва,підтримання державногообвинувачення тапредставництва всуді Спеціалізованоїантикорупційної прокуратуриОфісу Генеральногопрокурора ОСОБА_5 від 20.05.2021 про арешттимчасово вилученогомайна укримінальному провадженні№52020000000000626від 07.10.2020за ознакамикримінальних правопорушень,передбачених ч.5ст.191,ч.3ст.209КК України, повернути прокурору для усунення недоліків та приведення у відповідність до вимог ст. 171 КПК України, надавши прокурору строк у сімдесят дві години з моменту постановлення ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1