Search

Document No. 97363480

  • Date of the hearing: 28/05/2021
  • Date of the decision: 28/05/2021
  • Case №: 303/1425/18
  • Proceeding №: 42017070000000237
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC) : Kruk Ye.V.
  • Judge (HACC) : Bilous I.O., Kravchuk O.O.
  • Secretary : Demchenko L.O.
  • Lawyer : Hetyka O.M., Pekara I.M.
  • Prosecutor : Luhovskoi O.S., Shcherbai T.A.

Справа № 303/1425/18

Провадження 1-кп/991/80/19

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

28 травня 2021 року м. Київ

Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі:

головуючого Крука Є.В.,

суддів: Білоус І.О., Кравчука О.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Демченко Л.О.,

прокурорів Луговського О.С., Щербая Т.А.,

захисників Гетика О.М., Пекара І.М.,

обвинувачених ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

свідка ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання свідка ОСОБА_3 про скасування ухвали Вищого антикорупційного суду від 18 лютого 2021 року про накладення грошового стягнення на свідка ОСОБА_3 в кримінальному проваджені, внесеного до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за № 42017070000000237 від 03 липня 2017 року за обвинуваченням:

ОСОБА_1 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України,

ОСОБА_2 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,

ВСТАНОВИВ:

1. Історія провадження

Ухвалою Вищого антикорупційного суду від 18 лютого 2021 року на свідка ОСОБА_3 було накладено грошове стягнення у розмірі 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1 135 гривень за неявку без поважних причин за викликом суду в судове засідання 18 лютого 2021 року.

19 березня 2021 року до Вищого антикорупційного суду через відділ діловодства та документообігу надійшло клопотання свідка ОСОБА_3 , в якому останній просить скасувати ухвалу суду від 18 лютого 2021 року про накладення на нього грошового стягнення в розмірі 1 135 грн. В обґрунтування заяви свідок зазначив, що 16 березня 2021 року від керівника Ужгородського міського відділу ДВС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції йому стало відомо про те, що ухвалою Вищого антикорупційного суду від 18 лютого 2021 року на нього накладено грошове стягнення у розмірі 1 135 гривень за неявку без поважних причин за викликом суду в судове засідання 18 лютого 2021 року. Свідок послався на неналежне повідомлення про час та місце розгляду справи, через те що судові повістки про виклик до Вищого антикорупційного суду не отримував, оскільки проживає за іншою адресою: АДРЕСА_1 , ніж та, куди судом направлялись судові виклики: АДРЕСА_2 .

У судовому засіданні 28 травня 2021 року свідок ОСОБА_3 заяву про скасування ухвали суду від 18 лютого 2021 року про накладення на нього грошового стягнення в розмірі 1 135 грн. підтримав та просив її задовольнити, з підстав викладених у письмовій заяві. На запитання судді свідок повідомив, що дійсно зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , за цією адресою проживають його батьки, з якими він фактично не проживає та не спілкується протягом тривалого часу, додатково зазначивши, що повістки про виклик за місцем своєї реєстрації отримували його батьки, а сам він фактично мешкає за іншою адресою.

2. Релевантне законодавство

Згідно зі ст. 318 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) судовий розгляд має бути проведений і завершений протягом розумного строку. Судовий розгляд здійснюється в судовому засіданні з обов`язковою участю сторін кримінального провадження, крім випадків, передбачених цим кодексом.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 66 КПК України свідок зобов`язаний прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду.

У ч. 1 ст. 138 КПК України наведено вичерпний перелік поважних причин неприбуття особи на виклик, а саме:

1) затримання, тримання під вартою або відбування покарання;

2) обмеження свободи пересування внаслідок дії закону або судового рішення;

3) обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійні лиха або інші подібні обставини);

4) відсутність особи у місці проживання протягом тривалого часу внаслідок відрядження, подорожі тощо;

5) тяжка хвороба або перебування в закладі охорони здоров`я у зв`язку з лікуванням або вагітністю за умови неможливості тимчасово залишити цей заклад;

6) смерть близьких родичів, членів сім`ї чи інших близьких осіб або серйозна загроза їхньому життю;

7) несвоєчасне одержання повістки про виклик;

8) інші обставини, які об`єктивно унеможливлюють з`явлення особи на виклик.

Із системного аналізу наведених норм убачається, що беззаперечним обов`язком свідка є його явка за викликом до суду, а в разі наявності поважних причин неможливості прибути за викликом до суду у визначений час, передбачених ст. 138 КПК України, свідок зобов`язаний заздалегідь про це повідомити суд.

Відповідно до ч. 2 ст. 135 КПК України у разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім`ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КПК України якщо свідок, який був у встановленому цим Кодексом порядку викликаний (зокрема, наявне підтвердження отримання ним повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), не з`явився без поважних причин або не повідомив про причини свого неприбуття, на нього накладається грошове стягнення у розмірі від 0,5 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - у випадку неприбуття на виклик суду.

У частинах 1, 2 ст. 147 КПК України передбачено, що особа, на яку було накладено грошове стягнення та яка не була присутня під час розгляду цього питання судом, має право подати клопотання про скасування ухвали про накладення на неї грошового стягнення. Клопотання подається суду, який виніс ухвалу про накладення грошового стягнення.

Слідчий суддя, суд, визнавши доводи особи обґрунтованими, може самостійно скасувати ухвалу про накладення грошового стягнення, а в іншому випадку - призначає судове засідання для розгляду клопотання про скасування ухвали про накладення грошового стягнення. Особа, яка подала клопотання, а також слідчий, прокурор, за клопотанням якого було накладено грошове стягнення, повідомляються про місце та час розгляду клопотання, проте їх неприбуття не перешкоджає такому розгляду.

3. Оцінка та мотиви суду

Вивчивши клопотання свідка ОСОБА_3 про скасування ухвали про накладення грошового стягнення на свідка ОСОБА_3 та надані суду документи, суд зазначає наступне.

Як установлено судом, виклик до суду свідка ОСОБА_3 в судове засідання 18 лютого 2021 року було здійснено належним чином, з дотриманням вимог ч. 8 ст. 135 КПК України, відповідно до якої особа має отримати повістку про виклик не пізніше ніж за три дні до дня, коли вона зобов`язана прибути за викликом. Факт належного вручення судової повістки підтверджується поштовим повідомленням про вручення відправлення з відповідною відміткою в ньому та підписом у графі отримувач (т. 7, а.п. 85), що у повній мірі узгоджується з положеннями ч. 2 ст. 135 КПК України, яка передбачає, що у разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім`ї особи. На запитання судді свідок в судовому засіданні повідомив, що за адресою, на яку направлялися повістки ( АДРЕСА_2 ) проживають його батьки.

Адреса місця реєстрації свідка ОСОБА_3 за якою було здійснено повідомлення про виклик, підтверджується листом Головного управління ДМС в Закарпатській області № 2101.3-641/21.2-21 від 27 січня 2021 року, з якого вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 21 травня 2012 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , та особистими поясненнями свідка.

Однак, у визначений у повістці час у судове засідання свідок ОСОБА_3 не з`явився, чим не виконав свій обов`язок прибути за викликом до суду, передбачений п. 1 ч. 2 ст. 66 КПК України. Про причини своєї неявки до суду свідок ОСОБА_3 до початку судового засідання не повідомив.

Доводи ОСОБА_3 про те, що він особисто не отримував судову повістку за місцем реєстрації в зв`язку з тим, що фактично мешкає за іншою адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « АДРЕСА_3 » від 16 березня 2021 року, не приймаються судом до уваги, оскільки факт непроживання за місцем реєстрації не скасовує наявних у матеріалах провадження доказів належного повідомлення про дату, час та місце судового розгляду в розумінні КПК України.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування ухвали суду про накладення грошового стягнення на свідка ОСОБА_3 , а тому у задоволенні клопотання свідка ОСОБА_3 слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. 66, 137-139, 144-147,325 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання свідка ОСОБА_3 про скасування ухвали Вищого антикорупційного суду від 18 лютого 2021 року про накладення грошового стягнення на свідка ОСОБА_3 у розмірі 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1 135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) гривень за неявку без поважних причин за викликом суду в судове засідання 18 лютого 2021 року - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.

Головуючий суддя: Крук Є.В.

Судді: Білоус І.О.

Кравчук О.О.