- Presiding judge (HACC): Tanasevych O.V.
- Judge (HACC): Sikora K.O., Kryklyva T.H.
- Secretary : Kostikova B.O.
- Lawyer : Andriichuka R.B., Otvynovskoi L.M., Mokrytskoho O.Z., Buniak V.S., Kotsura T.I.
- Prosecutor : Krychun V.V.
Справа № 991/1163/21
Провадження1-кп/991/4/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
про відмову в задоволенні клопотання
про закриття кримінального провадження
19 березня 2021 року Вищий антикорупційний суд у складі колегії:
головуючого судді Танасевич О.В.,
суддів Сікори К.О., Гавриленко Т.Г.,
за участю
секретаря судового засідання Костікова Б.О.,
прокурора Кричуна В.В.
обвинуваченого ОСОБА_1
його захисників, адвокатів Андрійчук Р.Б., Мокрицького О.З.
обвинуваченого ОСОБА_2
його захисників, адвокаті Отвиновської Л.М., Буняка В.С., Коцур Т.І.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні зали судових засідань Вищого антикорупційного суду в місті Києві клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_1 - адвоката Мокрицького О.З. про закриття кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером 52020000000000186 від 12 березня 2021 року, за обвинуваченням
ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Житомир, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 368 Кримінального кодексу України,
ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі міського типу Червоноармійськ Червоноармійського району Житомирської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_4
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною п`ятою статті 27, частиною четвертою статті 368 Кримінального кодексу України,
В С Т А Н О В И В:
І. Історія провадження
1. 18 лютого 2021 року до Вищого антикорупційного суду передано обвинувальний акт у зазначеному кримінальному провадженні, який ухвалою від 19 лютого 2021 року було призначено до підготовчого судового засідання.
2. У підготовчому судовому засіданні захисник обвинуваченого ОСОБА_1 - адвокат Мокрицький О.З. звернувся до суду з клопотанням про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених пунктом 10 частини першої статті 284 Кримінально процесуального кодексу України.
Так, захисник зазначив, що обвинувальний акт був складений детективом, затверджений прокурором та наданий стороні захисту 17 лютого 2021 року, тобто поза межами строку досудового розслідування, який на думку сторони захисту, сплив 07 червня 2020 року. В обґрунтування своєї позиції захисник послався на те, що ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 01 грудня 2020 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні було продовжено до 07 лютого 2021 року, в подальшому цей строк не продовжувався, а тому складання обвинувального акта поза межами процесуальних строків є порушенням норм кримінального процесуального закону.
ІІ. Позиція учасників судового провадження
3. Обвинувачений ОСОБА_1 та його другий захисник - адвокат Андрійчук Р.Б. підтримали доводи, викладені у клопотанні про закриття кримінального провадження, та просили його задовольнити.
4. Прокурор Кричун В.В. проти задоволення клопотання сторони захисту заперечував та пояснював, що на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду строк досудового розслідування у кримінальному провадженні було продовжено до 07 лютого 2021 року. У той же час 24 грудня 2020 року стороні захисту було відкрито матеріали провадження для ознайомлення в порядку статті 290 Кримінального процесуального кодексу України. Відповідно до частини п`ятої статті 219 Кримінального процесуального кодексу України строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження не включається у строк досудового розслідування. Тому, на думку прокурора, поза межами досудового розслідування будь-яких процесуальних дій стороною обвинувачення здійснено не було.
5. Обвинувачений ОСОБА_2 та його захисники - адвокати Отвиновська Л.М., Буняк В.С., Коцур Т.І. проти задоволення клопотання про закриття кримінального провадження не заперечували.
ІІІ. Мотиви суду
6. Виходячи з інформації реєстру матеріалів досудового розслідування, яка міститься в розділі ІІ «Прийняті в ході досудового розслідування основні процесуальні рішення», 01 грудня 2020 року слідчий суддя Вищого антикорупційного суду дійсно постановив ухвалу про продовження строку досудового розслідування до десяти місяців (том № 1 а.с. 24).
7. З інформації, яка міститься в розділі І «Проведені в ході досудового розслідування слідчі/ процесуальні дії» реєстру матеріалів досудового розслідування вбачається, що 24 грудня 2020 року стороні захисту були надані для ознайомлення матеріали цього провадження. Ознайомлення завершилось 17 лютого 2021 року, що в свою чергу підтверджується розписками обвинувачених та захисників про отримання копії обвинувального акта і реєстру матеріалів досудового розслідування (том № 1 а.с. 1, 2, 23).
9. Обвинувальний акт у кримінальному провадженні, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером 52020000000000186 від 12 березня 2021 року, було скеровано до Вищого антикорупційного суду для розгляду 18 лютого 2021 року, що підтверджується супровідним листом з Офісу Генерального прокурора №16/1/3-25784-20.
10. Відповідно до пункту п`ятого частини першої статті 3 Кримінального процесуального кодексу України досудове розслідування є стадією кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта.
Відповідно до частини четвертої статті 110 Кримінального процесуального кодексу України обвинувальний акт є процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування.
11. Положеннями частини п`ятої статті 219 Кримінального процесуального кодексу України, прямо передбачено, що строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження не включається у строк досудового розслідування. Отже, чинне кримінальне процесуальне законодавство чітко передбачає порядок обрахування строку досудового розслідування, до якого не входить строк ознайомлення з матеріалами справи.
12. Таким чином, станом на день направлення обвинувального акта до суду до закінчення строку досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні залишалось ще чотирнадцять днів, враховуючи те, що в загальний строк досудового розслідування не включається строк зупинення кримінального провадження та ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження.
Оскільки таке ознайомлення тривало з 24 грудня 2020 року по 17 лютого 2021 року, колегія суддів вважає, що обвинувальний акт був складений та направлений до суду в межах строку, передбаченого статтею 219 Кримінального процесуального кодексу України.
За таких обставин підстави для задоволення клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 10 частини першої статті 284 Кримінально процесуального кодексу України відсутні.
На підставі викладеного, керуючись пунктом другим частиною третьою статті 314, статтями 372, 376 Кримінального процесуального кодексу України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
У задоволенні клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_1 - адвоката Мокрицького О.З. про закриття кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером 52020000000000186 від 12 березня 2021 року, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О.В. Танасевич
Судді Т.Г. Гавриленко
К.О. Сікора