Search

Document No. 98255293

  • Date of the hearing: 14/06/2021
  • Date of the decision: 07/07/2021
  • Case №: 757/23925/17-к
  • Proceeding №: 42016000000003697
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC): Nohachevskyi V.V.
  • Judge (HACC): Maslov V.V.
  • Secretary : Fedorova A.V.
  • Lawyer : Soroky M.S.
  • Prosecutor : Vysotska N.V.

Справа № 757/23925/17-к

Провадження № 1-кп/991/173/19

УХВАЛА

7 липня 2021 рокумісто Київ

Колегія Вищого антикорупційного суду у складі суддів Ногачевського В.В. (головуючий), Галабали М.В., Маслова В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Федорової А.В.,

прокурора Висоцької Н.В.,

захисника Сороки М.С.,

розглядає обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42016000000003697.

Відповідно до даного акта:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Львівської області, проживає у АДРЕСА_1

обвинувачується за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України.

(1) Зміст поданого клопотання

14.06.2021 від захисника Сороки М.С. до суду надійшло клопотання про надання тимчасового доступу до документів.

У клопотанні захисник просить надати адвокатам ОСОБА_1 - Колесник О.Ю., Сороці М.С., Готіну О.М., які представляють його інтереси на підставі договору про надання правової допомоги, тимчасовий доступ до матеріалів кримінального провадження № 42017000000000622 від 03.03.2017, які зберігаються в архіві Слідчого управління Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України ( 01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15 ) з можливістю робити копії таких матеріалів.

Клопотання обґрунтоване наступним.

Стороні захисту достеменно відомо, що Слідчим управлінням Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України здійснювалось досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42017000000000622. В ньому допитувались прокурори ОСОБА_2 , ОСОБА_4, ОСОБА_3 з приводу обставин перебування прокурора Холодницького Н.І. закордоном під час повідомлення 02.12.2016 про підозру ОСОБА_1 , також матеріали містять і два висновки судових експертиз, які встановлюють, що поставлений підпис у повідомленні про підозру виконаний не прокурором ОСОБА_4 , а іншою особою з наслідуванням підпису останнього.

Дані матеріали кримінального провадження мають значення для об`єктивного і повного розгляду даної судової справи. А тому, захисник просить надати тимчасовий доступ до матеріалів цього кримінального провадження.

(2) Позиції учасників провадження

У судовому засіданні захисник Сорока М.С. клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Прокурор Висоцька Н.В. вказала про необґрунтованість клопотання та просила відмовити в його задоволенні.

Особа, у володінні якої знаходяться документи, тимчасовий доступ до яких просить надати захисник, в судове засідання не з`явилася, про причини неприбуття не повідомила.

Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання (ч. 4 ст. 163 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК)).

(3) Мотиви, з яких виходив суд при вирішенні клопотання

Дослідивши клопотання, заслухавши доводи сторони захисту та прокурора, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 та п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Сторони кримінального провадження мають право звернутися до суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів (ч. 1 ст. 160 КПК). Стороною кримінального провадження з боку захисту є, зокрема, обвинувачений та його захисник (п. 19 ч. 1 ст. 3 КПК).

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

- перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

- самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

- не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Якщо ж вони містять таку таємницю, сторона має довести можливість використання цих відомостей як доказів, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (ч. 6 ст. 163 КПК);

Для оцінки потреб досудового розслідування суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Сторони кримінального провадження повинні подати суду докази обставин, на які вони посилаються (частини 4 та 5 ст.132 КПК).

Отже, з аналізу та синтезу загальних норм застосування заходів забезпечення кримінального провадження та спеціальних норм, що регулюють, встановлюють порядок тимчасового доступу до речей та документів вбачається, що його можливо застосувати, якщо:

1) отримати документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні, неможливо без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження;

2) ці документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної особи;

3) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

4) не становлять собою або не включають документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо ж вони її містять, сторона кримінального провадження має довести можливість використання цих відомостей як доказів, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

У процесі вирішення вказаних питань, суд робить наступні висновки щодо кожного з них.

(3.1) Отримати документи неможливо без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження

З клопотання вбачається, що захисник просить надати тимчасовий доступ до матеріалів кримінального провадження № 42017000000000622 від 03.03.2017, які зберігаються в архіві Слідчого управління Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України .

Враховуючи документи, доступ до яких просить надати захисник, отримати їх, неможливо без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження, який застосовується на підставі ухвали слідчого судді.

(3.2) Ці документи можуть перебувати у володінні відповідної особи

Як вбачається з долучених до клопотання документів, досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000000622 здійснювалось слідчими Слідчого управління Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України.

Таким чином, документи, доступ до яких просить захисник, можуть перебувати у володінні Слідчого управління Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України.

(3.3) Частина документів самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні

ОСОБА_1 обвинувачується за ч. 3 ст. 368 КК України в одержанні неправомірної вигоди службовою особою, яка займає відповідальне становище для себе за вчинення в інтересах того, хто її надає дій з використанням наданої йому влади та службового становища.

Згідно з ч. 1 ст. 26 КПК сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом.

Як вбачається зі ст. 22 КПК сторона захисту має рівні права зі стороною обвинувачення в питанні збирання доказів, подання клопотань, а також в реалізації процесуальних прав, передбачених КПК України. Суд, в свою чергу, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

З клопотання захисника вбачається, що метою тимчасового доступу є об`єктивний і повний розгляд даної судової справи.

Колегія суддів приходить до висновку, що відомості, які містяться в рішенні прокурора або слідчого, яким було закінчено досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000000622, в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження можуть мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні.

Зокрема, це допоможе здійснити всебічне, повне і неупереджене дослідження всіх обставин кримінального провадження, надати належну правову оцінку діям та забезпечити прийняття законних процесуальних рішень.

Водночас, захисником не доведено та необґрунтовано, яке суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні мають інші документи, які містяться у кримінальному провадженні № 42017000000000622. До того ж, до клопотання долучено частину документів з цього кримінального провадження, а саме: копію висновку експерта за результатами проведення судової технічної експертизи документів від 18.09.2017; копію протоколу допиту свідка ОСОБА_3 від 20.04.2017; копію протоколу допиту свідка ОСОБА_4 від 20.04.2017; копію протоколу допиту свідка ОСОБА_2 від 24.04.2017 та від 07.06.2017.

(3.4) Документ, доступ до якого надається тимчасовий доступ не містить охоронювану законом таємницю

Враховуючи інформацію, яка може мітитися у рішенні яким було закінчено досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000000622, такий документ не містить охоронювану законом таємницю, зазначену у ст. 162 КПК.

Враховуючи вищевикладене, клопотання захисника Сороки М.С. про тимчасовий доступ до документів необхідно задовольнити частково.

На підставі викладеного, суд постановив:

- клопотання захисника Сороки М.С. про тимчасовий доступ до документів задовольнити частково;

-надати адвокатам ОСОБА_1 - адвокату Колесник О.Ю., адвокату Сороці М.С., адвокату Готіну О.М., які представляють його інтереси на підставі договору про надання правової допомоги, тимчасовий доступ до матеріалів кримінального провадження № 42017000000000622 від 03.03.2017, які зберігаються в архіві Слідчого управління Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України ( 01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15 ), а саме до рішення прокурора або слідчого, яким було закінчено досудове розслідування, з можливістю зробити копію цього документу;

-строк дії ухвали - один місяць з дня її постановлення;

-роз`яснити особі, у володінні якої знаходяться документи, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до документів суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених документів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення й оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали проголошено 12.07.2021 о 17:55 год.

Судді

М.В. Галабала В.В. Маслов В.В. Ногачевський