- Presiding judge (HACC): Mykhailenko V.V.
Справа № 991/4657/21
Провадження 1-кс/991/4722/21
У Х В А Л А
іменем України
12 липня 2021 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, розглянувши клопотання Первинної профспілкової організації співробітників Акціонерного товариства комерційного банку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №52021000000000251 від 11.05.2021,
ВСТАНОВИЛА:
До Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання Первинної профспілкової організації співробітників Акціонерного товариства комерційного банку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні Акціонерного товариства Комерційний банк « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
В обґрунтування клопотання профспілкова організація зазначає, що Національним антикорупційним бюро України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №52021000000000251 від 11.05.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Для підтвердження фактів, викладених у заяві про злочин, необхідно здійснити тимчасовий доступ до висновків внутрішнього аудиту та аудиту KPMG.
Крім того, ППОС АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вказує, що є потерпілою у цьому кримінальному провадженні, отже як сторона обвинувачення має право заявляти це клопотання.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя встановила таке.
Детективами Національного антикорупційного бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52021000000000251 від 11.05.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Як вбачається з Витягу з ЄРДР від 11.05.2021 відомості про кримінальне правопорушення були внесені на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 26.04.2021 у справі № 991/2508/21, якою зобов`язано уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України внести до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення на підставі заяви голови Комітету Первинної профспілкової організації співробітників Акціонерного товариства комерційного банку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_2 .
Відповідно до статті 55 КПК України потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди. Права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.
Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв`язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого (частина третя 55 КПК).
Частиною п`ятою статті 55 КПК України передбачено, що за наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій цієї статті, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.
Згідно із частиною першою статті 60 КПК України заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим.
Відповідно до частини першої статті 55 КПК України фізична особа набуває процесуального становища потерпілої у кримінальному провадженні за умови заподіяння їй кримінальним правопорушенням моральної, фізичної або майнової шкоди.
Потерпілому вручається пам`ятка про процесуальні права та обов`язки особою, яка прийняла заяву про вчинення кримінального правопорушення (ч. 2 ст. 55 КПК України).
З комплексного аналізу вказаних норм випливає, що належним документом, що підтверджує процесуальний статус потерпілого в кримінальному провадженні є саме пам`ятка про процесуальні права та обов`язки.
Слідчий суддя не погоджується з доводами ППОС АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що процесуальний статус заявника в кримінальному провадженні автоматично наділяє особу правами та обов`язками потерпілого, оскільки сама структура кримінального процесуального кодексу розмежовує як правовий статус потерпілого (ст. 55 КПК України) та заявника (ст. 60 КПК України), так і їх права (ст. 56 та ч. 2 ст. 60 КПК України відповідно).
У відповідності до підпункту 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження. У відповідності до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадженнямають право звернутися до слідчого судді під часдосудового розслідування… із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів. Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 3 КПК України сторонами кримінальногопровадження збоку обвинуваченняє слідчий,дізнавач,керівник органудосудового розслідування,керівник органудізнання,прокурор,а такожпотерпілий,його представникта законнийпредставник увипадках,установлених цимКодексом;з бокузахисту -підозрюваний,обвинувачений (підсудний),засуджений,виправданий,особа,стосовно якоїпередбачається застосуванняпримусових заходівмедичного чивиховного характеруабо вирішувалосяпитання проїх застосування,їхні захисникита законніпредставники.
Зважаючи на викладене, слідчий суддя доходить висновку, що заявником не підтверджена наявність у нього процесуального статусу, який дає право звертатися з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів. Отже, клопотання подано не належним суб`єктом відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, тому таке клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слід повернути заявнику.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 9, 131, 132, 159-163 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Клопотання Первинної профспілкової організації співробітників Акціонерного товариства комерційного банку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №52021000000000251 від 11.05.2021 повернути заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1