Search

Document No. 99284946

  • Date of the hearing: 31/08/2021
  • Date of the decision: 31/08/2021
  • Case №: 991/5916/21
  • Proceeding №: 52017000000000592
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC) : Oliinyk O.V.
  • Lawyer : Prosianiuk O.V.

Справа № 991/5916/21

Провадження1-кс/991/6004/21

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2021 року м.Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду Олійник О.В., перевіривши матеріали клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_1 - адвоката Просянюк Ольги Вікторівни, поданого у кримінальному провадженні № 52017000000000592 від 05.09.2017, про забезпечення відновлення обмежених прав,

В С Т А Н О В И В :

Захисник Просянюк О.В. (адвокат Адвокатського об`єднання «Авер Лєкс») подала до Вищого антикорупційного суду зазначене клопотання від 30.08.2021, в якому просить: забезпечити відновлення обмежених прав ОСОБА_1 в рамках кримінального провадження № 52017000000000592 від 05.09.2017, шляхом постановлення ухвали про зобов`язання відповідальних службових осіб Головного управління ДМС України в Одеській області повернути ОСОБА_1 паспорти громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , які на даний час перебувають на зберіганні в зазначеній установі.

Перевіривши матеріали клопотання, слідчий суддя встановила наступне.

У клопотанні захисник Просянюк О.В. посилається на те, що детективами Національного антикорупційного бюро України здійснюється досудове розслідування, а прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 52017000000000592 від 05.09.2017 за підозрою ОСОБА_1 , за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а також інших осіб. Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 29.10.2020 щодо підозрюваного ОСОБА_1 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Одночасно визначено запобіжний захід у вигляді застави, за умови внесення якої покладено обов`язки, в тому числі обов`язок здати на зберігання до відповідних органів державного влади паспорти громадянина України для виїзду за кордон.

31.12.2020 за підозрюваного ОСОБА_1 внесено заставу і останнього звільнено з-під варти. 04.01.2021 ОСОБА_1 , на виконання ухвали Вищого антикорупційного суду, здав на зберігання до Головного управління ДМС України в Одеській області свої паспорти громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , НОМЕР_2 .

Ухвалами слідчих суддів строк дії обов`язків продовжувався та, згідно з ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 16.07.2021 у справі № 991/4694/21, був продовжений строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_1 , у зв`язку із застосуванням запобіжного заходу у виді застави, зокрема обов`язок здати на зберігання до відповідних органів державного влади паспорти громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що дозволяють право на виїзд з України та в`їзд до України, а також перетин адміністративної межі з тимчасово окупованими територіями України. Строк дії вказаної ухвали - до 27.08.2021 включно. Наскільки відомо стороні захисту, детектив НАБУ або прокурор САП ОГП не звертались до ВАКС з клопотанням про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_1 у кримінальному провадженні.

Захисник вказує на те, що станом на день подання клопотання строк дії всіх обов`язків, які були покладені на ОСОБА_1 в рамках кримінального провадження, завершився.

За таких обставин захисник Просянюк О.В. вважає, що повернення документів ОСОБА_1 - паспортів громадянина України для виїзду за кордон - допоможе відновити його права, які були обмежені на підставі ухвали ВАКС від 16.07.2021, строк дії якої завершився, і тому звернулась до слідчого судді Вищого антикорупційного суду із вказаним клопотанням.

У пункті 18 ч. 1 ст. 3 КПК України визначено, що слідчий суддя - це суддя суду першої інстанції до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. За змістом ст. 26 КПК України слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень КПК України.

Слідчі судді Вищого антикорупційного суду здійснюють судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду відповідно до частини першої статті 33-1 КПК України (ч. 2 ст. 33-1 КПК України).

Так, питання, які віднесені до повноважень слідчого судді, у тому числі слідчого судді Вищого антикорупційного суду, на стадії досудового розслідування, визначені відповідними нормами Розділів І-ІІІ КПК України.

Порядок застосування запобіжного заходу регулюється положеннями статті 194 КПК України. Пунктом 8 ч. 5 цієї статті передбачено, що у випадку, коли слідчий суддя застосовує запобіжний захід, не пов`язаний із триманням під вартою, він зобов`язує підозрюваного виконувати один або кілька обов`язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором, зокрема обов`язок здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Обов`язки, передбачені частиною п`ятою, згідно з частиною 7 статті 194 КПК України, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців і в разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.

Норми КПК України, які встановлюють правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження, у тому числі запобіжних заходів (ст. 131, 132, параграф 1 глави 18 КПК України), не передбачають повноважень слідчого судді у межах кримінального провадження розглядати і вирішувати за клопотанням сторони захисту питання щодо зобов`язання уповноваженої особи органу виконавчої влади (ДМС України) повернути підозрюваному документ (паспорт громадянина України для виїзду за кордон), що був зданий останнім на виконання обов`язку, покладеного на нього судовим рішенням про застосування запобіжного заходу. Так само норми КПК України та діючих нормативно-правових актів України не містять положень, з яких би вбачалася необхідність постановлення слідчим суддею судового рішення щодо підтвердження факту закінчення строку дії раніше покладеного на підозрюваного обов`язку та зобов`язання у зв`язку з такою обставиною органу виконавчої влади вчинити певні дії (повернути паспорт громадянина України для виїзду за кордон).

Як видно з доданих до клопотання матеріалів, паспорти громадянина України для виїзду за кордон підозрюваний ОСОБА_1 здав 04.01.2021 до Головного управління ДМС України в Одеській області за його власною заявою на виконання ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 25.12.2020. У подальшому, після закінчення 28.08.2021 продовженого строку дії обов`язку здати на зберігання до відповідних органів державного влади паспорти громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що дозволяють право на виїзд з України та в`їзд до України, а також перетин адміністративної межі з тимчасово окупованими територіями України, підозрюваний або його захисник не зверталися до зазначеного територіального підрозділу ДМС України із заявою щодо повернення вказаних паспортів.

Отже, за наведених вище обставин слідчий суддя дійшла висновку, що захисник Просянюк О.В. подала до Вищого антикорупційного суду клопотання, яке не передбачене нормами кримінального процесуального законодавства України як таке, що підлягає розгляду слідчим суддею у межах кримінального провадження. Водночас у клопотанні захисника відсутні відомості про те, що Головним управлінням ДМС України в Одеській області порушується право, свобода або інтерес підозрюваного ОСОБА_1 у кримінальному провадженні, внаслідок чого є підстави для здійснення судового контролю зі сторони слідчого судді Вищого антикорупційного суду.

Таким чином, слідчий суддя вважає, що клопотання захисника Просянюк О.В. про забезпечення відновлення обмежених прав необхідно повернути особі, яка його подала, як таке, що не підлягає розгляду слідчим суддею під час досудового розслідування у кримінальному провадженні.

Окрім того, слід зазначити, що в разі відмови Головного управління ДМС України в Одеській області повернути ОСОБА_1 здані ним до цього територіального органу паспорти громадянина України для виїзду за кордон, оскарження такої відмови підпадатиме під юрисдикцію адміністративних судів за правилами п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки для розгляду такого спору законом не встановлено інший порядок судового провадження (такий спір не належить до справ, що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства).

Керуючись статтями 3, 7, 9, 26, 395 КПК України,

П О С Т А Н О В И В :

Клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_1 - адвоката Просянюк Ольги Вікторівни, подане у кримінальному провадженні № 52017000000000592 від 05.09.2017, про забезпечення відновлення обмежених прав, повернути особі, яка його подала, разом із доданими до нього матеріалами.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом п`яти днів з дня отримання її копії.

Слідчий суддя О.В. Олійник