- Presiding judge (HACC): Mykhailenko V.V.
- Prosecutor : Sydorenko V.A.
Справа № 991/6383/21
Провадження 1-кс/991/6479/21
У Х В А Л А
іменем України
15 вересня 2021 року м.Київ
Cлідчий суддя Вищого антикорупційного суду Михайленко В.В., розглянувши матеріали клопотання прокурора п`ятого відділу управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора Сидоренко В.А. про надання дозволу на використання результатів негласних слідчих (розшукових) дій в іншому кримінальному провадженні,
ВСТАНОВИЛА:
До Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання прокурора п`ятого відділу управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора Сидоренко В.А. про надання дозволу на використання результатів негласних слідчих (розшукових) дій в іншому кримінальному провадженні.
Клопотання обґрунтоване тим, що Національним антикорупційним бюро України за процесуального керівництва прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52021000000000415 від 27.08.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України.
У клопотанні прокурор просить надати дозвіл на використання у цьому кримінальному провадженні інформації, отриманої під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні № 52021000000000115 від 09.03.2021.
Дослідивши клопотання та долучені до нього матеріали, слідчий суддя дійшла такого висновку.
Відповідно до ст. 1, 2 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України. Завданнями кримінального провадження є, серед іншого, те, щоб до кожного учасника була застосована належна правова процедура.
Відповідно до положень ст. 257 КПК України якщо в результаті проведення негласної слідчої (розшукової) дії виявлено ознаки кримінального правопорушення, яке не розслідується у даному кримінальному провадженні, то отримана інформація може бути використана в іншому кримінальному провадженні тільки на підставі ухвали слідчого судді, яка постановляється за клопотанням прокурора. Слідчий суддя розглядає клопотання згідно з вимогами статей 247 та 248 цього Кодексу і відмовляє у його задоволенні, якщо прокурор, крім іншого, не доведе законність отримання інформації та наявність достатніх підстав вважати, що вона свідчить про виявлення ознак кримінального правопорушення.
Водночас відповідно до частини другої статті 33-1 КПК України слідчі судді Вищого антикорупційного суду здійснюють судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду.
Підсудність Вищого антикорупційного суду визначена в частині першій ст. 33-1 КПК України, згідно з якою Вищому антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження Вищому антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних кримінальних правопорушень, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 206-2, 209, 211, 366-2, 366-3 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п`ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України. Примітка до ст. 45 КК України відносить до корупційних кримінальні правопорушення, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також кримінальні правопорушення, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368-369-2 цього Кодексу..
У відповідності до пункту 20-2 розділу XI "Перехідні положення" КПК (зміни до якого внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду») встановлено, що підсудність Вищого антикорупційного суду, передбачена цим Кодексом для слідчих суддів, поширюється на кримінальні провадження, відомості за якими про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань:
1) з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду";
2) до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду", якщо досудове розслідування здійснюється або здійснювалося Національним антикорупційним бюро України та закінчено прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
З урахуванням зазначених вище вимог закону, які визначають підсудність, слідчим суддям Вищого антикорупційного суду підсудні клопотання у кримінальних провадженнях стосовно корупційних злочинів, перелік яких визначений ст. 33-1 КПК України та приміткою до ст. 45 КК України.
Як підтверджується доданим до клопотання витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 15.09.2021 досудове розслідування у кримінальному провадженні N 52021000000000415 від 27.08.2021 здійснюється щодо кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України, який не віднесений до підсудності Вищого антикорупційного суду чинним законодавством.
Здійснення досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні детективами Національного антикорупційного бюро України за процесуального керівництва Спеціалізованої антикорупційної прокуратури саме по собі не має значення, оскільки не дотримана умова віднесення кримінального провадження до підсудності Вищого антикорупційного суду.
З огляду на викладене у слідчого судді Вищого антикорупційного суду відсутні правові підстави і процесуальні повноваження здійснювати розгляд клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про надання дозволу на використання результатів негласних слідчих (розшукових) дій в іншому кримінальному провадженні. За таких умов зазначене клопотання слід повернути прокурору у зв`язку з його непідсудністю Вищому антикорупційному суду.
Керуючись ст. 1, 2, 33-1, 246-249, 257 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Сидоренка В.А. про надання дозволу на використання результатів негласних слідчих (розшукових) дій в іншому кримінальному провадженні, повернути.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Копію цієї ухвали разом з клопотанням і доданими до нього матеріалами направити прокурору негайно.
Слідчий суддя В.В. Михайленко