- Presiding judge (HACC) : Kryklyva T.H.
Справа № 991/1007/22
Провадження 1-кп/991/7/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2022 року Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді ОСОБА_1
суддів ОСОБА_2
ОСОБА_3
розглянувши клопотання захисника обвинуваченої ОСОБА_4, адвоката ОСОБА_5, про здійснення судового провадження у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52021000000000080 від 09.02.2021, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 ККУкраїни,
ВСТАНОВИВ:
I.Історія провадження
На розгляді Вищого антикорупційного суду перебувають матеріали зазначеного кримінального провадження.
Підготовче судове засідання у цьому кримінальному провадженні призначено на 09год 00хв 21.04.2022.
18.04.2022від захисникаобвинуваченої ОСОБА_4, адвоката ОСОБА_5, надійшло клопотанняпро проведення підготовчого судового засідання в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів та сервісу «Zoom».
Таке прохання захисник пояснив неможливістю повернення на територію України.
ІІ. Мотиви та обґрунтування суду
Пунктом 1, 4 ч. 1 ст. 336 КПК України передбачено, що судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), зокрема у разі неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин, необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження.
Згідно з ч. 2 ст. 336 КПК України суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 67/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, введено воєнний стан терміном на 30 діб, а також запроваджено заходи правового режиму воєнного стану.
15.03.2022 Верховною Радою України затверджений Указ Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» (7168), який передбачає продовження воєнного стану ще на 30 днів.
Відповідно до п. 7 листа Верховного Суду «Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану» №1/0/2-22 від 03.03.2022, якщо через об`єктивні обставини учасник кримінального провадження не може брати участь у засіданні в режимі відеоконферензв`язку за допомогою технічних засобів, визначених КПК України, як виняток можна допускати участь такого учасника в режимі відеоконферензв`язку за допомогою інших засобів, при цьому треба звернути увагу на роз`яснення такому учаснику його процесуальних прав та обов`язків.
Аналогічне положення міститься у п.11 рекомендацій Ради суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану від 02.03.2022.
Вирішуючи клопотання захисника, колегія суддів виходить з того, що за змістом ч. 2 ст. 314 КПК України підготовче судове засідання відбувається за участю, зокрема, захисника згідно з правилами, передбаченими цим Кодексом для судового розгляду.
Частина 1 ст. 318 КПК України встановлює, що судовий розгляд з обов`язковою участю сторін кримінального провадження має бути проведений і завершений протягом розумного строку, тобто об`єктивно необхідного строку для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.
Крім того, ч. 6 ст. 22 КПК України зобов`язує суд створити необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.
Слід констатувати,що у теперішній час внаслідок воєнних дій з боку російської федерації наносяться ракетні та бомбові удари по воєнних та цивільних об`єктах на всій території України, триває збройне протистояння у багатьох населених пунктах держави, що вочевидь створює небезпеку для всіх без виключення громадян. Крім того, наразі об`єктивно існують суттєві обмеження щодо вільного пересування внаслідок відсутності, нерегулярності чи небезпечності транспортного сполучення.
Такі обставини у своїй сукупності свідчать про вірогідність об`єктивних перешкод та реальної небезпеки для учасників кримінального провадження щодо безпосередньої участі у судовому засіданні, особливо, якщо така участь пов`язана з пересуванням на значні відстані.
Зазначене наряду з відсутністю заперечень інших учасників судового провадження проти проведення підготовчого судового засідання у режимі відеоконференції, виправдовує потребу у його здійсненні у дистанційному режимі з використанням захисником власних технічних засобів.
ІІІ. Висновки суду
Отже, оскільки проведення судового засідання у режимі відеоконференцзв`язку забезпечить можливість сторонам взяти участь у підготовчому судовому засіданні, а також створить ефективні умови для забезпечення оперативності судового провадження та дотримання розумних строків судового розгляду, клопотання захисника обвинуваченої ОСОБА_4, адвоката ОСОБА_5, належить задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 336, 369, 372 КПК України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Клопотання захисника обвинуваченої ОСОБА_4, адвоката ОСОБА_5, задовольнити.
Допустити захисника обвинуваченої ОСОБА_4, адвоката ОСОБА_5, до участі у підготовчому судовому засіданні, призначеному на 09год 00хв 21.04.2022, у режимі відеоконференцзв`язку із застосуванням власних технічних засобів та сервісу «Zoom».
Копію ухвали направити захиснику обвинуваченої ОСОБА_4, адвокату ОСОБА_5, на електронну адресу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та повідомити засобами телефонного зв`язку.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2
ОСОБА_3