- Presiding judge (CCC): Shevchenko T.V.
УХВАЛА
28 червня 2022 року
м. Київ
справа № 760/7205/22
провадження № 51-1824 впс 22
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю секретаря
судового засідання ОСОБА_4,
за участю захисника ОСОБА_5,
розглянувши в судовому засіданні клопотання захисника ОСОБА_5, який
діє в інтересах ОСОБА_6, обвинуваченого за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (далі КК), про направлення матеріалів кримінального провадження № 62019000000001618 з одного суду до іншого
в межах юрисдикції різних апеляційних судів,
в с т а н о в и в:
До Верховного Суду в порядку ст. 34 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК) надійшло вищевказане клопотання захисника ОСОБА_5 .
Клопотання мотивовано тим, що кримінальне провадження щодо ОСОБА_6 надійшло до Солом`янського районного суду м. Києва з порушенням правил предметної підсудності, оскільки ОСОБА_6 обвинувачується увчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК, яка зазначена
у примітці до ст. 45 цього Кодексу тавідповідає умовам, визначеним вп.2 ч. 5
ст. 216 КПК.
Учасники судового провадження належним чином повідомлені про день і час розгляду клопотання.
Перевіривши доводи, наведені у клопотанні, дослідивши інші матеріали, надані нарозгляд суду касаційної інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що клопотання захисника підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» Вищий антикорупційний суд є постійно діючим вищим спеціалізованим судом у системі судоустрою України.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» Вищий антикорупційний суд здійснює правосуддя як суд першої та апеляційної інстанцій
З огляду на положення з ч. 3 ст. 34 КПК питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, а також про направлення провадження з одного суду апеляційної інстанції доіншого вирішується колегією суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду за поданням суду апеляційної інстанції або за клопотанням сторін чипотерпілого.
Частиною 1 ст. 33-1 КПК передбачено, що Вищому антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних кримінальних правопорушень, передбачених в примітці ст. 45 КК, статтями 206-2, 209, 211, 366-2, 366-3 КК, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1 - 3 ч. 5 ст. 216 КПК.
Відповідно до ч. 3 ст. 33-1 КПК інші суди, визначені цим Кодексом, не можуть розглядати кримінальні провадження щодо кримінальних правопорушень,
які віднесені до підсудності Вищого антикорупційного суду (крім випадку, передбаченого абз. 7 ч. 1 ст. 34 цього Кодексу).
Пунктом 20-2 Розділу XI «Перехідні положення» КПК України, у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду» № 100-IX від 18 вересня 2019 року (набрав чинності 22 вересня 2019 року) визначено, що підсудність Вищого антикорупційного суду, передбачена цим Кодексом як суду першої інстанції, суду апеляційної інстанції таслідчих суддів, поширюється на кримінальні провадження, відомості за якими про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань:1) з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін додеяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду»; 2) до дня набрання чинності Законом України «Провнесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду», якщо досудове розслідування здійснюється абоздійснювалося Національним антикорупційним бюро України та закінчено прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Згідно з інформацією, наданою Солом`янським районним судом м. Києва,
до цього суду 21 червня 2022 року надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 62019000000001618 щодо ОСОБА_6, обвинуваченого за ч. 5
ст. 191 КК. Судовий розгляд не розпочато.
Відповідно до примітки до ст. 45 КК, зазначене кримінальне правопорушення відноситься до корупційних правопорушень.
Крім того, у кримінальному провадженні наявні умови, передбачені п. 2 ч. 5 ст. 216 КПК, а саме: розмір предмета кримінального правопорушення або завданої ним шкоди в п`ятсот і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої законом на час вчинення злочину (п. 2 ч. 5 ст. 216 КПК в редакції закону станом на час вчинення інкримінованого кримінального правопорушення), а обвинувачений є службовою особою державного органу, оскільки наказом Міністра оборони України від 30 серпня 2016 року був призначений на посаду начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України.
При цьому, відомості про вказане кримінальне правопорушення внесені
до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18 жовтня 2019 року, тобто після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду».
Таким чином, відповідно до вимог ст. 33-1 КПК, розгляд указаного кримінального провадження має здійснювати Вищий антикорупційний суд.
Аналогічне рішення щодо передачі кримінального провадження до Вищого антикорупційного суду вже ухвалювалося Верховним Судом (ухвала Касаційного кримінального суду від 17 червня 2021 року, справа № 633/69/21).
Виходячи зі змісту положень статей 30, 33-1 КПК та з огляду на викладене, колегія суддів вважає за необхідне клопотання захисника задовольнити та направити кримінальне провадження стосовно ОСОБА_6 до Вищого антикорупційного суду для його розгляду по суті.
Керуючись статтями 30, 33-1, 34, пунктом 20-2 Розділу XI «Перехідні положення» КПК, Верховний Суд
п о с т а н о в и в:
Клопотання захисника ОСОБА_5 задовольнити.
Кримінальне провадження № 62019000000001618 щодо ОСОБА_6, обвинуваченого за ч. 5ст. 191КК, направити із Солом`янського районного суду м. Києва до Вищого антикорупційного суду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
С у д д і:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3