Search

Document No. 106097754

  • Date of the hearing: 06/09/2022
  • Date of the decision: 06/09/2022
  • Case №: 991/3246/22
  • Proceeding №: 52018000000000182
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC) : Movchan N.V.

Справа № 991/3246/22

Провадження 1-кс/991/3263/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2022 року м.Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_2., за участі секретаря судового засідання ОСОБА_3., розглянувши клопотання захисника підозрюваної ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_4 про проведення судового засідання у режимі відеоконференції,

УСТАНОВИВ:

У провадженні слідчого судді перебуває клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52018000000000182 від 02.03.2018. Розгляд клопотання призначено у судовому засіданні на 07.09.2022 о 15 год 00 хв.

05.09.2022 на адресу електронної пошти суду від захисника надійшло клопотання, у якому просить допустити його до участі у судовому засіданні у режимі відеоконференції через підсистему електронний суд, так як він у зв`язку із воєнним станом та через особисті обставини знаходиться у м. Одеса і не може прибути до м. Києва.

Дослідивши клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Відповідно до пунктів 4, 5 ч. 1 ст. 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження, наявності інших підстав, визначених судом достатніми.

Частина 2 цієї статті передбачає, що суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, період дії якого продовжено до 21.11.2022.

У листі № 1/0/2-22 від 03.03.2022 «Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану» Верховний Суд зазначив, зокрема, якщо через об`єктивні обставини учасник кримінального провадження не може брати участь у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою технічних засобів, визначених КПК України, як виняток можна допускати участь такого учасника в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою інших засобів, при цьому треба звернути увагу на роз`яснення такому учаснику його процесуальних прав та обов`язків.

Аналогічне положення наявне у п. 10 рекомендацій Ради суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану від 02.03.2022.

Тобто, в умовах воєнного стану, учасник кримінального провадження може бути допущений до участі у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою власних засобів, лише у зв`язку із наявністю об`єктивних обставин, які позбавляють його можливості взяти участь у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою технічних засобів, визначених КПК України.

Разом із тим, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків (ч. ч. 1, 2, 6 ст. 22 КПК України).

Отже, звертаючись із клопотанням про участь у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою власних засобів, учасник кримінального провадження має надати докази на підтвердження неможливості взяти участь у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою технічних засобів, визначених КПК України. Сам по собі факт звернення із клопотанням не є безумовною підставою для його задоволення.

Натомість, захисник, звертаючись із клопотанням про долучення його до засідання у режимі відеоконференцзв`язку через систему електронний суд, не вказав обставин, що унеможливлюють взяти участь у судовому засіданні у режимі відеоконфернції у порядку, визначеному ст. 336 КПК України, з іншого приміщення, не надав доказів на їх підтвердження.

Посилання на введений на території України воєнний стан не є виключною обставиною, яка покладає на слідчого суддю можливість допустити участь такого учасника в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою інших засобів.

Разом з тим, ч. 10 ст. 290 КПК України хоча і визначає строки для розгляду клопотання про встановлення стороні захисту строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, водночас регламентує, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час проведення судового засідання, не перешкоджає розглядові клопотання.

З огляду на викладене, підстави для задоволення клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції відсутні.

Керуючись ст. 107, 172, 336, 372 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_2