Search

Document No. 109884202

  • Date of the hearing: 28/03/2023
  • Date of the decision: 28/03/2023
  • Case №: 991/2413/23
  • Proceeding №: 52019000000000334
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC): Fedorak L.M.

Справа № 991/2413/23

Провадження № 1-кс/991/2687/23

У Х В А Л А

28.03.2023 м. Київ

Суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2, у відкритому судовому засіданні у кримінальному провадженні №52019000000000334,

в с т а н о в и л а:

1.27.03.2023 захисник ОСОБА_3 звернувся із заявою про відвід слідчої судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 52019000000000334.

2.Захисником заявлено відвід з підстав того, що, на його переконання, слідча суддя ОСОБА_4 не може брати участь у розгляді названої скарги з підстав наявності сумніву в її неупередженості.

3.Заяву про відвід захисник обґрунтовує тим, що 14 березня 2023 року слідча суддя ОСОБА_4, задовольняючи клопотання детектива про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваній ОСОБА_5, захисником якої є адвокат ОСОБА_3, фактично надала оцінку доводам захисника, які їй необхідно буде оцінити також під час розгляду скарги цього ж захисника на постанову про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52019000000000334.

4.Слідча суддя ОСОБА_4 повідомлялась про розгляд заяви про відвід, однак у судове засідання не з`явилась, пояснень не надавала.

5.Прокурор та захисник у судове засідання з розгляду заяви про відвід не з`явились.

6.КПК України не встановлює перешкод для розгляду заяви про відвід у випадку не прибуття належним чином повідомлених учасників, а тому вважає за можливе розглянути заяву у відсутність учасників провадження.

7.Суддя відмовляє у задоволенні такої заяви з огляду на наступне.

8.Стаття 75 КПК України встановлює перелік обставин, що виключають участь слідчого судді у кримінальному провадженні, до яких належать випадки: (1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача; (2) якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник; (3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження; (4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості; (5) у випадку порушення встановленого частиною третьою статті 35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.

9.Отже, наведені випадки не пов`язані із можливістю оскарження у такий спосіб рішень, дій чи бездіяльності слідчого судді.

10.Окремо вважаю за необхідне звернути увагу на критерії визначення неупередженості слідчого судді. Такі не визначаються КПК України, однак сформовані Європейським судом з прав людини (далі - ЄСПЛ).

11.Останній у рішенні у справі «Олександр Волков проти України» від 09 квітня 2013 року (заява № 21722/11) зазначив, що, як правило, безсторонність означає відсутність упередженості та необ`єктивності. Згідно з усталеною практикою ЄСПЛ існування безсторонності для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції повинно встановлюватися згідно із суб`єктивним критерієм із врахуванням особистих переконань та поведінки конкретного судді, тобто, чи мав суддя особисту упередженість або, чи був він об`єктивним у цій справі, та об`єктивним критерієм, іншими словами, шляхом встановлення того, чи забезпечував сам суд та, серед інших аспектів, його склад, достатні гарантії для того, щоб виключити будь-який обґрунтований сумнів у його безсторонності (п. 104 рішення).

12.Стосовно суб`єктивного критерію, особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного (рішення у справі «Білуха проти України» (Belukha v. Ukraine), п.п. 49, 50). Тест об`єктивності передбачає встановлення того, чи наявні доказані факти, які можуть викликати сумніви у неупередженості (рішення у справі «Кастільо Альгар проти Іспанії» (Castillo Algar v. Spain), п. 45). Водночас, при визначенні наявності законних підстав сумніватися у безсторонності певного судді позиція особи, яка заявляє відвід, має важливе, але не вирішальне значення, вирішальним є те, чи є відповідні побоювання виправданими (рішення у справі «Ветштайн проти Швейцарії» (Wettstein v. Switzerland), п. 44).

13.Отже, особиста безсторонність судді презюмується, доки не встановлена на підставі доказів наявність виправданих побоювань щодо його неупередженості.

14.Поряд з цим, до виправданих побоювань щодо неупередженості судді не може належати незгода учасника провадження з процесуальними рішеннями, діями чи бездіяльністю слідчого судді. У випадку наявності такої, КПК України встановлює засаду забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності (ст. 24).

15.Суддя не вбачає упередженості слідчої судді ОСОБА_4 у тому, що під час розгляду скарги захисника на постанову про зупинення досудового розслідування потрібно буде надавати оцінку доводам захисника, з приводу яких слідча суддя уже висловлювалась у кримінальному провадженні. Адже стаття 94 КПК України установлює механізм ухвалення слідчим суддею відповідного процесуального рішення, зокрема, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, слідчий суддя оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку, яке підлягає також перевірці у порядку оскарження. Поряд з цим, кримінальний процесуальний закон у такому випадку не виключає участь судді у провадженні.

16.Суддя відзначає, що надання слідчим суддею однакової правової оцінки схожим обставинам, є запорукою сталості його судової практики та підтверджує відсутність схильності до «вибіркового правосуддя», що, однак, не вказує на психологічну зв?язаність із попередніми позиціями в інших справах за аналогічних обставин. Водночас, слідчий суддя не позбавлений права змінити свою думку, виходячи з тенденцій тлумачення норм права судами вищих інстанцій, міжнародних судових інституцій, що забезпечується, зокрема, шляхом оскарження судових рішень.

17.Це, на переконання судді, узгоджується із наведеним алгоритмом ухвалення слідчим суддею рішень.

18.За таких обставин, сама по собі ймовірність ухвалення процесуального рішення не на користь скаржника не може бути підставою для відводу, за відсутності доказів особистої упередженості слідчого судді.

19.Ураховуючи те, що підстави для відводу відсутні, у задоволенні відповідної заяви належить відмовити.

Керуючись статтями 75, 81, 372 КПК України, суддя

п о с т а н о в и л а:

У задоволенні заяви захисника ОСОБА_3 про відвід слідчої судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_4 від участі у кримінальному провадженні №2019000000000334 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.

Ухвала окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Суддя ОСОБА_1