- Presiding judge (HACC): Sikora K.O.
991/5143/23
1-кс/991/5164/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.06.2023 місто Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю детектива ОСОБА_2 (надалі - детектив), розглянувши клопотання № 19/5814т від 12.06.2023 детектива Національного антикорупційного бюро ОСОБА_3, погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_4, про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій (надалі - НСРД) та матеріали досудового розслідування, внесеного 09.06.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань (надалі - ЄРДР) за № 52023000000000250, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,
ВСТАНОВИЛА:
1.Зміст клопотання детектива
Детектив звернувся до слідчого судді Вищого антикорупційного суду з клопотанням про надання дозволу на проведення комплексу НСРД щодо ОСОБА_5 у зазначеному кримінальному провадженні.
Клопотання у частині необхідності надання дозволу на проведення комплексу НСРД строком не менше двох місяців детектив обґрунтовує тим, що:
- НАБУ здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом вимагання неправомірної вигоди за попередньою змовою групою осіб;
- ОСОБА_5 залучений до конфіденційного співробітництва, отже щодо нього необхідно отримати дозвіл на проведення НСРД.
2.Обставини, встановлені в ході досудового розслідування, які вбачаються з клопотання детектива
З клопотання детектива вбачається, що суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_6 за попередньою змовою з адвокатом ОСОБА_7 вимагають неправомірну вигоду з ОСОБА_5 за непритягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У своєму клопотанні детектив просить надати дозвіл на проведення НСРД щодо ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обставинами, викладені у клопотанні, підтверджуються протоколом допиту від 09.06.2023, роздруківкою з сайту Судова влада, протоколом про вчинення адміністративного правопорушення від 07.01.2023, договором від 18.05.2023.
3.Оцінка слідчого судді
Судом у судовому засіданні оглянуті документи, надані детективом на підтвердження своєї позиції, та за допомогою особової картки Державної міграційної служби, протоколу допиту від 09.06.2023 перевірена достовірність наданих ідентифікуючих ознак ОСОБА_5, номеру мобільного телефону, яким він користується. При цьому детективом було заперечено належність ОСОБА_5 до кола спеціальних суб`єктів, щодо яких законом встановлено додаткові гарантії.
Розглянувши клопотання та матеріали кримінального провадження, надані детективом, заслухавши детектива, слідчий суддя дійшла висновку про необхідність задоволення клопотання з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 246 КПК України негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про кримінальне правопорушення та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в інший спосіб. Негласні слідчі (розшукові) дії, передбачені статтями 260, 261, 262, 263, 264 (в частині дій, що проводяться на підставі ухвали слідчого судді), 267, 269, 269-1, 270, 271, 272, 274 цього Кодексу, проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких або особливо тяжких злочинів.
Частиною 3 ст. 248 КПК України передбачено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії, якщо прокурор, слідчий доведе наявність достатніх підстав вважати, що:
1) вчинене кримінальне правопорушення відповідної тяжкості;
2) під час проведення негласної слідчої (розшукової) дії можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин кримінального правопорушення або встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення.
Фабула зазначеного кримінального провадження у сукупності з дослідженими обставинами кримінального провадження та поясненнями детектива дає підстави слідчому судді вважати обґрунтованими доводи про можливе вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, яке відповідно до ст. 12 цього ж кодексу та п. 1 ч. 5 ст. 216, ст. 33-1 КПК України належить до тяжкого кримінального правопорушення, віднесеного до предметної підсудності Вищого антикорупційного суду, відповідно.
Також слідчим суддею встановлено, що строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні станом на дату розгляду клопотання не сплив.
Слідчий суддя дійшла переконання, що детективом наведені відомості, наявні в органу досудового розслідування, що стали підставою для єдино можливого висновку про необхідність проведення НСРД, дозвіл на проведення яких просить дати детектив і під час яких буде досягнуто той результат, який намагається досягти слідство:
- візуальне спостереження за особою у публічно доступних місцях;
- аудіо-, відеоконтроль особи;
- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж.
Під час проведення вищевказаних НСРД можливо отримати докази, а саме: фактичні дані про розмови стосовно обставин вчинення злочину, приховування його слідів, встановлення місць зустрічі співучасників злочинів та осіб, які володіють інформацією про злочин, місцезнаходження приміщень, де можуть зберігатись речі і документи, що мають суттєве значення для кримінального провадження, викриття невідомих слідству осіб, що самостійно та в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину або встановлення осіб, які його вчинили.
Метою вказаних НСРД є збирання доказів та підтвердження доведеності факту вчинення відповідною особою тяжкого кримінального правопорушення, а також встановлення причетності інших осіб, які мають стосунок до вчинення описаного злочину, з огляду на неможливість отримання таких відомостей у інший законний спосіб.
Отримання відомостей про вчинення кримінального правопорушення в інший спосіб неможливо, оскільки проведення виключно гласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні надасть можливість зацікавленим особам вчинити дії, направлені на знищення доказів протиправної поведінки.
Вказане кримінальне правопорушення є тривалим у часі, протиправні дії, які вчиняються, мають систематичний характер, отже строк проведення НСРД повинен становити 2 місяці.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 246 - 249, 260, 263, 264, 269, 372 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИЛА:
1. Клопотання задовольнити.
2. Надати дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій щодо ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме:
- аудіо-, відео контроль особи ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 (втручання у приватне спілкування, яке проводиться без її відома, з метою фіксації розмов цієї особи або інших звуків, рухів, дій, пов`язаних з її діяльністю або місцем перебування);
- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж (комплекса технічних засобів електронних комунікацій та споруд, призначених для надання електронних комунікаційних послуг) по абонентському номеру НОМЕР_1 ;
- спостереження за ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, яке полягає у візуальному спостереженні за ним з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження.
3. Строк дії ухвали до 14.08.2023 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1