Search

Document No. 118252031

  • Date of the hearing: 08/04/2024
  • Date of the decision: 09/04/2024
  • Case №: 161/19903/18
  • Proceeding №: 52016000000000357
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC): Nohachevskyi V.V.

Справа № 161/19903/18

Провадження № 1-в/991/2/24

УХВАЛА

про повернення клопотання про звільнення від

відбування покарання

9 квітня 2024 рокумісто Київ

Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів ОСОБА_1 (головуючий), ОСОБА_2, ОСОБА_3 розглянув клопотання засудженого ОСОБА_4 про звільнення від відбування покарання за хворобою.

08.04.2024 до суду надійшло зазначене клопотання. З його змісту вбачається, що вироком Вищого антикорупційного суду (далі - ВАКС) від 16.03.2023 у кримінальному провадженні № 52016000000000357 ОСОБА_4 було визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (далі - КК України), та призначено йому покарання у виді 7 (сім) років 6 (шість) місяців позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком 3 (три) роки, з конфіскацією частини належного йому на праві власності майна.

Ухвалою апеляційної палати ВАКС від 22.03.2024 цей вирок залишено без змін.

Заявник наголошував на тому, що він є пенсіонером, інвалідом II групи, стан його здоров`я з моменту направлення обвинувального акта до суду та ухвалення вироку значно погіршився.

Вказані ним в обґрунтування клопотання хвороби є тяжкими та входять до Переліку захворювань, які є підставою для подання до суду матеріалів про звільнення засуджених від подальшого відбування покарання (Додаток 12 до Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі), затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 15.08.2014 № 1348/5/572.

Так, на думку ОСОБА_4, зазначені обставини свідчать про можливість звільнення його від відбування основного покарання у виді позбавлення волі за хворобою.

Водночас засуджений також вказав, що наразі не перебуває під вартою та не відбуває покарання у відповідній установі відбування покарання.

Дослідивши зазначене клопотання, колегія суддів дійшла висновку про те, що воно не підлягає вирішенню Вищим антикорупційним судом зважаючи на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 84 КК України особа, яка після вчинення кримінального правопорушення або постановлення вироку захворіла на іншу тяжку хворобу, що перешкоджає відбуванню покарання, може бути звільнена від покарання або від подальшого його відбування. При вирішенні цього питання суд враховує тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, характер захворювання, особу засудженого та інші обставини справи.

Під час виконання вироків суд, визначений ч. 2 ст. 539 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), має право вирішувати, зокрема, питання про звільнення від покарання за хворобою (п. 6 ч. 1 ст. 537 КПК).

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 539 КПК клопотання (подання) про вирішення питання, пов`язаного із виконанням вироку, подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання, - у разі необхідності вирішення питань, передбачених, зокрема пунктом 6 частини першої статті 537 цього Кодексу.

Тобто клопотання про звільнення засудженого від покарання за хворобою має розглядати місцевий суд, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання.

Суд встановив, що на момент звернення з відповідним клопотанням, вирок щодо ОСОБА_4 набрав законної сили, проте останній ще не почав відбувати призначене йому покарання.

Отож, на переконання колегії суддів, відповідно до вимоги кримінального процесуального законодавства Вищий антикорупційний суд не уповноважений вирішувати питання звільнення засуджених від покарання за хворобою.

У зв`язку з викладеним, зазначене клопотання слід повернути особі, яка його подала.

На підставі викладеного, суд постановив:

-клопотання засудженого ОСОБА_4 про звільнення від відбування покарання за хворобою повернути особі, яка його подала;

-копію ухвали невідкладно направити особі, яка подала клопотання, разом з клопотанням та усіма доданими до нього матеріалами.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Ухвала може бути оскаржена до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Апеляційна скарга подається протягом семи днів з дня отримання її копії через Вищий антикорупційний суд.

Судді

ОСОБА_2 ОСОБА_1 ОСОБА_3