- Presiding judge (HACC): Bitsiuk A.V.
Справа № 991/3486/24
Провадження 1-кс/991/3523/24
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2024 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Києві клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3, погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_4, про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у рамках кримінального провадження № 52023000000000600 від 01.12.2023,
ВСТАНОВИВ:
До Вищого антикорупційного суду надійшло вищевказане клопотання (далі - Клопотання).
Клопотання мотивовано тим, що групою детективів Національного антикорупційного бюро України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52023000000000600 від 01.12.2023 (далі - Кримінальне провадження), у рамках якого виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до речей та документів, що перебувають у володінні банківської установи ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Від детектива надійшла заява про розгляд Клопотання за його відсутності.
Представник володільця речей і документів повідомлявся належним чином про дату, час та місце судового засідання, однак до суду не з`явився, причини неявки невідомі.
Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Враховуючи положення ч. 4 ст. 163 КПК України та з метою дотримання розумних строків розгляду клопотання, що є одним з пріоритетних завдань кримінального провадження, здійснення якого має забезпечити, зокрема, слідчий суддя на досудовому провадженні, з метою дотримання прав, свобод та інтересів учасників провадження та забезпечення швидкого судового розгляду, слідчий суддя вважає можливим провести розгляд Клопотання за відсутності детектива та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.
У зв`язку з неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, та на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування кримінального провадження в суді за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Дослідивши Клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачено такий вид заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
За ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 562 КПК України, у разі якщо при зверненні за допомогою в іноземній державі необхідно виконати процесуальну дію, для проведення якої в Україні потрібен дозвіл прокурора або суду, така процесуальна дія потребує надання відповідного дозволу прокурором або судом у порядку, встановленому цим Кодексом, лише у разі, якщо це передбачено міжнародним договором або є обов`язковою умовою надання такого виду допомоги за законодавством запитуваної сторони. При цьому строк дії такого дозволу не обмежується, а належно засвідчена копія дозволу долучається до матеріалів запиту.
Як випливає з даної норми закону, якщо міжнародним договором або положеннями законодавства тієї іноземної держави, до якої уповноважений орган України звертається за правовою допомогою, передбачено, що обов`язковою умовою при зверненні до такої іноземної держави за допомогою (шляхом направлення запиту про міжнародну правову допомогу), яка полягає у виконанні певної процесуальної дій у відповідній іноземній державі (такої процесуальної дії, проведення якої на території України є неможливим без отримання дозволу суду або прокурора), є надання дозволу прокурора або суду тієї держави, яка звертається за допомогою (України), на проведення такої процесуальної дії, у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, то лише тоді надання відповідного дозволу прокурором або судом України на проведення такої процесуальної дії з метою долучення такого дозволу до матеріалів запиту про міжнародну правову допомогу є необхідним при зверненні уповноваженого органу України до компетентного органу цієї іноземної держави за допомогою у вигляді проведення відповідної процесуальної дії.
Отже, саме наявність вищезазначеної умови є підставою для звернення органу досудового розслідування до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення процесуальної дії як передумова для звернення до компетентного органу іноземної держави із запитом про міжнародну правову допомогу з урахуванням надання доказів на підтвердження існування відповідної умови.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
Під час судового розгляду встановлено, що детектив звернувся до суду із Клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні банківської установи ІНФОРМАЦІЯ_2, з метою подальшого звернення до компетентних органів Сполучених Штатів Америки (далі - США) із запитом про міжнародну правову допомогу у Кримінальному провадженні.
Зі свого боку, зі змісту Клопотання та доданих до нього матеріалів вбачається, що у матеріалах Клопотання відсутні відомості щодо наявності правових норм у міжнародних договорах, учасником яких є США, які ратифіковані Верховною Радою України, якими передбачено необхідність надання дозволу на проведення процесуальної дії (здійснення тимчасового доступу до документів) слідчим суддею за правилами Кримінального процесуального кодексу України для виконання компетентним органом США запиту про міжнародну правову допомогу щодо проведення такої процесуальної дії (отримання тимчасового доступу до документів із можливістю їх вилучення) на території відповідної іноземної держави; відсутні відомості про те, що обов`язковою умовою надання такого виду допомоги за законодавством запитуваної сторони - США, є дозвіл суду держави, яка звертається із запитом про міжнародну правову допомогу - України, на проведення процесуальної дії (здійснення тимчасового доступу до документів).
З огляду на викладене, оскільки, детектив звернувся до суду із клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів як передумова для звернення із запитом про міжнародну правову допомогу до компетентних органів США, враховуючи вимоги ч. 2 ст. 562 КПК України, беручи до уваги, що у матеріалах клопотання відсутні відомості про те, що для виконання компетентним органом США запиту про міжнародну правову допомогу щодо отримання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні банківської установи ІНФОРМАЦІЯ_2 (США) є необхідним надання дозволу на тимчасовий доступ до документів слідчим суддею за правилами Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя дійшов до висновку про відсутність підстав для надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні банківської установи ІНФОРМАЦІЯ_2 (США).
За такого, у задоволенні Клопотання детектива слід відмовити.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 309, 369-372, 562, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_5