Search

Document No. 120629086

  • Date of the hearing: 19/07/2024
  • Date of the decision: 19/07/2024
  • Case №: 991/6022/24
  • Proceeding №: 52024000000000171
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Decision type: Decision on temporary access
  • Presiding judge (HACC): Maslov V.V.

Справа № 991/6022/24

Провадження 1-кс/991/6056/24

У Х В А Л А

19 липня 2024 року м. Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1,

за участю:

секретаря судового засідання - ОСОБА_2,

адвокатів - ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання адвоката ОСОБА_3, подане в інтересах ОСОБА_5, про тимчасовий доступ до документів у кримінальному провадженні № 52024000000000171,

В С Т А Н О В И В:

І. Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається

1.На розгляд слідчого судді надійшло вищезазначене клопотання адвоката ОСОБА_6, подане в інтересах ОСОБА_5 .

2.За змістом клопотання адвокат просить надати йому дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, перебувають у володінні оператора мобільного зв`язку Приватного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1, юридична адреса якого АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучити вказані документи в електронній формі, зокрема документи з інформацією по абонентським телефонним номерам НОМЕР_2 та НОМЕР_3 за період часу з 01.01.2024 по 01.06.2024, а саме:

- даних щодо вхідних і вихідних дзвінків та SMS - повідомлень споживача телекомунікаційних послуг із зазначенням дати, часу, тривалості з`єднань, ІМЕІ споживача та абонентських номерів споживача, ІМЕІ та абонентських номерів абонентів, з якими здійснювалося з`єднання, азимутів, з посиланням на ретранслятор та прив`язку до базових станцій через які здійснювалось з`єднання, із зазначенням їх адрес, з урахуванням нульових дзвінків вказаних номерів телефону;

- даних щодо Інтернет - з`єднань споживача телекомунікаційних послуг (3G-трафік і GPRS-трафік із зазначенням дати, часу, тривалості з`єднань, ІМЕІ споживача, азимутів, з посиланням на ретранслятор та прив`язку до базових станцій через які здійснювалось з`єднання, із зазначенням їх адрес);

- інформації про міжнародний ідентифікатор споживача телекомунікаційних послуг (IMSI);

- паспортних даних фізичної особи чи реєстраційних даних юридичної особи - споживачів телекомунікаційних послуг (у разі, якщо такі послуги надаються на умовах контрактного підключення).

3.Клопотання обґрунтоване тим, що у провадженні Національного антикорупційного бюро України (далі - НАБУ) перебуває кримінальне провадження № 52024000000000171 за підозрою ОСОБА_5 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК.

4.Адвокат ОСОБА_3 зазначає, що вказане кримінальне провадження здійснюється щодо обставин, нібито, пропозиції неправомірної вигоди службовим особам САП та НАБУ за вчинення такими службовими особами дій з використанням наданої їм влади чи службового становища в інтересах підозрюваної - Голови правління АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_7 у кримінальному провадженні, яке розслідується детективами НАБУ, а саме: відновлення досудового розслідування зі стадії ст. 290 КПК; перекваліфікації кримінального діяння зі ст. 364-1 КК на ст. 366 КК; виділення епізоду ОСОБА_7 та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в окреме провадження; зміну підслідності нового кримінального провадження за органами Національної поліції (ГСУ НП) та передачу матеріалів справи за підслідністю.

5.Як зазначає у клопотанні адвокат, за версією органу досудового розслідування, ОСОБА_5, для реалізації зазначеної злочинної мети починаючи з 09.04.2024 розпочав спілкування із ОСОБА_8 25.10.1984 (дійсні анкетні данні змінено відповідно до постанови про застосування заходів безпеки від 11.04.2024) шляхом надсилання текстових, аудіо повідомлень різного змісту за допомогою застосунку «Signal» на мобільний номер НОМЕР_2, який належав ОСОБА_8, а також, шляхом безпосередніх зустрічей із ОСОБА_8, під час яких, нібито, пропонував передачу неправомірної вигоди службовим особам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (далі-САП) та НАБУ.

6.Для перевірки версії сторони захисту щодо провокації злочину шляхом встановлення, зокрема, даних щодо періоду користування ОСОБА_8 зазначеними у клопотанні абонентськими номерами, стороні захисту необхідно отримати інформацію, що перебуває у володінні оператора мобільного зв`язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

7.Отже, на переконання адвоката, указані в клопотанні документи самі по собі та в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення всіх обставин кримінального провадження.

ІІ. Позиції учасників кримінального провадження

8.Адвокати ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у судовому засіданні підтримали клопотання з підстав, викладених у ньому.

9.Представники осіб, у володінні яких знаходяться документи, тимчасовий доступ до яких просить надати захисник, в судове засідання не з`явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

ІІІ. Положення закону, якими керувався слідчий суддя при постановленні ухвали

10.У відповідності до підпункту 5 ч. 2 ст. 131 КПК тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.

11.Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) (ч. 1 ст. 159 КПК).

12.Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

13.Водночас, у ч. 5, 6 ст. 163 КПК зазначено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

- перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

- самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

- не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю або якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

IV. Встановлені слідчим суддею обставини та мотиви, з яких виходив слідчий суддя при постановленні ухвали

Щодо повноважень слідчого судді на розгляд клопотання

14.Дослідивши матеріали клопотання слідчий суддя встановив, що воно подане у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, згідно із ст. 33-1, 216 КПК, а тому його розгляд належить до повноважень слідчого судді Вищого антикорупційного суду.

Щодо того, чи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної особи документи, зазначені у клопотанні захисника

15.Як встановлено з долучених до клопотання копій заяви від 11.04.2024 та протоколів допиту свідку ОСОБА_8 від 11.04.2024 (а.с. 6-10), останній повідомив, що використовує абонентські номери НОМЕР_2 та НОМЕР_3 .

16.Відповідно до відкритих загальновідомих відомостей номери з кодом 050 обслуговуються оператором мобільного зв`язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

17.З огляду на зазначене, слідчий суддя не ставить під сумнів доводи захисника стосовно того, що зазначені у клопотанні документи перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », оскільки ч. 8 ст. 105 Закону України «Про електронні комунікації» передбачає, що постачальники електронних комунікаційних послуг повинні вести достовірний облік електронних комунікаційних послуг, що надаються ними, а також зберігати записи про надані електронні комунікаційні послуги протягом строку позовної давності, визначеного законом.

18.Окрім того, ч. 1 ст. 121 вказаного Закону передбачено, що доступ до інформації про споживача, факти надання електронних комунікаційних послуг, здійснюється на підставі рішення слідчого судді.

Щодо значення наведених у клопотанні захисника документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні

19.У своєму клопотанні захисник зазначає, що кримінальне провадження № 52024000000000171 розслідується щодо обставин, за яких ОСОБА_5, імовірно висловив пропозицію детективам НАБУ, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52022000000000091, та прокурорам САП, які здійснюють процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у цьому ж провадженні надання неправомірної вигоди, за вчинення такими службовими особами дій з використання наданих їм влади та службового становища в інтересах підозрюваної - Голови правління АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_7 у кримінальному провадженні, яке розслідується детективами НАБУ, а саме: відновлення досудового розслідування зі стадії ст. 290 КПК; перекваліфікація кримінального діяння зі ст. 364-1 КК на ст. 366 КК; виділення епізоду ОСОБА_7 та АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в окреме провадження; зміну підслідності нового кримінального провадження за органами Національної поліції (ГСУ НП) та передачу матеріалів справи за підслідністю.

20.На переконання захисника тимчасовий доступ до вказаних у клопотанні документів може підтвердити версію сторони захисту про ймовірне конфіденційне співробітництво ОСОБА_8 з службовими особами НАБУ задовго до внесення відомостей до ЄРДР у зазначеному кримінальному провадженні.

21.З огляду на наведене, вбачається, що документи, доступ до яких просить надати захисник, можуть містити відомості, що мають важливе значення для з`ясування всіх обставин кримінального провадження.

Щодо того, чи становлять зазначені у клопотанні захисника документи собою або включають документи, які містять охоронювану законом таємницю

22.Згідно з клопотанням захисника документи, до яких він просить надати тимчасовий доступ, відповідно до ст. 162 КПК містять охоронювану законом таємницю, а саме: інформацію, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв`язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалість, маршрути передавання тощо.

Щодо можливості використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених у клопотанні захисника документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів

23.На переконання слідчого судді відомості, що містяться в зазначених у клопотанні захисника документах можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, оскільки безпосередньо можуть підтвердити або спростувати обставини, що мають значення для кримінального провадження, зокрема щодо провокації кримінального правопорушення.

24.Оскільки документи, про тимчасовий доступ до яких просить захисник ОСОБА_3, містять охоронювану законом таємницю, а саме: інформацію, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв`язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалість тощо, отримати вказані документи іншим шляхом, окрім як на підставі вмотивованого рішення суду про надання тимчасового доступу до них, неможливо.

Щодо строку дії ухвали

25.Слідчий суддя вважає за необхідне визначити строк дії ухвали два місяці, оскільки такий строк забезпечить достатній час для здійснення підготовки та проведення такого заходу забезпечення кримінального провадження.

На підставі викладеного і керуючись ст. 131, 132, 159 - 164, 309, 372 КПК, слідчий суддя

П О С Т А Н О В И В:

1.Клопотання адвоката ОСОБА_3, подане в інтересах ОСОБА_5, про тимчасовий доступ до документів задовольнити.

2. Надати адвокату ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до документів (з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій в електронній формі), які містять охоронювану законом таємницю, що перебувають у володінні Приватного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_2 ), зокрема: документів з інформацією по абонентським телефонним номерам НОМЕР_2 та НОМЕР_3 за період часу з 01.01.2024 по 01.06.2024, а саме:

- даних щодо вхідних і вихідних дзвінків та SMS - повідомлень споживача телекомунікаційних послуг із зазначенням дати, часу, тривалості з`єднань, ІМЕІ споживача та абонентських номерів споживача, ІМЕІ та абонентських номерів абонентів, з якими здійснювалося з`єднання, азимутів, з посиланням на ретранслятор та прив`язку до базових станцій через які здійснювалось з`єднання, із зазначенням їх адрес, з урахуванням нульових дзвінків вказаних номерів телефону;

- даних щодо Інтернет - з`єднань споживача телекомунікаційних послуг (3G-трафік і GPRS-трафік із зазначенням дати, часу, тривалості з`єднань, ІМЕІ споживача, азимутів, з посиланням на ретранслятор та прив`язку до базових станцій через які здійснювалось з`єднання, із зазначенням їх адрес);

- інформації про міжнародний ідентифікатор споживача телекомунікаційних послуг (IMSI);

- паспортних даних фізичної особи чи реєстраційних даних юридичної особи - споживачів телекомунікаційних послуг (у разі, якщо такі послуги надаються на умовах контрактного підключення).

3. Строк дії ухвали - два місяці з дня її постановлення (до 19.09.2024), але не довше строків досудового розслідування.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1