- Presiding judge (HACC): Moisak S.M.
Справа № 991/12482/24
Провадження 1-кп/991/120/24
У Х В А Л А
19 листопада 2024 року м.Київ
Суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2,
прокурора ОСОБА_3,
захисників ОСОБА_4, ОСОБА_5,
обвинуваченого ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у приміщенні зали суду в місті Києві клопотання захисника ОСОБА_4, про закриття кримінального провадження, внесеного 11 квітня 2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52024000000000171 за обвинуваченням:
ОСОБА_6, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Києві, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, проживає за адресою: АДРЕСА_2,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 369 КК України,
В С Т А Н О В И В:
На розгляді Вищого антикорупційного суду перебуває обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 52024000000000171 від 11.04.2024 за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Ухвалою суду від 07.11.2024 у вказаному провадженні призначено підготовче судове засідання.
До початку підготовчого судового засідання захисником ОСОБА_4 подано до суду клопотання про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Доводи клопотання про закриття кримінального провадження
В обґрунтування поданого клопотання захисник зазначає, що на підставі рішення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури від 26.06.2024 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52024000000000171 продовжено до 3-х місяців, а саме до 04.09.2024. В межах зазначеного строку стороні захисту повідомлено про завершення досудового розслідування та надано доступ до матеріалів досудового розслідування. На момент повідомлення про завершення досудового розслідування залишалося 13 днів фактичного строку досудового розслідування. Під час виконання вимог ст. 290 КПК України сторона обвинувачення приймала процесуальні рішення у формі постанов про відмову у задоволенні клопотань сторони захисту. Загалом таких процесуальних рішень було шість, перше датовано 31.08.2024. Таким чином, на переконання захисника, 31.08.2024 мало місце відновлення досудового розслідування. Оскільки після вказаної дати стороні захисту повторно не повідомлялося про завершення досудового розслідування, то строк досудового розслідування продовжив обраховуватися та сплив 13.09.2024. Натомість обвинувальний акт у кримінальному провадженні складено 01.11.2024 та направлено до суду 04.11.2024. Тобто, на переконання захисника. поза межами строку досудового розслідування. Посилаючись на викладене захисник просить кримінальне провадження закрити на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Позиція сторін
Захисник ОСОБА_4 в судовому засіданні подане клопотання підтримала, пояснення надала аналогічні письмовому клопотанню. Наполягала на тому, що момент прийняття стороною обвинувачення процесуального рішення під час виконання вимог ст. 290 КПК України є фактом відновлення досудового розслідування. Відтак, після вказаного рішення сторона обвинувачення повинна була повторно повідомляти сторону захисту про завершення досудового розслідування. Оскільки вказаного повідомлення здійснено не було, то з 31.08.2024 строк досудового розслідування почав обраховуватися далі та сплив 13.09.2024. Таким чином обвинувальний акт складено та направлено до суду поза межами строку досудового розслідування. Просила кримінальне провадження закрити.
Захисник ОСОБА_5 та обвинувачений ОСОБА_6 підтримали клопотання.
Прокурор ОСОБА_3 заперечила проти задоволення клопотання. Зазначила, що клопотання є необґрунтованим та не ґрунтується на приписах законодавства. Сторона обвинувачення приймаючи процесуальні рішення у формі постанов про відмову у задоволенні клопотань захисників діяла з метою виконання обов`язку щодо розгляду відповідних клопотань. Надала пояснення стосовно того, що обчислення строків досудового розслідування у вказаному провадженні було зупинене в день виконання вимог ст. 290 КПК України та подальший облік розпочався з дати, яка була встановлення слідчим суддею в ухвалі про обмеження захисту у строках для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування через їх зволікання. Наполягала на тому, що строки досудового розслідування у вказаному провадженні не пропущені та відсутні підстави для задоволення клопотання захисника. Просила відмовити у задоволенні клопотання про закриття кримінального провадження.
Оцінка та висновки суду щодо вирішення клопотання про закриття кримінального провадження
Дослідивши клопотання та надані сторонами пояснення, Суд дійшов таких висновків.
Пунктом 2 частиною 3 статті 314 КПК України передбачено право суду у підготовчому судовому засіданні закрити провадження, зокрема, у випадку встановлення підстав, передбачених п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України, а саме у зв`язку з тим, що після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК України.
Досудове розслідування - це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності (п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК України). При цьому, досудове розслідування має бути закінчено в межах строку, визначеного ст. 219 КПК України.
Частина 1 статті 219 КПК України встановлює, що строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців.
Разом з цим, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у двомісячний строк, такий строк може були продовжений, зокрема, заступником Генерального прокурора до трьох місяців (п. 1 ч. 3 ст. 294 КПК України).
Водночас частина 5 статті 219 КПК України встановлює, зокрема, що строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 цього Кодексу, не включається у строки, передбачені цією статтею, крім дня повідомлення підозрюваному, його захиснику про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
Як встановлено Судом із клопотання, пояснення сторін та реєстру матеріалів досудового розслідування, 04.06.2024 ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 52024000000000171 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
26.07.2024 заступником Генерального прокурора - керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури винесено постанову про продовження строку досудового розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні до трьох місяців, тобто до 04.09.2024.
22.08.2024 стороні захисту, на виконання вимог ст. 290 КПК України, повідомлено про завершення досудового розслідування та надано доступ до матеріалів досудового розслідування.
31.08.2024 детективом Національного антикорупційного бюро України прийнято процесуальне рішення у формі постанови про відмову у задоволенні клопотання сторони захисту.
01.11.2024 у даному кримінальному провадженні складено обвинувальний акт, який 04.11.2024 скеровано до суду.
Беручи до уваги наведені стороною захисту дати, які мають значення для обчислення строків досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52024000000000171, в своєму поєднані (дату початку обчислення строку досудового розслідування, дату продовження строку досудового розслідування з датою до якої строк було продовжено, дату «зупинення» обчислення строку у зв`язку з виконанням вимог ст. 290 КПК України та дату направлення обвинувального акта до суду), враховуючи приписи законодавства щодо обчислення строків досудового розслідування, Суд дійшов висновку, що твердження сторони захисту про закінчення строків досудового розслідування через прийняття стороною обвинувачення процесуального рішення у формі постанови про відмову у задоволенні клопотання захисника під час ознайомлення захисту з матеріалами досудового розслідування та не повідомлення останніх про повторне відкриття матеріалів досудового розслідування не відповідає дійсності та не ґрунтується на нормах Кримінального процесуального кодексу України.
В судовому засіданні сторонами не оспорювалося факту того, що в межах строку досудового розслідування стороною обвинувачення виконано вимоги ст. 290 КПК України. Таким чином, Судом встановлено, що 22.08.2024 строк досудового розслідування зупинив своє обчислення до моменту ознайомлення сторони захисту з матеріалами досудового розслідування.
Так, єдиною нормою, яка врегульовує питання відновлення досудового розслідування у кримінальному провадженні є стаття 282 КПК України. Частина перша зазначеної статті передбачає можливість відновлення досудового розслідування, тобто продовження обчислення строку досудового розслідування, зокрема, у зв`язку з необхідністю проведення слідчих (розшукових) чи інших процесуальних дій.
Таким чином, законодавцем чітко визначено, що у разі необхідності прийняття стороною обвинувачення процесуальних рішень відновлення досудового розслідування не здійснюється. Отже, виносячи постанову про відмову в задоволенні клопотання сторони захисту під час виконання вимог ст. 290 КПК України досудове розслідування не відновлювалося, а відтак у сторони обвинувачення і не було необхідності здійснювати повторне повідомлення підозрюваного та захисників про завершення досудового розслідування.
Підсумовуючи викладене, Суд зазначає, що в судовому засіданні не знайшли свого підтвердження доводи захисника щодо закінчення строків досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52024000000000171. Відтак, клопотання захисника про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 219, 284, 290, 291, 314, 369-372 КПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у задоволенні клопотання захисника ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження, внесеного 11 квітня 2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52024000000000171, за обвинуваченням ОСОБА_6 .
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.
Головуючий суддя ОСОБА_1