- Presiding judge (HACC): Kryklyvyi V.V.
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
Справа № 991/12898/24
Провадження № 1-кс/991/12977/24
У Х В А Л А
06 грудня 2024 рокумісто Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у межах кримінального провадження № 42023000000000674 від 20.04.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України,
в с т а н о в и в :
18.11.2024 до Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3, погоджене прокурором, який здійснює керівництво у кримінальному провадженні ОСОБА_4, про тимчасовий доступ до речей та документів в межах кримінального провадження № 42023000000000674 від 20.04.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України (а.с. 1).
У зазначеному клопотанні слідчий прохає надати, як передумову для звернення за допомогою до компетентних органів Республіки Словенії, дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні компанії « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Обґрунтування клопотання
Клопотання обґрунтовується тим, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000674 від 20.04.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України, зокрема стосовно заволодіння державними коштами під час здійснення закупівель предметів оборонного призначення. Так, за версією обвинувачення, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2, не маючи наміру забезпечувати реальне постачання товару, реалізуючи спільний умисел у складі організованої групи, незважаючи на численні порушення вимог законодавчих актів, погодили та уклали державний контракт від 11.10.2022 № 403/1/22/317 з Товариством з обмеженою відповідальності (далі - ТОВ) « ІНФОРМАЦІЯ_3 », без дотримання істотних умов цього контракту уклали додаткову угоду № 1 від 10.11.2022 до нього, а також підготували та погодили рішення щодо здійснення попередньої плати за вказаним державним контрактом, що призвело до затвердження рішення щодо здійснення попередньої оплати і, як наслідок, незаконного перерахування бюджетних коштів.
Отже, за твердженням сторони обвинувачення, об`єднані єдиним злочинним умислом співучасники злочину, діючи у складі організованої групи, заволоділи державними коштами на загальну суму 1 340 465 698 грн.
У вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 191 КК України.
Постановою прокурора від 15.03.2024 матеріали відносно ОСОБА_10 виділені в окреме провадження.
Також, як зазначає слідчий у клопотанні, під час досудового розслідування здобуто достатні об`єктивні дані, які дають підстави стверджувати, що організована група, до складу якої входять службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та інші особи привласнили державні грошові кошти в особливо великих розмірах, частину з яких переказали на банківські рахунки « ІНФОРМАЦІЯ_4 », які у свою чергу в подальшому перераховані на рахунки компанії « ІНФОРМАЦІЯ_5 », частка з яких у подальшому перерахована на рахунок компанії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (адреса: АДРЕСА_1, в сумі 630 320, 00 Євро на банківський рахунок відкритий у ІНФОРМАЦІЯ_6 (адреса: АДРЕСА_2 ), призначення платежу «контракт BELIT - WDG 01?23 - рахунок НОМЕР_1 ».
Враховуючи те, що обов`язок всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження обумовлює необхідність вжиття стороною обвинувачення всіх необхідних і достатніх передбачених законом заходів до встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, у ході досудового розслідування виникла об`єктивна необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей і документів компанії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (адреса: АДРЕСА_3 ), з можливістю вилучення їх в копіях, а саме:
-договорів/контрактів, укладених між компаніями « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та « ІНФОРМАЦІЯ_5 », разом із специфікацією, додатковими угодами, актами приймання?передачі товару, актами огляду товару, іншими документами, складеними в результаті виконання контракту / договору, у тому числі документи щодо взаєморозрахунків указаних компаній між собою;
-договору / контракту, укладеного між компаніями « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за яким « ІНФОРМАЦІЯ_1 » отримано від « ІНФОРМАЦІЯ_5 » грошові кошти в сумі 630 320, 00 Євро на банківський рахунок № НОМЕР_2, відкритий у ІНФОРМАЦІЯ_6 адреса: АДРЕСА_2 (призначення платежу «контракт BELIT - WDG 01-23 - рахунок 23-010 - 000001»), разом із специфікацією, додатковими угодами, актами приймання?передачі товару, актами огляду товару, іншими документами, складеними в результаті виконання контракту/договору, у тому числі документи щодо взаєморозрахунків указаних компаній між собою, а також відомості про подальший рух вказаних грошових коштів (630 320 Євро) або їх зняття з рахунку;
-матеріалів листування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в частині, що стосується виконання контракту / договору, за яким перераховано грошові кошти на банківський рахунок № НОМЕР_2 в сумі 630 320 Євро;
-витягів по банківському рахунку № НОМЕР_2 компанії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 11.10.2022 по дату постановлення ухвали в частині, що стосується взаєморозрахунків з « ІНФОРМАЦІЯ_5 », із зазначенням назви банку, номеру банківського рахунку, валюти рахунку, контрагента (назва, країна реєстрації, код, номер банківського рахунку), дати операції, суті операції, суми операції, призначення платежу.
Слідчий зазначає, що вказані відомості, отримані в результаті виконання запиту про міжнародну правову допомогу, можуть бути використані в порядку статей 84?99 КПК України як докази підтвердження обставин, що мають значення для кримінального провадження. При цьому, здобуття вказаної інформації органом досудового розслідування є неможливим в інший спосіб, ніж шляхом звернення із запитом про міжнародну правову допомогу за умови попереднього отримання відповідного дозволу суду. Водночас, відсутність вказаної інформації унеможливить належне розслідування кримінального провадження, оскільки в інший спосіб неможливо отримати інформацію, володільцем якої є суб`єкт господарювання, зареєстрований за межами території України.
Окрім цього, слідчий прохав прийняти рішення про розгляд вказаного клопотання без виклику особи, у володіння якої знаходяться документи, з метою запобігання зміни або знищення документів, тимчасовий доступ до яких необхідно отримати.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, вважаю, що розгляд поданого клопотання необхідно проводити без виклику особи, у володінні якої перебувають речі та документи, до яких слідчий просить надати дозвіл на тимчасовий доступ, оскільки ним доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Позиція учасників судового провадження
До початку судового засідання прокурор ОСОБА_4 подав заяву, в якій прохає розглядати клопотання за його відсутності. Клопотання підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі. Окрім того, у цій заяві слідчий уточнив прохальну частину свого клопотання.
Мотиви слідчого судді
Дослідивши надані слідчим матеріали клопотання, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до підпункту 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження. Положеннями ст. 132 КПК України встановлені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Тимчасовий доступ до речей і документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді (ст. 159 КПК України).
Якщо при зверненні за допомогою в іноземній державі необхідно виконати процесуальну дію, для проведення якої в Україні потребується дозвіл прокурора або суду, така процесуальна дія може запитуватися лише після надання відповідного дозволу прокурором або судом у порядку, встановленому цим Кодексом (ч. 2 ст. 562 КПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конвенції ООН проти корупції від 31.10.2003, ратифікованої Верховною Радою України Законом України № 251-V від 18.10.2006, Держави?учасниці надають одна одній найширшу взаємну правову допомогу в розслідуванні, кримінальному переслідуванні та судовому розгляді справ за злочинами, визначеними цієї Конвенцію. Відповідно до ч. 17 ст. 46 вказаної Конвенції ООН запит виконується відповідно до внутрішнього права запитуваної Держави?учасниці і, по можливості, згідно із зазначеними в проханні процедурами.
У ч. 5, ч. 6 ст. 163 КПК України зазначено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
- перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
- самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
- не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю або якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Як вбачається з матеріалів клопотання, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000674 від 20.04.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України.
Так, згідно з витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) від 07.11.2024, службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ІНФОРМАЦІЯ_2, під час укладання контракту на поставку мінометних пострілів до ІНФОРМАЦІЯ_2 заволоділи державними грошовими коштами в особливо великих розмірах, чим вчинили кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 191 КК України. До таких осіб належать ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_7 .
Окрім того, організованою групою осіб, здійснено таке: (1) заволодіння державними коштами, в особливо великих розмірах, під час здійснення закупівель танкових пострілів, чим вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 191 КК України, (2) заволодіння державними коштами в особливо великих розмірах на закупівлю предметів оборонного призначення, які в подальшому переведенні, виведені у готівку та використані для незаконного придбання майна, тобто легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, чим вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 209 КК України та (3) складання низки неправдивих офіційних документів з метою заволодіння державними коштами, в особливо великих розмірах, під час здійснення закупівель, предметів оборонного призначення, чим вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України (а.с. 19?21).
За таких обставин, описана у клопотанні фабула кримінального правопорушення у сукупності з наданими слідчим матеріалами, зокрема: витягом з ЄРДР (а.с. 19?21); копією державного контракту на поставку (закупівлю) товарів оборонного призначення № 403/1/22/317 з додатком (а.с. 35?49), сертифікатом кінцевого споживача № 403/2/2/8641 скс від 11.10.2022 (а.с. 50?51), копією додаткової угоди № 1 до державного контракту від 11.10.2022 № 403/1/22/317 з додатком (а.с. 52?58), копією повідомлення про підозру ОСОБА_6 від 27.01.2024 (а.с. 59?73), довідкою Держаудитслужби від 24.11.2023 (а.с. 74?103), протоколом огляду речей від 01.11.2024, від 01.11.2024 (а.с. 40?165, 166?174), а також іншими матеріалами клопотання формує у слідчого судді внутрішнє переконання, що ймовірно було вчинено кримінальні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України.
З матеріалів клопотання вбачається, що згідно з отриманих даних з ІНФОРМАЦІЯ_7, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » перерахувало бюджетні кошти ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь словацької компанії « ІНФОРМАЦІЯ_4 », яка у свою чергу в подальшому перерахувала частину грошових коштів на рахунки компанії « ІНФОРМАЦІЯ_5 », частка з яких у подальшому перерахована на рахунок компанії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (адреса: АДРЕСА_1, в сумі 630 320, 00 Євро на банківський рахунок відкритий у ІНФОРМАЦІЯ_6 (адреса: АДРЕСА_2 ), призначення платежу «контракт BELIT - WDG 01?23 - рахунок НОМЕР_1 » (а.с. 266).
Отже, суд погоджується із слідчим про наявність обґрунтованих підстав вважати, що вищевказані документи можуть перебувати у володінні вказаного підприємства.
Також слідчим доведено, що зазначена в клопотанні інформація з огляду на обставини, які є предметом досудового розслідування, дійсно має суттєве значення для кримінального провадження та єдиним можливим способом отримати вказану інформацію є одержання відповідного рішення суду про тимчасовий доступ до неї та подальше скерування запиту про міжнародну правову допомогу до Республіки Словенії з метою вилучення вказаних документів.
Зі змісту клопотання слідчого вбачається, що крім надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні компанії, слідчий просить надати дозвіл на вилучення їх копій для використання відомостей як доказів для встановлення наявності чи відсутності фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
З огляду на викладене, враховуючи необхідність досягнення мети отримання доступу до документів, доходжу висновку про необхідність застосовування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до документів, оскільки слідчим у клопотанні доведено, що у володінні компанії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » можуть перебувати зазначені в клопотанні документи, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також на даний час неможливо у інший спосіб довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів та звернутися до Республіки Словенії через механізм міжнародної правової допомоги.
Згідно з вимогами п. 7 ч. 1 ст. 164 КПК України ухвала слідчого судді про дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів повинна містити відомості, зокрема, про строк дії ухвали. При цьому, відповідно до положень ч. 2 ст. 562 КПК України строк дії такого дозволу у випадку звернення за допомогою в іноземній державі не обмежується.
На підставі викладеного, керуючись ст. 132, 159?166, 309, 562 КПК України,
п о с т а н о в и в :
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у межах кримінального провадження № 42023000000000674 від 20.04.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України, - задовольнити.
Надати слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 42023000000000674 від 20.04.2023, а саме:
ОСОБА_3, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26
та прокурорам групи прокурорів у даному кримінальному провадженні, а саме:
ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_4, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39,
як передумову для звернення із запитом про міжнародну правову допомогу до компетентних органів Республіки Словенії, тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні компанії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (адреса: АДРЕСА_3 ), з можливістю вилучення їх в копіях, а саме:
-договорів / контрактів, укладених між компаніями « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та « ІНФОРМАЦІЯ_5 », разом із специфікацією, додатковими угодами, актами приймання?передачі товару, актами огляду товару, іншими документами, складеними в результаті виконання контракту / договору, у тому числі документи щодо взаєморозрахунків указаних компаній між собою;
-договору / контракту, укладеного між компанією « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за яким « ІНФОРМАЦІЯ_1 » отримано від « ІНФОРМАЦІЯ_5 » грошові кошти в сумі 630 320, 00 Євро на банківський рахунок № НОМЕР_2, відкритий у ІНФОРМАЦІЯ_6 адреса: АДРЕСА_2 (призначення платежу - контракт BELIT - WDG 01?23 - рахунок 23-010 - 000001), разом із специфікацією, додатковими угодами, актами приймання-передачі товару, актами огляду товару, іншими документами, складеними в результаті виконання контракту/договору, у тому числі документи щодо взаєморозрахунків указаних компаній між собою, а також відомості про подальший рух вказаних грошових коштів (630 320 Євро) або їх зняття з рахунку;
-матеріалів листування компанії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з компанією « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в частині, що стосується виконання контракту / договору, за яким перераховано грошові кошти на банківський рахунок № НОМЕР_2 в сумі 630 320 Євро;
-витягів по банківському рахунку № НОМЕР_2 компанії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 11.10.2022 по 06.12.2024 в частині, що стосується взаєморозрахунків з компанією « ІНФОРМАЦІЯ_5 », із зазначенням назви банку, номеру банківського рахунку, валюти рахунку, контрагента (назва, країна реєстрації, код, номер банківського рахунку), дати операції, суті операції, суми операції, призначення платежу.
Строк дії ухвали не обмежується з урахуванням вимог ч. 2 ст.562 КПК України.
У разі невиконання даної ухвали, відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення й оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1