- Presiding judge (HACC AC): Panaid I.V.
Справа № 182/1165/21
Провадження №11-кп/991/42/25
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
АПЕЛЯЦІЙНА ПАЛАТА
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_4,
прокурора - ОСОБА_5,
обвинувачених - ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 ( в режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів),
захисника - ОСОБА_9 ( в режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів),
захисників - ОСОБА_10, ОСОБА_11,
представника потерпілого - ОСОБА_12 ( в режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання прокурора Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_13, обвинуваченого ОСОБА_7, його захисника ОСОБА_14, захисника ОСОБА_10 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8, представника потерпілого (цивільного позивача) ОСОБА_12 про участь в апеляційному провадженні у режимі відеоконференції
ВСТАНОВИЛА:
29 січня 2025 року колегією суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду надано дозвіл на розгляд апеляційних скарг заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_15, захисників ОСОБА_14 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_7, ОСОБА_10 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 та апеляційної скарги обвинуваченої ОСОБА_6 на вирок Вищого антикорупційного суду від 09.10.2024 в режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів до стадії судових дебатів
Під час судових засідань, зокрема 29.01.2025, 21.03.2025, 27.03.2025, 04.04.2025, обвинувачений ОСОБА_8 неодноразово не з`являвся (не підключався) в судове засідання після оголошених технічних перерв, що унеможливлювало продовження судового розгляду, адже явка обвинуваченого в особливо тяжкому кримінальному правопорушенні є обов`язковою під час апеляційного розгляду.
Судом на обговорення поставлено питання про зміну порядку судового розгляду, проти чого сторона захисту заперечувала, а прокурор просив змінити такий порядок лише щодо обвинуваченого ОСОБА_8 .
Згідно з п. 4 ч.1 ст. 336 КПК України, судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 336 КПК України застосовувані в дистанційному судовому провадженні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення і звуку, дотримання принципу гласності та відкритості судового провадження, а також інформаційну безпеку. Учасникам кримінального провадження має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового провадження, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов`язки, передбачені цим Кодексом
Як вбачається із ч.2 цієї статті, суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження.
З огляду на вищевикладене, систематичну неможливість продовження судового розгляду через неявку ОСОБА_8 з обґрунтуванням технічної неможливості підключення до судового засідання через електронний суд, з метою забезпечення розумних строків у кримінальному провадженні і запобігання процесуальним зловживанням учасниками колегія доходить висновку про зміну режиму судового розгляду і його здійснення в очному порядку всіма учасниками в залі Апеляційної палати ВАКС. При цьому доводи захисника ОСОБА_8 адвоката ОСОБА_10 щодо стану здоров`я її підзахисного не є такими, які спростовують обов`язок суду здійснювати судовий розгляд з дотриманням вимог щодо розумності строків у кримінальному провадженні.
Керуючись ст.336, 418 КПК України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Змінити порядок розгляду апеляційних скарг сторін.
Розгляд апеляційних скарг заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_15, захисників ОСОБА_14 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_7, ОСОБА_10 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 та апеляційної скарги обвинуваченої ОСОБА_6 на вирок Вищого антикорупційного суду від 09.10.2024 продовжити в очному порядку в приміщенні Апеляційної палати ВАКС для всіх учасників кримінального провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Головуючий ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2
ОСОБА_3