- Presiding judge (HACC AC): Nykyforov A.S.
Справа № 991/5675/24
Провадження №11-кп/991/85/25
Головуючий у суді І інстанції: ОСОБА_1
Доповідач: ОСОБА_2
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
АПЕЛЯЦІЙНА ПАЛАТА
У Х В А Л А
про залишення апеляційних скарг без руху
07 квітня 2025 року м. Київ
Суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду ОСОБА_2, перевіривши апеляційні скарги прокурора САП ОСОБА_3, захисника обвинуваченого ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 на вирок Вищого антикорупційного суду від 28 лютого 2025 року у кримінальному провадженні № 5023000000000015 від 12.01.2023,
ВСТАНОВИВ:
Вироком Вищого антикорупційного суду від 28 лютого 2025 року ОСОБА_4 визнано невинуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, та виправдано у зв`язку із відсутністю в його діях складу кримінального правопорушення. Вироком вирішено питання про скасування арешту майна, долю речових доказів та документів, процесуальних витрат та цивільного позову. Запобіжний захід у вигляді застави, обраний ОСОБА_4 до набрання вироком законної сили, залишено без змін.
Не погодившись із вироком від 28.02.2025, прокурором САП ОСОБА_3 та захисником обвинуваченого ОСОБА_4 - адвокатом ОСОБА_5 подані апеляційні скарги, які разом із матеріалами провадження надійшли до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду 04.04.2025.
Для розгляду апеляційних скарг автоматизованою системою документообігу суду визначено колегію суддів у складі: суддя-доповідач - ОСОБА_2, судді - ОСОБА_6, ОСОБА_7 .
Згідно зі ст. 398 КПК України, отримавши апеляційну скаргу на вирок чи ухвалу суду першої інстанції, суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє її на відповідність вимогам статті 396 цього Кодексу і за відсутності перешкод постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження.
Відповідно до вимог ст. 396 КПК України, в апеляційній скарзі зазначаються: 1) найменування суду апеляційної інстанції; 2) прізвище, ім`я та по батькові (найменування), місце проживання (перебування) особи, яка подає апеляційну скаргу, а також номер засобу зв`язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) судове рішення, яке оскаржується, і назва суду, який його ухвалив; 4) вимоги особи, яка подає апеляційну скаргу, та їх обґрунтування із зазначенням того, у чому полягає незаконність чи необґрунтованість судового рішення; 5) клопотання особи, яка подає апеляційну скаргу, про дослідження доказів; 6) перелік матеріалів, які додаються (ч. 2).
Апеляційна скарга підписується особою, яка її подає. Якщо апеляційну скаргу подає захисник, представник потерпілого, то до неї додаються оформлені належним чином документи, що підтверджують його повноваження відповідно до вимог цього Кодексу (ч. 5).
До апеляційної скарги та доданих до неї письмових матеріалів надаються копії в кількості, необхідній для їх надіслання сторонам кримінального провадження та іншим учасникам судового провадження, інтересів яких стосується апеляційна скарга. Цей обов`язок не поширюється на обвинуваченого, який перебуває під домашнім арештом або тримається під вартою (ч. 6).
Згідно абз. 4 ч. 2 ст. 35 КПК у разі подання до суду документів в електронній формі учасник кримінального провадження зобов`язаний у випадках, передбачених цим Кодексом, надати доказ надсилання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам кримінального провадження, які не мають офіційної електронної адреси, копій надісланих документів із використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи та/або її окремих підсистем (модулів).
Відповідно до пункту 29 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, у разі подання до суду документів в електронній формі учасник зобов`язаний у випадках, визначених процесуальним законодавством, надати доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Перевіривши апеляційні скарги прокурора та захисника на відповідність вимогам статті 396 КПК, суддя-доповідач дійшов висновку, що їх подано без додержання зазначених вимог процесуального закону.
Так, учасниками даного кримінального провадження під час судового розгляду у суді першої інстанції були: прокурор, обвинувачений ОСОБА_4, захисники обвинуваченого - адвокати ОСОБА_8, ОСОБА_5, представник потерпілого Управління справами Апарату Верховної Ради України - ОСОБА_9 . Всього у судовому розгляді в суді першої інстанції брало участь 5 осіб.
В той же час, до апеляційної скарги прокурора додано 3 її копій замість 4 необхідних.
Захисником обвинуваченого ОСОБА_4 - адвокатом ОСОБА_5 до апеляційної скарги, поданої шляхом її направлення через підсистему «Електронний кабінет», не додано копій апеляційної скарги з додатками для надіслання іншим учасникам справи як і не надано доказів їх надсилання рекомендованим листом із повідомленням про вручення іншим учасникам кримінального провадження, які не мають електронної адреси, або надсилання із використанням ЄСІТС та/або її окремих підсистем (модулів) (з цього приводу див. ухвалу ККС ВС від 11.11.2024 у справі № 991/2084/23, https://reyestr.court.gov.ua/Review/122935973).
Таким чином, для виконання вимог ч. 6 ст. 396 КПК України, прокурор, який звернувся із апеляційними скаргами, мав додати до апеляційної скарги 4 (чотири) її копії - для направлення обвинуваченому, захисникам та представнику потерпілого. Захисник мав додати через підсистему «Електронний суд» до апеляційної скарги 4 (чотири) її копії або ж докази її надсилання рекомендованим листом із повідомленням про вручення - прокурору, обвинуваченому, іншому захиснику та представнику потерпілого.
Норми КПК України наділяють суддю-доповідача повноваженнями вжити заходи щодо підготовки та організації подальшого судового розгляду апеляційної скарги, проте, враховуючи приписи ч. 6 ст. 396 КПК України, не уповноважують на виготовлення копій апеляційної скарги із додатками замість учасників судового провадження, які звертаються із нею.
Відповідно до ч. 1 ст. 399 КПК України суддя-доповідач, встановивши, що апеляційну скаргу на вирок чи ухвалу суду першої інстанції подано без додержання вимог, передбачених статтею 396 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху, в якій зазначаються недоліки скарги і встановлюється достатній строк для їх усунення, який не може перевищувати п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали особою, яка подала апеляційну скаргу. Копія ухвали про залишення апеляційної скарги без руху невідкладно надсилається особі, яка подала апеляційну скаргу.
Оскільки апеляційні скарги прокурора та захисника були подані без додержання наведених вимог, суддя-доповідач має залишити їх без руху.
З огляду на викладене вище, суддя-доповідач вважає за необхідне надати апелянтам строк для їх усунення тривалістю п`ятнадцять днів із дня отримання даної ухвали.
Додатково суддя-доповідач роз`яснює особам, які звернулись з апеляційними скаргами, що у випадку, коли ними не будуть усунуті недоліки апеляційних скарг у встановлений п`ятнадцятиденний строк, такі апеляційні скарги будуть повернуті їм відповідно до вимог п. 1 ч. 3 ст. 399 КПК України.
Згідно із ч. 7 ст. 399 КПК України залишення апеляційної скарги без руху або її повернення не позбавляють права повторного звернення до суду апеляційної інстанції в порядку, передбаченому цим Кодексом, у межах строку на апеляційне оскарження.
З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 396, 399 КПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги прокурора САП ОСОБА_3, захисника обвинуваченого ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 на вирок Вищого антикорупційного суду від 28 лютого 2025 року у кримінальному провадженні № 5023000000000015 від 12.01.2023 - залишити без руху.
Надати прокурору САП ОСОБА_3, захиснику обвинуваченого ОСОБА_4 - адвокату ОСОБА_5 п`ятнадцятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині цієї ухвали, який обчислювати з моменту отримання ними копії даної ухвали.
Копію ухвали направити прокурору та захиснику обвинуваченого ОСОБА_4 - адвокату ОСОБА_5 .
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя ОСОБА_2