НАБУ та САП викрили масштабну схему розкрадання державних коштів, що виділялися на виплати за «зеленим тарифом» сонячним електростанціям, які опинилися на тимчасово окупованій території Запорізької області.
Про підозру 21 січня 2025 року було повідомлено дев’ятьом особам, зокрема:
- колишньому заступнику керівника Офісу Президента України та ексдепутату Донецької облради Ростиславу Шурмі, за даними Суспільного;
- його брату Олегу Шурмі, власнику мережі українських та іноземних компаній;
- довіреній особі ексчиновника, яким імовірно є Андрій Васильєв – головний виконавчий директор компаній ПП «Нацпрод», ТОВ «КД Енерджі 2», ТОВ «Відновлювальна енергія Запоріжжя»;
- Ігорю Скляру – директору ПП «Нацпрод», ТОВ «КД Енерджі 2»;
- Павлу Джамбову — директору ТОВ «ВЕЗ»;
- головному енергетику та працівникам підконтрольних підприємств;
- колишньому комерційному директору АТ «Запоріжжяобленерго» Мітченку Віктору, якого підозрюють у службовій недбалості в іншій справі і який перебуває в міжнародному розшуку.
Дії підозрюваних кваліфікували за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України.
Ростислав Шурма — ексзаступник керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака (2021-2024 роки), депутат Донецької обласної ради 6 скликання, ексочільник «Індустріальної партії» та Запорізького «Опозиційного блоку». Також свого часу був генеральним директором ПАТ «Запоріжсталь»; брав участь у роботі низки підприємств як член наглядової ради, зокрема ММК ім. Ілліча, «Промет» (Болгарія), «Метінвест-Траметал» (Італія), ДК «Укроборонпром», НАК «Нафтогаз».
У вересні 2024 року Шурма був звільнений з Офісу Президента. У 2025-му виїхав до Німеччини як батько трьох дітей. Після того, як НАБУ провело обшуки в його будинку під Мюнхеном, ексчиновник перебрався до Австрії, щоб уникнути екстрадиції в Україну.
.jpg)
В чому полягала схема?
Протягом 2019–2020 років фігуранти встановили контроль над низкою компаній, що виробляють сонячну енергію. У Василівському районі Запорізької області було побудовано низку СЕС сумарною потужністю 60 МВт. Після цього компанії уклали договори з ДП «Гарантований покупець» на продаж електрики за спеціальним завищеним («зеленим») тарифом.
Після початку повномасштабного вторгнення та окупації Василівського району у березні 2022 року ці станції втратили фізичний та технічний зв’язок з Об’єднаною енергосистемою України (далі — ОЕС). Проте фігуранти продовжували подавати завідомо неправдиві дані про обсяги виробленої енергії та отримувати за неї оплату, хоча фактично електроенергія не надходила до енергосистеми України. За даними слідства, фігуранти отримали понад 141 млн грн від держпідприємства «Гарантований покупець» за «зеленим» тарифом.
Отримані кошти виводилися на рахунки пов’язаних компаній, а згодом — на особисті рахунки чиновника та його родини. Ці гроші інвестувалися у будівництво нерухомості та нові енергетичні проєкти в період 2022–2024 років.
Щоб приховати сліди злочину, учасники групи намагалися сфабрикувати результати аудитів та експертних висновків заднім числом, намагаючись довести, що станції нібито працювали синхронно з ОЕС України.
.jpeg)
Скриншот з плівок НАБУ

Скриншот з плівок НАБУ
Окрім того, підозрюваний високопосадовець використовував свій вплив на правоохоронні органи, щоб залякати технічних працівників енергосистеми та зберегти потік грошей на рахунки своїх компаній.
.jpeg)
Розслідування було розпочато після публікації розслідування журналістів Bihus.Info. Детективи НАБУ провели обшуки за місцем проживання Ростислава Шурми у Німеччині за сприяння німецьких правоохоронців.
22 січня ВАКС призначив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою довіреній особі Ростислава Шурми з альтернативою внесення 30 млн грн застави.
23 січня ВАКС частково задовольнив клопотання прокурора та призначив 3 млн грн застави Ігорю Скляру — директору компаній «КД Енерджі» та «Нацпрод», власником яких є Олег Шурма. Також на нього поклали відповідні процесуальні обов'язки, зокрема здати на зберігання до відповідних органів державної влади всі свої паспорти для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України, не спілкуватися з іншими підозрюваними у справі та свідками.
13 лютого 2026 року на сайті Міністерства внутрішніх справ з’явились оголошення про розшук ексзаступника керівника Офісу президента Ростислава Шурми та його брата Олега Шурми.